Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

XXII Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Niepełnosprawni, ich rodziny, działacze społeczni i samorządowi – setki osób brały udział w sobotę (28.09) w Tyczynie w obchodach 22. Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego.
XXII Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego [ZDJĘCIA]

Źródło: Powiat Rzeszowski

To wyjątkowa okazja do podziękowania za codzienny trud wkładany w działania na rzecz osób niepełnosprawnych, były okazje do rozmów i wspólnej zabawy.
Uroczyste spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Biskupa Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, zaś organizatorami byli: Rada i Zarząd Powiatu Rzeszowskiego, Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego oraz władze Tyczyna. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Czasami wystarczy nawet jedno spotkanie, by poczuć siłę wspólnoty. Państwo – przedstawiciele 14 gmin powiatu rzeszowskiego – przedstawiciele aglomeracji rzeszowskiej – spotykacie się już po raz 22. Przez te wszystkie lata stworzyliście jedną, silną społeczność. To powód do dumy i zadowolenia. Dzisiejszy dzień jest okazją, by przypomnieć, jak ważne jest budowanie społeczeństwa opartego na szacunku, tolerancji i wzajemnym wsparciu. Wydarzenie to zainicjowało realizację wielu przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych, co przełożyło się na realne zmiany w ich codziennym funkcjonowaniu. Jest dowodem na to, że działania podejmowane z sercem, potrafią otworzyć wiele drzwi – mówił, witając przybyłych uczestników, Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz, podkreślając, że tegoroczne obchody odbywają się w pięknej scenerii amfiteatru przy Zespole Szkół w Tyczynie, którego gruntowna przebudowa została właśnie zakończona, zaś zabytkowe obiekty, w których mieści się placówka, odzyskały dawny blask. 

– To wyjątkowa, coroczna impreza będąca formą równie zwrócenia uwagi na problemy niepełnosprawnych, ja również podziękowania za całoroczny trud pracy. To wielkie wspólne święto ludzi, którzy potrzebują pomocy, jak i tych, którzy tej pomocy starają się udzielić – mówiła z kolei Jolanta Pieczonka, Przewodnicząca Związku Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego.
Tradycja obchodów Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego ma już niemal ćwierć wieku. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Powiatu Rzeszowskiego 28 grudnia 1999 roku, praktycznie na początku funkcjonowania samorządu powiatowego. 

Pierwsze obchody Powiatowego Dnia Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego odbyły się w Hyżnem 21 maja 2000 roku. Zasada jest taka, że dni jedności każdego roku odbywają się w innej miejscowości. Ciągłość obchodów przerwana została tylko na czas pandemii, gdy niemożliwe było organizowanie imprez masowych. 

Powiat Rzeszowski od początku swego istnienia wiele uwagi poświęca problemom osób niepełnosprawnych. W 2000 roku powołano do życia Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego, tworzony przez gminne stowarzyszenia zarejestrowane na terenie powiatu. Do jego zadań należy m.in. integracja środowiska lokalnego z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, realne wspieranie niepełnosprawnych w codziennym życiu i rehabilitacji, przełamywanie stereotypów. 

Prowadzone od prawie 25 lat na terenie Powiatu Rzeszowskiego działania przynoszą wymierne efekty. Osoby niepełnosprawne mają coraz większy dostęp do rehabilitacji i zatrudnienia, mogą rozwijać swoje zainteresowania. Konkretnymi działaniami na rzecz osób niepełnosprawnych było, chociażby powstanie bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego albo utworzenie środowiskowych domów samopomocy. Na bieżąco likwidowane są także bariery architektoniczne, każda kolejna inwestycja jest realizowana również z myślą o ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama