Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Badanie: większość pracowników uważa, że Wigilia nie powinna być traktowana jak zwykły dzień pracy

Podziel się
Oceń

85 proc. pracowników jest zdania, że Wigilia to dzień o specjalnym statusie - nie powinien być traktowany jak zwykły dzień pracy - wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl. 76 proc. pracowników uważa, że Wigilia jako dzień ustawowo wolny od pracy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę.
Badanie: większość pracowników uważa, że Wigilia nie powinna być traktowana jak zwykły dzień pracy

Autor: PAP/Darek Delmanowicz

Pracuj.pl zbadało świąteczne oczekiwania polskich pracowników. Ocenili oni uchwaloną niedawno ustawę, zgodnie z którą Wigilia stanie się od 2025 roku dniem wolnym od pracy. 85 proc. uważa, że jest to dzień o specjalnym statusie, który nie powinien być traktowany jako standardowy dzień pracy. 76 proc. pracowników jest zdania, że Wigilia jako dzień ustawowo wolny od pracy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę kraju.

Perspektywa pracodawcy jest nieco inna. 34 proc. firm oferuje skrócony czas pracy zarówno w Wigilię, jak i Sylwestra, podczas gdy w 45 proc. organizacji oba te dni pozostają zwykłymi dniami pracy.

Jednocześnie 31 proc. pracowników deklaruje, że weźmie urlop we wszystkie dni robocze między Wigilią a Sylwestrem, a 24 proc. planuje skorzystać z części dni wolnych. Jedna czwarta zamierza wtedy pracować.

W ramach badania zapytano też o firmowe spotkania świąteczne. 72 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że to ważna forma integracji pracowników. Prawie połowa przyznała, że ich pracodawca organizuje Wigilię pracowniczą, a 32 proc., że spotkanie się nie odbędzie. Pracownicy chętnie chodzą na Wigilię firmową - zadeklarowało to 66 proc. Jedna piąta jest przeciwnego zdania, a 16 proc. wciąż się zastanawia.

Główne powody, dla których pracownicy nie chcą pojawić się na firmowej Wigilii to: wrażenie, że takie wydarzenia są organizowane bardziej z obowiązku, niż chęci integracji (29 proc.), obawa przed tym, że atmosfera na spotkaniu może być niezręczna lub niekomfortowa (24 proc.), zbyt duża odległość do miejsca wydarzenia (21 proc.), nielubienie tego typu wydarzeń (21 proc.), niechęć do poświęcania czasu prywatnego na spotkania służbowe (18 proc.).

Pracuj.pl zbadało też kwestię bonusów świątecznych. 86 proc. respondentów chciałoby otrzymać jednorazową premię finansową, 45 proc. dodatkowy urlop na czas świąt, a 36 proc. upominki lub prezenty od pracodawcy. Badani wskazywali też na rozszerzenie pakietu świadczeń pozapłacowych (19 proc.), świąteczne spotkanie na żywo (14 proc.), czy możliwość wyboru akcji charytatywnej wspieranej przez firmę (11 proc.). Tyle samo badanych chciałoby, aby z okazji świąt przyznano nagrody dla najlepszych pracowników, a 4 proc. marzy o organizacji imprezy tanecznej w tym okresie.

"W okresie świątecznym oczekiwania pracowników koncentrują się na benefitach, które realnie wpływają na ich komfort i sytuację finansową. Premie świąteczne, dodatkowe dni wolne czy upominki to nie tylko gesty ze strony pracodawców, ale także sygnał, że ich wkład w funkcjonowanie firmy jest doceniany. W szczególnie trudnym okresie gospodarczym takie działania mogą mieć kluczowy wpływ na budowanie zaangażowania i lojalności zespołu" - oceniła, cytowana w komunikacie, Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl.

W publikacji wskazano, że istnieją różnice między tym, jaki bonus chcieliby otrzymać pracownicy, a tym, jaki w rzeczywistości spodziewają się dostać. 45 proc. wskazało na jednorazową premię finansową. To wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy takiego benefitu spodziewało się 36 proc. respondentów. 20 proc. badanych wskazuje, że ich pracodawca w formie benefitu dla zespołu zorganizuje spotkanie świąteczne poza siedzibą firmy, a 18 proc. spotkanie w siedzibie firmy. Jedna czwarta deklaruje, że najpewniej otrzyma upominek lub prezent świąteczny. 10 proc., że pracownicy w ich firmie otrzymają dodatkowy urlop na czas świąt.

Badanie "Świąteczne oczekiwania w pracy" zostało przeprowadzone w listopadzie 2024 roku wśród 730 użytkowników serwisu Pracuj.pl. Pomiar został wykonany metodą CAWI (profesjonalnego formularza internetowego). 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama