Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Niemieckie Patrioty trafią ponownie w okolice Rzeszowa

Podziel się
Oceń

W odpowiedzi na dynamiczną sytuację bezpieczeństwa w regionie, Niemcy podjęły decyzję o ponownym rozmieszczeniu swoich zaawansowanych systemów obrony powietrznej Patriot na terytorium Polski, dokładnie w okolicach Rzeszowa.
  • Źródło: Business Insider
Niemieckie Patrioty trafią ponownie w okolice Rzeszowa

Źródło: MON

Jak poinformowała Niemiecka Agencja Prasowa (DPA), wyrzutnie Patriot mają zostać dostarczone do naszego kraju już w styczniu przyszłego roku, a ich tymczasowa baza zostanie zlokalizowana w okolicach Rzeszowa.

Strategiczne znaczenie południowo-wschodniej Polski

Wybór regionu rzeszowskiego nie jest przypadkowy. Południowo-wschodnia Polska pełni kluczową rolę w kontekście wsparcia udzielanego Ukrainie. To tutaj zlokalizowane są ważne węzły logistyczne, przez które przekazywana jest zachodnia pomoc wojskowa. Obecność amerykańskich żołnierzy i systemów Patriot na lotnisku w Rzeszowie dodatkowo podkreśla strategiczne znaczenie tego obszaru. Warto również wspomnieć o szerokotorowej linii kolejowej łączącej Zamość z Ukrainą, która służy do transportu ciężkiego sprzętu wojskowego.

Poprzednie doświadczenia

To nie pierwszy raz, gdy niemieckie systemy Patriot są rozmieszczane w Polsce. W ubiegłym roku, od stycznia do listopada, podobne systemy były stacjonowane w okolicach Zamościa. Ich obecność była odpowiedzią na incydent z listopada 2022 roku, kiedy to ukraińska rakieta przypadkowo uderzyła w wieś Przewodów.

Jak podkreśla DPA, obecne plany rozmieszczenia Patriotów nie są bezpośrednią reakcją na jakieś konkretne zagrożenie, ale raczej elementem szerszej strategii mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa w regionie. Systemy Patriot Bundeswehry są uznawane za jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie, zdolne do skutecznego zwalczania różnego rodzaju zagrożeń powietrznych, takich jak samoloty, rakiety balistyczne czy pociski manewrujące.

Rozmieszczenie niemieckich systemów Patriot w Polsce to kolejny dowód na solidarność naszych zachodnich sojuszników oraz na znaczenie, jakie Polska odgrywa w zapewnieniu bezpieczeństwa w regionie. Obecność tych zaawansowanych systemów obrony powietrznej niewątpliwie wzmocni bezpieczeństwo naszego kraju i przyczyni się do odstraszania potencjalnych agresorów.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama