Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Podkarpaccy urzędnicy ostrzegają! Fosforek glinu – cichy zabójca w twoim ogrodzie

Podziel się
Oceń

Coraz częściej spotykamy się z informacjami o niebezpiecznych substancjach, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu i środowisku. Jednym z takich zagrożeń są środki ochrony roślin zawierające fosforek glinu. Choć wydają się być niewinne, ich działanie może być tragiczne w skutkach.
Podkarpaccy urzędnicy ostrzegają! Fosforek glinu – cichy zabójca w twoim ogrodzie

Źródło: pixabay

Jak podkreśla Barbara Traciak, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, "środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancję czynną fosforek glinu, stanowią specyficzną grupę produktów, wykorzystywanych do fumigacji/dezynsekcji". Ich działanie polega na uwalnianiu w obecności wilgoci atmosferycznej trującego gazu – fosforowodoru. 

- Fosforowodór jest niewidoczny i bezwonny, co potęguje ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka. Wdychanie wydzielającego się gazu lub połknięcie preparatu grozi śmiercią dla człowieka – alarmuje inspektor.   

Zagrożenie dla zdrowia i życia

Mimo że preparaty te są przeznaczone głównie do stosowania w magazynach, gdzie służą do dezynfekcji ziarna zbóż, coraz częściej trafiają w ręce amatorów, którzy wykorzystują je w swoich ogrodach. "Środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancję czynną – fosforek glinu są ogólnodostępne na polskim rynku i często po tego typu produkty sięgają nieświadomi zagrożeń rolnicy i działkowicze dokonując zakupu przez Internet" – informuje WIORiN w Rzeszowie.

Tylko dla profesjonalistów

Warto podkreślić, że produkty zawierające fosforek glinu, "takie jak popularny "Quickphos", zgodnie z zatwierdzoną etykietą, przeznaczone są wyłącznie dla użytkowników profesjonalnych, którzy przeszli odpowiednie szkolenie" - ostrzegają inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa. 

- Tym samym NIE POWINNY być nabywane ani stosowane przez amatorów np. działkowców, którzy nie są świadomi zagrożeń, jakie mogą stwarzać tego rodzaju preparaty – ostrzega inspektor Traciak.   

Nieświadome stosowanie środków ochrony roślin z fosforkiem glinu może mieć poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla środowiska. Zastosowanie takiego środka bez uprawnień lub niezgodnie z etykietą może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości nawet do 1000 zł.

Apel do dystrybutorów i użytkowników

WIORiN w Rzeszowie apeluje zarówno do dystrybutorów, jak i użytkowników środków ochrony roślin o zachowanie najwyższej ostrożności. Sprzedaż preparatów zawierających fosforek glinu osobom nieuprawnionym jest niezgodna z prawem i może skutkować poważnymi konsekwencjami.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama