Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Spór o finansowanie PCLA. PiS straszy "zwijaniem Polski", KO zachęca do mówienia prawdy

Podziel się
Oceń

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Ewa Leniart i Marcin Warchoł oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg, alarmowali w czwartek przed bramą stadionu Resovii o decyzji ministerstwa sportu, w której nie znalazło się finansowanie budowy PCLA. Koalicja Obywatelska natomiast "piłeczkę" odbija...
Spór o finansowanie PCLA. PiS straszy "zwijaniem Polski", KO zachęca do mówienia prawdy

Źródło: Materiały inwestora oraz zdjęcia z fb

W zeszły poniedziałek 30 grudnia teren pod budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przekazano wykonawcy. Inwestycję realizuje wybrana w przetargu firma Mirbud. 

Najpierw będzie to rozbiórka istniejących obiektów, potem ruszą prace nad wzmocnieniem gruntu jak i prace fundamentowe. Zakończenie inwestycji planowane jest w drugiej połowie 2026 r. Koszt budowy PCLA to 194 mln zł, chociaż już teraz wiadomo, że to na pewno nie wystarczy. 

104 mln zł będzie pochodzić z budżetu miasta Rzeszowa, 60 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu (obiecane jeszcze za rządów PiS), 30 mln zł to wkład z budżetu województwa podkarpackiego. 

PCLA bez dofinansowania ministerstwa sportu?

Ale jak mówili w czwartek politycy Prawa i Sprawiedliwości w wykazie inwestycji objętych wsparciem przez ministerstwo sportu nie ma decyzji o przyznaniu dofinansowania budowy PCLA. 

- Minister Sportu i Turystyki nie rozpatrzył pozytywnie wniosku miasta Rzeszowa o przyznanie dofinansowania realizacji projektu Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie - alarmowała Ewa Leniart. 

- Na stadionie, w warunkach, które dzisiaj możemy jeszcze ciągle oglądać, ćwiczą ludzie, którzy osiągają sukcesy nie tylko na arenie europejskiej, ale także światowej i bardzo chcielibyśmy, aby na Podkarpaciu był taki stadion, który zapewnia lekkoatletom realizację, w najwyższych w warunkach odpowiadających XXI wiekowi, ćwiczeń - mówiła Leniart, apelując do rządu „aby jednak wejrzał na potrzeby Podkarpacia oraz Rzeszowa, i sprawił, że ten duży projekt PCLA znajdzie dofinansowanie w wyższym stopniu, aniżeli zapewnił to rząd Prawa i Sprawiedliwości".

Warchoł: Tusk zwija Polskę

Były wiceminister sprawiedliwości w rządzie Zjednoczonej Prawicy Marcin Warchoł wskazywał, że obiecane przez Morawieckiego dofinansowanie było przyznane niezależnie od tego, kto rządzi Rzeszowem. - Dla Prawa i Sprawiedliwości nie liczył się partyjny interes, kto wygrał w regionie - mówił. 

Tuskowi zarzucił, że ten "zwija Polskę". - Dzisiaj Donald Tusk zabiera pieniądze na drogi, szpitale, szkoły, na przedszkola, również na takie inwestycje, które są w gestii samorządowców przez niego popieranych, takie jak te w Rzeszowie - wskazywał. Swoje zarzuty kierował także do Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa: „nie był w stanie zapewnić tego finansowania, nie był w stanie spowodować, żeby te pieniądze trafiły tutaj do nas, do Rzeszowa". 

Karol Ożóg, wicemarszałek województwa podkarpackiego przypomniał, że w uchwałach Sejmiku Województwa Podkarpackiego pierwotnie zapisane było, że Urząd Marszałkowski będzie dofinansowywać budowę Centrum Lekkoatletycznego kwotą maksymalnie 8 milionów. W późniejszym czasie, kiedy wiadome było, że koszty tego przedsięwzięcia będą znacznie wyższe, niż planowano, radni wojewódzcy zwiększyli finansowanie do 30 milionów złotych.

Czy samorząd Podkarpacia zwiększy dofinansowanie?

- W roku 2023 wola dofinansowania była wyrażona poprzez uchwałę sejmiku, przeznaczając 1 milion złotych na rok 2024,15 milionów złotych na rok 2025 i 14 milionów złotych na rok 2026 - mówił Ożóg, dodając: "z informacji, które posiadamy, gmina miasto Rzeszów, czyli inwestor, w roku 2024, nie wykorzystał miliona złotych, aczkolwiek w wieloletniej prognozie finansowej samorządu województwa podkarpackiego kwota 15 i 14 milionów są w dalszym ciągu zapisane na kolejne lata". 

Uzupełnił, że niewykorzystany milion złotych nie został jeszcze przeniesiony na kolejne lata. Pytany o to, czy samorząd Podkarpacia zwiększy dofinansowanie PCLA odpowiedział: "Z wiedzy, którą posiadam, na ten moment takiego wniosku nie ma. Decyzję w tej sprawie będzie musiał podjąć Sejmik Województwa poprzez uchwałę". 

Wojciech Jaślar z KO: zachęcam PiS do współpracy, a nie mówienia nieprawdy

Zdaniem przewodniczącego klubu radnych miejskich z Koalicji Obywatelskiej Wojciecha Jaślara w dzisiejszej konferencji polityków PiS wkradło się wiele nieprawdy. 

Jaślar w rozmowie z redakcją Halo Rzeszów zauważył, że z początkiem grudnia 2024 roku prezydent Rzeszowa wystąpił do Marszałka Województwa Podkarpackiego o wyrażenie zgody na przesunięcie miliona złotych z roku 2024 na 2025 i zwiększenie nakładów z budżetu województwa o 20 mln zł". 

Wskazał on, że „Urząd Marszałkowski nie wywiązuje się z własnych zobowiązań dotyczących deklaracji dofinansowania 25 proc. wartości całej inwestycji PCLA, które w chwili obecnej szacowane jest na 49,5 mln zł, a Marszałek przekazał jedynie 29 mln zł".

Pismo prezydenta Rzeszowa do marszałka Władysława Ortyla w sprawie finansowania PCLA.

- Powyższe fakty wyraźnie pokazują, jak bardzo w swoich wypowiedziach, mijają się z faktami politycy Prawa i Sprawiedliwości - kwituje szef klubu KO w Radzie Miasta Rzeszowa i dodaje: „Dlatego też apelujemy o rozwagę i współpracę, a nie antagonizowanie społeczeństwa i mówienie nieprawdy". 

Wiadomo też, że miasto złoży kolejny wniosek o dofinansowanie budowy PCLA - nabór rozpoczyna się w pierwszym kwartale 2025 r.

Radni Koalicji Obywatelskiej na 3 stycznia br. zapowiedzieli konferencję prasową: „Cała prawda o wsparciu PCL”. Radni KO z Sejmiku i Rady Miasta Rzeszowa o godz. 11.30 pod urzędem Marszałkowskim mają przedstawić swój punkt widzenia. Będziemy na tej konferencji.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama