Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

W Rzeszowie oddadzą hołd uczestnikom powstania styczniowego

Podziel się
Oceń

Powstanie styczniowe, jeden z największych zrywów narodowych Polaków w XIX w., obchodzi w tym roku 162. rocznicę wybuchu. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie organizuje uroczystości upamiętniające bohaterów tego wydarzenia.
W Rzeszowie oddadzą hołd uczestnikom powstania styczniowego
Polonia – Rok 1863, obraz Jana Matejki z 1864

Obchody odbędą się 22 stycznia 2025 r. o godz. 12:00 na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie.

Program uroczystości

Uroczystości rozpoczną się przywitaniem gości i przejściem alejkami cmentarza, podczas którego przedstawione zostaną sylwetki Powstańców styczniowych pochowanych na terenie nekropolii. Kluczowym punktem obchodów będzie oznaczenie 13 mogił tabliczkami „Grób Weterana”, upamiętniającymi osoby wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Na zakończenie uroczystości zaplanowano złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed zbiorową mogiłą Powstańców z 1863 roku, modlitwę za ich dusze oraz przemówienia okolicznościowe.

Do udziału w uroczystościach zachęca m.in. dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie, prof. Dariusz Iwaneczko.

Powstańcy spoczywający na Starym Cmentarzu

Na rzeszowskim Starym Cmentarzu pochowanych jest wielu uczestników powstania styczniowego, w tym osoby, które pełniły ważne role w życiu społeczno-politycznym Rzeszowa. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Henryk Stroka – podporucznik powstania, więziony za udział w walkach, późniejszy profesor Seminarium Nauczycielskiego.
  • Kazimierz Aleksander Krauss – burmistrz Baranowa Sandomierskiego, zastępca burmistrza Rzeszowa, działacz społeczny i naczelnik Ochotniczej Straży Ogniowej.
  • Ignacy Schaitter – kupiec, członek komisji wojennej, współzałożyciel Komunalnej Kasy Oszczędności, radny i członek zarządu Rzeszowa.

Na cmentarzu znajduje się również zbiorowa mogiła siedmiu Powstańców, którzy walczyli pod dowództwem płk. Leona Czechowskiego m.in. w walkach pod Potokiem i Banachami, gdzie zostali ciężko ranni. Obok pochowano także ósmą ofiarę – Marcelego Kowalskiego, który poniósł śmierć w wieku zaledwie 21 lat.

W szczególny sposób wspomniana zostanie w trakcie uroczystości również Joanna Cielecka, opiekunka rannych i zmarłych Powstańców, która była też jednocześnie jednym z największych darczyńców tamtego tragicznego okresu.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza wszystkich mieszkańców Rzeszowa do udziału w uroczystościach, które są wyjątkową okazją do poznania historii lokalnych bohaterów i oddania im należnej czci.

O powstaniu

Powstanie Styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 r., było przełomowym w dziejach zrywem narodowym Polaków w XIX w., skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 

Przygotowane przez Komitet Centralny Narodowy i ogłoszone w Manifeście powstanie objęło tereny Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Uczestniczyło w nim około 200 tysięcy Polaków, a działania zbrojne prowadzone były w formie wojny partyzanckiej. 

Mimo heroizmu i ogromnych strat, powstanie zakończyło się klęską, a carat odpowiedział brutalnymi represjami, w tym zsyłkami na Syberię i konfiskatą majątków. Pomimo porażki, Powstanie Styczniowe stało się symbolem narodowej walki o wolność, kształtując kolejne pokolenia Polaków dążących do odzyskania niepodległości.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama