Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Gen. Szkutnik: mniej agresji i prób przekraczania granicy przez nielegalnych migrantów

Podziel się
Oceń

Mamy mniej nielegalnych prób przekroczenia granicy – powiedział PAP gen. Arkadiusz Szkutnik, dowódca operacji Bezpieczne Podlasie. Dodał, że żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej nie rejestrują już także agresji ze strony nielegalnych migrantów.
Gen. Szkutnik: mniej agresji i prób przekraczania granicy przez nielegalnych migrantów

Autor: PAP/Artur Reszko

Jak zaznaczył gen. Szkutnik, w ostatnich tygodniach zdarza się, że mijają cztery dni z rzędu, kiedy nie odnotowują żadnych prób nielegalnego przejścia przez naszą wschodnią granicę. Jego zdaniem, to zarówno kwestia pogody, ale także zmiana taktyki działania wojska i Straży Granicznej. Podkreślił, że sytuacja się poprawiła, od kiedy mają "możliwość wykorzystania broni gładkolufowej z amunicją niepenetrującą, czyli po prostu gumową".

Generał przypomniał, że najgorsza sytuacja była we wrześniu i październiku, kiedy osoby usiłujące przedrzeć się przez granicę na polską stronę, wykazywały skrajną agresję, atakując polskich funkcjonariuszy stalowymi kulkami czy za pomocą ostrych narzędzi przerzucanych przez płot. "Zostali wyeliminowani poprzez oddanie kilku skutecznych strzałów" – powiedział dowódca operacji.

Podkreślił przy tym, że żołnierze celowali w miejsca bezpieczne, nie narażając życia napastników, ale "zdrowie tamtych na tym ucierpiało, bo amunicja gumowa po to została stworzona, żeby skutecznie zniechęcać agresorów".

Generał wyjaśnił, że kiedy wojsko toczyło bitwy z nielegalnymi migrantami, tamci, jako broni, używali wszystkiego, co im wpadło w ręce, a co mogło wyrządzić szkody "począwszy od konarów drzew, poprzez prymitywne dzidy wykonywane z gałęzi i noży".

Jak powiedział, czasem dochodziło do śmiesznych sytuacji, kiedy migranci, skutecznie powstrzymywani przez żołnierzy, w bezsilności rzucali w nich powerbankami. "Mamy z sześć takich baterii na stanie" – poinformował gen. Szkutnik.

Zdradził, że wcześniej powerbanki "zostały przekazane właściwym służbom wywiadu i kontrwywiadu wojskowego", żeby sprawdziły, czy coś więcej się w nich nie kryje.

Wojskowy zapewnił, że mimo obecnego, być może pozornego spokoju na granicy, żołnierze i Straż Graniczna są przygotowani na najgorsze. (PAP)

Autorka: Mira Suchodolska


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama