Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

W sobotę Podkarpacki Bazarek w Boguchwale. Zachęca gęsiną, rogalami oraz produktami z podkarpackich winorośli

Podziel się
Oceń

W najbliższą sobotę (23 listopada) Podkarpacki Bazarek świętuje 3-cie urodziny. Imprezie towarzyszy wydarzenie „Gęsina i Młode Wina na Świętego Marcina”. Dla gości przygotowano smaczne produkty od podkarpackich producentów oraz degustacje lokalnych specjałów i występy zespołów.
W sobotę Podkarpacki Bazarek w Boguchwale. Zachęca gęsiną, rogalami oraz produktami z podkarpackich winorośli
Zbigniew Micał, dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Źródło: mat. prasowe

Rozmowa ze Zbigniewem Micałem, dyrektorem Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. 

– W Boguchwale zagoszczą produkty z gęsiny oraz podkarpackich winorośli. Promujecie także enoturystykę. To ciekawy punkt sobotniej imprezy.

– Cieszę się bardzo ze współpracy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale ze Stowarzyszeniem Winiarzy Podkarpacia. W specjalnym namiocie dedykowanym podkarpackim winnicom wszyscy chętni będą mogli nabyć pakiet degustacyjny. W namiocie będzie można porozmawiać także z winiarzami, dowiedzieć się o historii podkarpackich winnic oraz coraz bardziej popularnej enoturystyce. W ofercie namiotu również dania z gęsiny. Mam nadzieję, że każdy z gości odnajdzie swój smak i spróbuje potraw. Na tym nie koniec. W sąsiedztwie ogólnodostępne produkty, tj. sery oraz wyroby garmażeryjne i masarskie. 

– Interesująco zapowiada się symboliczna przemiana moszczu w młode wino. Dla gości bazarku to atrakcja.  

– W ten sposób chcemy uhonorować patrona winiarzy, św. Marcina. Przez teren bazarku przejdzie kolorowy korowód. Jego centralnym punktem będzie beczka z moszczem. Orszak wniesie beczkę jak lektykę, w towarzystwie i oprawie muzycznej Zespołu Pieśni i Tańca „Kompanija” z Boguchwały. Na scenie o godz. 11.11 wspomniana i symboliczna przemiana moszczu w wino. Pośród środowiska winiarzy to „magiczna godzina”.  Jest nawiązaniem do legendy świętego Marcina z San Martino Tours, któremu przypisuje się cud przemiany wody w wino. Stąd wynika jego związek z sektorem winiarskim. Jest uważany za patrona winiarzy i sommelierów.

– Podczas wydarzenia kapituły konkursowe wybiorą najładniejsze stoisko oraz najsmaczniejszy produkt z gęsiny. Dla najlepszych PODR w Boguchwale funduje nagrody. 

– W konkursie „Najpiękniejsze Stoisko Bazarkowe” mogą uczestniczyć nasi wystawcy, tj. rolnicy, przedsiębiorcy, KGW, rękodzielnicy. Kapituła konkursu oceni atrakcyjność wizualną, oryginalność stoiska, pracochłonność oraz sposób prezentacji stoiska. Kolejnym jest konkurs „Najlepszy Produkt Podkarpacki z Gęsiny”, gdzie uczestnikami będą koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Komisja degustując potrawy z gęsiny, oceni walory smakowe i estetykę przygotowanych potraw. Najlepsi w konkursach otrzymają nagrody finansowe ufundowane przez PODR w Boguchwale. 

– PODR w Boguchwale nie zapomina o najmłodszych uczestnikach bazarku. Warto, by rodzice przyszli ze swoimi pociechami. 

– Na terenie ośrodka rozgrywana będzie gra terenowa dla dzieci pod nazwą „Szukamy Gęsi”. Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 11 roku życia wraz z pełnoletnim opiekunem. Każdy uczestnik otrzymuje kartę trasy gry terenowej. Posługując się mapą, musi odnaleźć punkty, wykonać zadania, a także przykleić naklejki z gąskami na karcie. Taki komplet naklejek, upoważnia uczestników do odebrania upominku.

– Swoje potrawy będzie serwować restauracja ośrodka. Co poleca szefowa kuchni dla gości? 

– Naszym celem jest promowanie i popularyzacja tradycji kulinarnych. Zapraszamy do naszej restauracji na pyszne dania z gęsiny. Tutaj swoich amatorów znajdą zapewne pierogi z gęsiny, filet gęsi w sosie żurawinowym oraz popularne gęsie pipki. Na deser świętomarciński rogal z naszego wypieku. Restauracja PODR promuje regionalne dziedzictwo kulinarne. Serwując potrawy z gęsiny, chcemy zachęcić mieszkańców województwa do odkrywania nowych smaków. 

– Na koniec przypomnijmy miejsce wydarzenia. 

– Podkarpacki Bazarek w Boguchwale oraz wydarzenie „Gęsina i Młode Wina na Świętego Marcina” odbędzie się 23 listopada (sobota). Miejsce: Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, ul. Suszyckich 9. Początek o godz. 7:00. Wstęp wolny. Zapraszam serdecznie. 

Rozmawiał 

Rafał Białorucki 


Napisz komentarz

Komentarze

Monia 21.11.2024 11:29
Szykuje się ciekawa i smaczna sobota!! :D Jestem jak najbardziej za promowaniem i popularyzacja tradycji kulinarnych.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama