Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rzeszów świętuje mobilność! Trwa 18. edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności

Podziel się
Oceń

Miasto Rzeszów już po raz 18. bierze udział w Europejskim Tygodniu Mobilności, który rozpoczął się 16 września i potrwa do najbliższej niedzieli.
Rzeszów świętuje mobilność! Trwa 18. edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności
W Europejskim Tygodniu Mobilności miasto zachęca do pozostawienia auta na rzecz roweru, hulajnogi czy podróży autobusem.

Źródło: pixabay

Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem „Współdzielenie przestrzeni publicznej”, ma na celu promowanie zrównoważonego transportu oraz zachęcanie mieszkańców do korzystania z ekologicznych środków transportu, takich jak rowery, hulajnogi elektryczne, deskorolki i inne formy mikromobilności.

Strefy wypoczynku zamiast parkingów

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności w Rzeszowie, na ulicach Jałowego, Cieplińskiego i Hetmańskiej zostaną czasowo zmienione miejsca parkingowe, które zamienią się w strefy wypoczynku oraz parkingi dla rowerów. 

To symboliczne działanie ma zwrócić uwagę na potrzebę efektywniejszego wykorzystania przestrzeni publicznej i zachęcić mieszkańców do zmiany swoich nawyków transportowych.

Konkurs „Rzeszowski Ambasador Rowerowy/e-hulajnogi”

Miasto przygotowało także konkurs „Rzeszowski Ambasador Rowerowy/e-hulajnogi”, który odbędzie się w dniach 16-20 września. Uczestnicy mają za zadanie zrobić kreatywne zdjęcie z rowerem, hulajnogą elektryczną, deskorolką lub innym ekologicznym środkiem transportu, a następnie opublikować je w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku Rzeszów – Stolica Innowacji. 

Konkurs ma na celu zachęcenie mieszkańców do korzystania z mikromobilności i promowania ekologicznego stylu życia. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Atrakcje dla mieszkańców: Zwiedzanie Rzeszowskich Piwnic i Jelcz Tour

W ramach obchodów Tygodnia Mobilności, w dniach 16-20 września, mieszkańcy będą mieli okazję zwiedzić Rzeszowskie Piwnice, a w weekend 21-22 września skorzystać z wyjątkowej atrakcji – Jelcz Tour, czyli zwiedzania miasta zabytkowym autobusem Jelcz. 

To doskonała okazja, aby poznać historię miasta i jego architekturę, podróżując w klimacie dawnych lat.

Współdzielenie przestrzeni publicznej i pokaz multimedialny

20 września o godzinie 20:00 parking przy Rzeszowskim Domu Kultury na ul. Staromiejskiej 43a zmieni swoje przeznaczenie i stanie się miejscem pokazów artystycznych. 

W ramach współdzielenia przestrzeni publicznej odbędzie się multimedialny pokaz „Noce Rzeszowskich Legend – Historia Piaskiem Malowana”, który z pewnością dostarczy widzom niezapomnianych wrażeń.

Dzień otwarty na Dworcu Lokalnym i piknik w zajezdni MPK

Również 20 września odbędzie się dzień otwarty na Dworcu Lokalnym, podczas którego szkoły i przedszkola będą mogły zwiedzać obiekt, a dzieci będą miały okazję zobaczyć, jak funkcjonuje miejski transport. 

Dzień później, 21 września, w godzinach 12:00-16:00, na terenie zajezdni MPK przy ul. Lubelskiej odbędzie się piknik, na którym będzie można zobaczyć zarówno zabytkowe, jak i nowoczesne autobusy. Dodatkowo zaplanowano symulator jazdy w ruchu miejskim, stoisko z rowerami elektrycznymi oraz premierę komiksu „Drużyna EcoTeam – wspólnie ocalmy naszą planetę”. 

Na ten dzień zostanie również uruchomiona bezpłatna linia autobusowa oznaczona ETM, umożliwiająca mieszkańcom dotarcie na wydarzenie i powrót.

Światowy Dzień bez Samochodu

Kulminacją Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie Światowy Dzień bez Samochodu, obchodzony 22 września. W tym dniu wszyscy mieszkańcy Rzeszowa będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie, co ma zachęcić do rezygnacji z jazdy samochodem na rzecz bardziej ekologicznych alternatyw.

Europejski Tydzień Mobilności to doskonała okazja, aby promować zrównoważone formy transportu, poprawiać jakość życia w mieście i zwrócić uwagę na potrzebę ochrony środowiska. Rzeszów, biorąc udział w tej inicjatywie, po raz kolejny stawia na innowacje i ekologię, zachęcając swoich mieszkańców do świadomego korzystania z przestrzeni miejskiej.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama