Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

III Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie Upamiętniające Losy Zesłańców Sybiru

Podziel się
Oceń

5 grudnia odbyło się wyjątkowe spotkanie, które przypomniało o tragicznych losach Polaków zesłanych na Sybir. III Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie, zorganizowane przez Urząd Wojewody Podkarpackiego oraz Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie, odbyło się w sali kolumnowej i zgromadziło wielu uczestników.
III Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie Upamiętniające Losy Zesłańców Sybiru

Źródło: Powiat Rzeszowski

Uroczystość stała się świadectwem pamięci o losach deportowanych w latach 1940-1956 z kraju na Sybir i do Kazachstanu. Mimo ogromnych cierpień nie stracili oni wiary w Polskę, a ich ofiara pokazała, jak drogocenna jest nasza wolność. Wydarzenie przekazało historie o losach narodu i dało nadzieję, że młode pokolenie będzie kultywować tę pamięć.

W trakcie uroczystości uhonorowano zasłużonych – medale otrzymali m.in. wicestarosta rzeszowski Jerzy Bednarz oraz senator Józef Jodłowski, a odznaki wręczył Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie, Józef Sieńko.

Starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz w imieniu 12 Pułku Ułanów Podolskich we Włoszech (Associazione dei Soldati del 12 Reggimento Lancieri di Podolia in Italia) wręczył pamiątkowe medale z okazji 100 lat żołnierzy pułku. Medale trafiły do:
• Józefa Sieńki,
• kom. Krzysztofa Filipa – Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów,
• oraz asp. Szt. Tomasza Wosia – Wiceprzewodniczącego tego Zarządu.

Przemówienie wygłosiła następnie Irena Markowicz, która w latach 80. i 90. prowadziła w Radiu Rzeszów audycję poświęconą Sybirakom. Przeprowadzała z ocalałymi oraz ich rodzinami rozmowy, które stały się zapisem wspomnień z zesłania za Ural. Na dzisiejszej uroczystości podzieliła się z zebranymi tymi wspomnieniami, snując opowieści pełne bólu i zaskoczeń, jak potoczyły się losy zesłańców, którzy przeżyli piekło.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Nawsiu zaprezentowali w przedstawieniu teatralnym własne spojrzenie na historie zesłanych na Sybir. Widzimy więc na ulicy galicyjskiego miasteczka mieszkańców żyjących pełnią życia, którzy następnie wbrew woli, błyskawicznie aresztowani i przemocą wywiezieni koleją tysiące kilometrów od domu, zmuszeni zostali do pracy ponad siły i życia w nieludzkich warunkach. Niewielu udało się przeżyć to piekło, a jeszcze mniejszej liczbie osób powrócić po latach do kraju, gdzie jednak nic nie było już takie samo. Nic nie mogło być już takie samo…


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama