Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

W szpitalu uniwersyteckim w sobotę bezpłatne badania w kierunku raka prostaty

Podziel się
Oceń

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie proponuje mężczyznom konsultacje u specjalistów, które pomogą wykryć nowotwór prostaty i jąder. W sobotę organizuje akcję profilaktyczną i bezpłatne porady dotyczące wczesnej diagnostyki i rozpoznania raka gruczołu krokowego.
W szpitalu uniwersyteckim w sobotę bezpłatne badania w kierunku raka prostaty

Źródło: pixabay

W Polsce, w ubiegłym roku, raka prostaty zdiagnozowano u ponad 19 tysięcy mężczyzn. "Dlatego, tak ważne są profilaktyka i regularne badania" - podkreślił urolog i p.o. kierownika Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w rzeszowskim szpitalu uniwersyteckim dr n. med. Szczepan Pabiś. "Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów będących przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce. Aż 10 procent panów po 50 roku życia jest zagrożonych rozwojem tej choroby, a z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. Czynnikami ryzyka są także rodzinne obciążenie chorobą, otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze i potrawy mięsne" – dodał lekarz.

Do podstawowych badań, które pokazują, że mężczyzna może mieć problem z prostatą, należy pomiar antygenu swoistego dla prostaty – PSA. Badanie to można bezpłatnie zrobić w ramach programu Profilaktyka 40 Plus.

W sobotę, od godz. 9 do 13, w Podkarpackim Centrum Onkologii szpitala uniwersyteckiego, mężczyźni będą mogli skorzystać z badań diagnostycznych raka gruczołu krokowego. Konsultacje prowadzone przez lekarzy urologów polegać będą na analizie dostarczonych przez pacjentów wyników badań i badaniu fizykalnym, a w przypadku wskazań, także zleceniu dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych. Konsultacje i badania nie wymagają rejestracji. Dodatkowe informacje można zdobyć pod nr tel.: 17 866 62 68.

Na znak solidarności z mężczyznami chorującymi na raka gruczołu krokowego i raka jąder, w piątek po zmroku, ściana Podkarpackiego Centrum Onkologii zostanie podświetlona na niebiesko.

Prostata, to niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego i otaczający cewkę moczową. Jego przerost powoduje pojawienie się dyskomfortu w postaci uczucia parcia na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu, zwężenie jego strumienia i zaburzenia erekcji. Łagodne powiększenie stercza jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego u mężczyzn.

Innym bardziej niebezpiecznym schorzeniem jest nowotwór gruczołu krokowego. Ta choroba, która przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Ważne są systematyczne badania profilaktyczne, ponieważ nie ma leków, które zapobiegają wystąpieniu raka gruczołu krokowego. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama