Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Powiat Rzeszowski troszczy się o osoby starsze i przewlekle chore

Podziel się
Oceń

Od początku swego istnienia, czyli praktycznie od ćwierć wieku, władze Powiatu Rzeszowskiego ogromną wagę przykładają do opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi, Istnieje szereg placówek zapewniających seniorom godziwe warunki pobytu, leczenia, czasem niestety także i godne odejście w możliwie najlepszych warunkach.
Powiat Rzeszowski troszczy się o osoby starsze i przewlekle chore

Źródło: mat. Powiatu Rzeszowskiego

– Robimy wszystko, by pomoc osobom starszym stała w Powiecie Rzeszowskim na jak najwyższym poziomie. Dysponujemy świetną kadrą specjalistów, inwestujemy w unowocześnianie placówek i ich wyposażenie. To nasza nie tylko ustawowa, ale i zwykła, ludzka, powinność wobec seniorów – mówi Krzysztof Jarosz, Starosta Rzeszowski.

Na terenie Powiatu Rzeszowskiego znajduje się obecnie 5 domów pomocy społecznej, w których dużą część pensjonariuszy stanowią osoby w podeszłym wieku. Już blisko 50 lat funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w Górnie. Powstał w 1975 roku na bazie 5 pawilonów wyodrębnionych z Państwowego Szpitala Przeciwgruźliczego. Początkowo przebywało 120 pensjonariuszy. Dom był w kolejnych latach stale rozbudowywany. Jedna z największych inwestycji w DPS w Górnie została oddana do użytku w 2023 roku. Wybudowano wtedy nowy pawilon mieszkalny dla 95 pensjonariuszy. Koszt inwestycji wyniósł ok. 13,5 miliona złotych, z czego ponad 8,2 mln wyniosło dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dom jest malowniczo położony na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jego obszar obejmuje około 6 hektarów. Okolice słyną z walorów klimatycznych i obfitują w duże ilości ozonu. Obecnie jest tu około 250 miejsc dla pacjentów, do których dyspozycji są komfortowe 1,2,3 i 4-osobowe pokoje. Obiekty są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pensjonariusze mają zapewnioną wykwalifikowaną opiekę medyczną i pielęgniarską, zaspokajane są ich potrzeby kulturalne i duchowe, znajdują się tu także gabinety zabiegowe i rehabilitacyjne.

W Łące funkcjonuje prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej z Grodziska Mazowieckiego Dom Pomocy Społecznej przeznaczony zarówno dla dorosłych kobiet niepełnosprawnych intelektualnie (ok. 60 miejsc), jak i również dla dzieci i młodzieży. 50 osób s podeszłym wieku i ponad 20 przewlekle somatycznie chorych znajduje pomoc i schronienie w DPS w Dynowie. Prowadzi go Koło Dynowskie Towarzystwa im. Św. Rata Alberta. W Kąkolówce DPS prowadzony jest przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Znajduje się tu 41 miejsc dla osób w podeszłym wieku i 20 dla niepełnosprawnych fizycznie. Z kolei w Domu Pomocy Społecznej w Chmielniku, prowadzonym przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej przebywa ok. 70 osób starszych i kilkanaście niepełnosprawnych fizycznie.

Osoby starsze, poważnie chore, znajdują też pomoc w podlegającym Powiatowi Rzeszowskiemu Szpitalu Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej w Górnie. Funkcjonuje tu m.in. uruchomione w 2001 roku hospicjum „Dom Sue Ryder” dla 30 pacjentów, gdzie opiekę znajdują osoby nieuleczalnie chore. Około 150 miejscami dysponuje tutejszy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z jedynym na Podkarpaciu oddziałem cierpiących na chorobę Alzheimera. Szpital prowadzi również wyjazdową pielęgniarską, domową opiekę długoterminową oraz hospicjum domowe.

Na terenie Powiatu Rzeszowskiego działają również, w ramach Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2, trzy placówki opieki długoterminowej przeznaczone głównie dla osób starszych. Są to Zakład Opieki Długoterminowej i Paliacji w Błażowej oraz Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze w Hyżnem i Dynowie. Łącznie pomoc i opiekę znajduje tu około 200 osób. Obiekty są stale doposażane i unowocześniane.

W 2023 roku ukończono gruntowną przebudowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Dynowie. Za kwotę blisko 15 milionów złotych powstał 50-łóżkowy pawilon wraz z niezbędnymi pomieszczeniami towarzyszącymi oraz niezbędną infrastrukturą zewnętrzną, przebudowano też istniejący budynek, wydzielając Przychodnię Rejonową od Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. W ZOL w Błażowej w 2017 roku, za kwotę ponad 9 mln złotych dobudowany został pawilon łóżkowy, dzięki czemu placówka zyskała dodatkowe 54 miejsca.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama