Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Mieszkańcy gminy Tyczyn obawiają się o jakość wody z miejskiego wodociągu

Podziel się
Oceń

Skarżą się na nieprzyjemny zapach, co chwilę wymieniają zabrudzone filtry i obawiają się obecności niebezpiecznej dla zdrowia bakterii ecoli. Mieszkańcy gminy Tyczyn obawiają się, czy woda lecąca w ich kranach jest dobrej jakości i przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia.
Mieszkańcy gminy Tyczyn obawiają się o jakość wody z miejskiego wodociągu

Źródło: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o problemach z obecnością niebezpiecznej bakterii ecoli w wodzie pitnej. Przynajmniej do końca tygodnia wody z kranu nie mogą spożywać mieszkańcy części Jarosławia. Ale problemy z jakością wody pojawiły się także w gminie Tyczyn i Lubenia. 

Czy woda w Tyczynie jest bezpieczna dla ludzi? 

Mieszkańcy Tyczyna, w kontakcie z naszą redakcją, alarmują o pogorszeniu jakości wody pitnej. Jak tłumaczą, obserwują wiele niepokojących sygnałów i zarzucają gminnej spółce wodociągowej - Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej „Eko Strug” sp. z o.o., opieszałość w reagowaniu na pojawiające się problemy. 

A mają się czego obawiać. Pobór wody wykonany 7 października przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w punktach: Stacja Uzdatniania Wody w miejscowości Borek Stary oraz Szkole Podstawowej w Borku Starym 67 potwierdził kilka dni później obecność bakterii grupy coli w ilości 103 (jtk) w 100 ml. Stąd też 10 października zdecydowano o wydaniu przez sanepid decyzji o nieprzydatności wody do spożycia. 

Władze Tyczyna zareagowały relatywnie szybko i przepięły wodociąg zaopatrujący w wodę mieszkańców Borku Starego na tyczyńską sieć wodociągową. 

Jak tłumaczy Wiesław Kwater zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie "zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7.12.2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. poz. 2294), lp. 2 w tabeli 1 w części C załącznika nr 3), rozporządzenie używa określenia „bez nieprawidłowych zmian”, ale określenie to opatrzone jest przypisem 2, który brzmi: „Zaleca się, aby ogólna liczba mikroorganizmów nie przekraczała: 100 jtk /1 ml w wodzie wprowadzanej do sieci wodociągowej i 200 jtk /1 ml w kranie konsumenta". 

Kwater przekazał także, że "PGK „Eko Strug” sp. z o.o. okazało wynik wody z dnia 14 października  z kontroli wewnętrznej (w zakresie bakteriologii), zrealizowany przez GBA Polska, w punktach poboru: SUW Borek Stary oraz SP Borek Stary 67. Wyniki z obu próbek nie potwierdziły już obecności niebezpiecznych bakterii, a sanepid wydał decyzję o przydatności wody do spożycia". 

Do czasu publikacji tego artykułu z wody pitnej nie mogą korzystać mieszkańcy Lubeni, gdzie także 10 października stwierdzono obecność niebezpiecznych bakterii, a sanepid wydał decyzję zakazującą używania wody do celów spożywczych. 

Obawiają się bakterii 

W sygnałach mieszkańców Tyczyna słyszymy, że "nie ma pewności, czy woda w innych miejscowościach gminy jest zdatna do spożycia". - W ostatnich dniach ciężko chore dziecko mojego przyjaciela - mieszkańca Tyczyna - trafiło do szpitala z objawami sugerującymi zatrucie pokarmowe. W badaniach wyszło jednak, ze w organizmie dziecka natrafiano na bakterie z grupy ecoli - mówi nam jedna z mieszkanek podrzeszowskiego miasteczka. 

Inna z rozmówczyń sugeruje, że tyczyńskie wodociągi są niezwykle brudne.  - Mamy zamontowane w domu filtry wody. Średnio co miesiąc musimy je wymieniać z uwagi na ich zabrudzenia. One są po prostu "czarne" z tego szlamu - wyjaśnia. 

- Proszę o informowanie mieszkańców, aby w sposób bezpośredni zgłaszali swoje zastrzeżenia dotyczące, jakości wody pod numerem telefonu 17 2219 312, każde ze zgłoszeń zostanie indywidualnie sprawdzone i wyjaśnione - napisał krótko w odpowiedzi na nasze pytania Eko Strug, zaznaczając, że "woda dostarczana do mieszańców Gminy Tyczyn jest przydatna do spożycia i spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r.".

Badania wody są prowadzone według harmonogramu zatwierdzonego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie. Sam sanepid poinformował, że w 2024 r. nie otrzymywał informacji o zatruciach pokarmowych lub innych okolicznościach sugerujących złą jakość wody z wodociągu Tyczyn.

Skąd bakterie z grupy ecoli w wodzie? 

Wiesław Kwater z rzeszowskiego sanepidy wyjaśnia, że większość drobnoustrojów wchodzących w skład bakterii grupy coli, to bakterie heterotroficzne, zdolne do namnażania się w wodzie i glebie. 

- Obecność bakterie grupy coli w systemach dystrybucyjnych i zbiornikach wody może świadczyć o wytwarzaniu się biofilmu, bądź zanieczyszczenia wody obcym materiałem, np. roślinnym lub glebą. Są to organizmy wskaźnikowe, które mogą służyć jako wskaźniki skuteczności prowadzenia procesów uzdatniania wody - tłumaczy urzędnik. 

W określonych sytuacjach bakteria ecoli może wywoływać choroby i infekcje, najczęściej układu pokarmowego, objawiające się biegunką i podwyższoną temperaturą. 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama