Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Pejzaże podkarpackiego artysty w WDK w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na wyjątkową wystawę malarstwa Józefa Machały pt. „Pejzaż polski”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 3 lutego o godz. 18.00, a wystawa potrwa do 27 lutego.
Pejzaże podkarpackiego artysty w WDK w Rzeszowie

Autor: Józef Machała, "Ule"

To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć dzieła jednego z najważniejszych polskich pejzażystów, który swoją sztuką uchwycił piękno i ulotność rodzimego krajobrazu.

Malarstwo jako zapis mijającego świata

Józef Machała, artysta urodzony w 1955 roku, od lat związany jest z Podkarpaciem, które stanowi główne źródło jego inspiracji. Jego malarstwo to przede wszystkim obrazy olejne, impresyjne, będące artystycznym zapisem przemijającego świata. Machała szczególnie upodobał sobie dawne polskie wsie – ich architekturę, krajobrazy oraz ślady kultury ludowej. Wiele z jego dzieł to nie tylko piękne obrazy, ale także jedyna pamiątka po zanikających elementach wiejskiego życia.

Szczególną wartość mają obrazy tworzone z natury. Dzięki temu prace Machały nie tylko ukazują piękno pejzażu, ale również stanowią dokument jego autentycznego wyglądu. To sprawia, że artysta jest nie tylko malarzem, ale również dokumentalistą, którego dzieła mają wyjątkową wartość historyczną i artystyczną.

Dorobek artystyczny i jubileusz

Machała jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 1979–1989 współpracował z rzeszowskim Biurem Wystaw Artystycznych, a jego obrazy można było podziwiać na kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą. W 2014 roku w opactwie pobenedyktyńskim w Jarosławiu otwarto stałą ekspozycję jego prac pt. „Krajobrazy Podkarpacia”, która przyciąga miłośników sztuki i krajobrazu z różnych zakątków kraju.

W 2025 r. artysta obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej, co czyni obecną wystawę w Rzeszowie wyjątkowym wydarzeniem, wpisującym się w długą i bogatą karierę malarza. Prace Machały znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, co świadczy o jego renomie w świecie sztuki.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama