Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Fundacja Pro Spe: od Gruzji na cały świat - 25 krajów pomocy i wsparcia misyjnego [Wideo]

Podziel się
Oceń

Na świątecznym spotkaniu Fundacji Pro Spe w Rzeszowie spotkali się wolontariusze, misjonarze i przyjaciele organizacji, w tym specjalny gość z Gruzji - ojciec Lasha z Zakonu Kamilianów. Wydarzenie było okazją do podsumowania działalności fundacji, która od 2016 roku niesie pomoc w 25 krajach na całym świecie.
Fundacja Pro Spe: od Gruzji na cały świat - 25 krajów pomocy i wsparcia misyjnego [Wideo]

Autor: Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

- Praktycznie oprócz Ameryki Północnej i Antarktydy na każdym kontynencie mamy jakiś projekt pomocowy" - mówi redakcji Halo Rzeszów ksiądz Maciej Gierula, prezes Fundacji Pro Spe. Organizacja, która rozpoczęła działalność od pomocy w Gruzji, dziś współpracuje z około 70 misjonarzami na całym świecie.

Od lokalnej inicjatywy do globalnej pomocy

- W 2016 roku zaczynaliśmy tylko i wyłącznie od Gruzji. Taki był plan. Ale starczyło na tyle środków i zaangażowania ludzkiego, że dzisiaj są projekty po całym świecie - wspomina ksiądz Gierula. Fundacja dystrybuuje pomoc wyłącznie przez misjonarzy, a darczyńcy pochodzą nie tylko z Polski, ale także ze Stanów Zjednoczonych czy Australii.

Trzy filary działalności Fundacji Pro Spe

Pomoc rzeczowa, finansowa i wolontariat - to trzy filary działania Fundacji Pro Spe. - Pierwszą sprawą najważniejszą to jest kwestia wolontariatu. Druga rzecz to jest pomoc rzeczowa, przykładem takie pomocy jest akcja 'Polskie Smyki Dzieciom z Afryki', w którą zaangażowało się niemal 70 szkół. Trzecia pomoc to jest pomoc finansowa. Fundacja dokładnie dokumentuje sposób rozdysponowania pomocy, aby mieć pewność, że trafia ona do potrzebujących.

Obejrzyj nasz wywiad:

Praktyczna pomoc i współpraca międzynarodowa

Tadeusz Kisiel, wolontariusz fundacji, opowiada o konkretnych działaniach: - Z kolegą wyjechaliśmy do Gruzji pomóc w przeprojektowaniu pewnego budynku. Zbigniew Konopka z Fundacji Dunajec dodaje:  - Mało kto wie, że Polacy na przykład na Litwie mają problemy z wodą ze studniami. Tam też wiercimy studnie, remontowaliśmy szkoły. Relacjonują wolontariusze Fundacji.

Szczególne miejsce zajmuje współpraca z gruzińskim ośrodkiem Zakonu Ojców Kamilianów. - Fundacja Pro Spe bardzo nas wspiera. Przyjeżdżają różni wolontariusze, poświęcają swój czas jako budowlańcy, elektrycy. Bez nich my jako Kamilianie nie moglibyśmy służyć tak, jak teraz służymy - podkreśla ojciec Lasha Manukian.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama