Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rośnie liczba donosów na agresywne zachowania na drodze

Podziel się
Oceń

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tys. zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tys. zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.
Rośnie liczba donosów na agresywne zachowania na drodze

Autor: PAP/Albert Zawada

Chodzi o zgłoszenia, które napływają na policyjne adresy akcji "stop agresji drogowej" w poszczególnych komendach wojewódzkich i komendzie stołecznej. Można tam przesyłać informacje na temat agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu oraz załączać filmy. W całym 2024 r. policjanci otrzymali 30 581 takich zgłoszeń. Dla porównania rok wcześniej zgłoszono ponad 29,5 tys. zdarzeń.

Najwięcej, bo 7146 donosów otrzymała Komenda Stołeczna Policji, a następnie komendy wojewódzkie: we Wrocławiu - 4250, Katowicach - 3003, Poznaniu - 2828, Krakowie - 2319, oraz Gdańsku - 2069. Jak zwraca uwagę policja, są to garnizony, w których skład wchodzą duże aglomeracje, a co za tym idzie gdzie ruch jest największy.

Najmniej zgłoszeń policjanci dostali na skrzynki komend wojewódzkich: w Rzeszowie - 419, Kielcach - 349, Białymstoku - 512, Gorzowie Wielkopolskim - 585 i Lublinie - 537. W pozostałych komendach liczba zgłoszeń wyniosła: w Bydgoszczy - 1568, Łodzi – 1500, Szczecinie – 1205, Opolu, Radomiu – 729 i Olsztynie – 668.

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP przypomniał, że skrzynki z adresami zawierającymi hasło "stop agresji drogowej" przypisane są najpoważniejszym, groźnym dla innych uczestników ruchu drogowego przypadkom. Chodzi m.in. o nieprawidłowe wyprzedzanie, w tym przed i na przejściu dla pieszych, omijajnie pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu, zajeżdżajnie drogi innym, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie przy czerwonym świetle.

"Prosimy, by na te skrzynki nie wysyłać nagrań czy zdjęć dokumentujących inne wykroczenia, które nie mają związku z samą agresją. Niestety, duża część zgłoszeń dotyczy spraw mniej poważnych, jak np. nieprawidłowe parkowanie. Oczywiście można je zgłosić w normalnym trybie bądź w wielu miejscach, także poprzez internet" - przekazał nadkom. Opas.

Dodał, że takie wykroczenia można zgłaszać np. poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html, gdzie można także sprawdzić bieżacy status zgłoszenia. Można to również zrobić w odpowiedniej jednostce policji lub straży miejskiej.

"Postępowanie wyjaśniające wszczynane jest w każdym z przypadków, które wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Natomiast o doprowadzeniu do ukarania bądź w formie mandatu karnego, bądź w postępowaniu sądowym decyduje przede wszystkim jakość materiału dowodowego. Dlatego takie zgłoszenie powinno zawierać takie informacje, jak: data, godzina i miejsce zdarzenia, dane dotyczące pojazdu oraz dane samego zgłaszającego" - zwrócił uwagę.

Dodał, że przesłanie materiału filmowego zarejestrowanego przez zgłaszającego oznacza automatyczne wyrażenie zgody na jego wykorzystanie, w tym upublicznienie, w celach działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji, według stanu na 2 stycznia 2025 r. wynika, że w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 21528 wypadków drogowych, w których zginęło 1881 osób, a 24825 osób odniosło obrażenia. Doszło również do 388601 kolizji.

Marcin Chomiuk (PAP)

mchom/ mark/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama