Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Nie żyje rzeszowski publicysta i kresowianin Ryszard Lechforowicz

Podziel się
Oceń

W wieku 86 lat zmarł zasłużony działacz społeczno-kulturalny i publicysta Ryszard Lechforowicz. Informacja o jego śmierci wpłynęła do nas przez naszą skrzynkę redakcyjną.
Nie żyje rzeszowski publicysta i kresowianin Ryszard Lechforowicz

Autor: Pixabay/Facebook

Lechforowicz był nie tylko miłośnikiem Rzeszowa, ale także wieloletnim kronikarzem jego historii oraz entuzjastą podkarpackiego kolarstwa.

Życie w cieniu historii

Ryszard Lechforowicz urodził się w 1939 r. we Lwowie. Tam też mieszkał w początkowej fazie życia, w dzielnicy Łyczaków. Po wojnie, w latach 40., wraz z rodziną przeniósł się do Rzeszowa. Początkowo zamieszkali w budynku Poczty Polskiej przy ul. Moniuszki, gdzie jego ojciec pracował jako pocztowiec.

Zawodowo przez wiele lat związany był z Milicją Obywatelską, pełniąc funkcję oficera kryminalnego. W międzyczasie ukończył studia wychowania fizycznego w Warszawie, gdzie zdobył tytuł magistra, a jego praca dyplomowa była poświęcona kolarstwu – jego wielkiej pasji życiowej.

Działalność publicystyczna

Po przejściu na emeryturę Lechforowicz związał się z miesięcznikiem „Echo Rzeszowa”, wydawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa. Na jego łamach publikował wspomnienia związane z historią miasta, ważne wydarzenia i artykuły sportowe. Szczególnie chętnie pisał o kolarstwie i swoich obserwacjach dotyczących podkarpackiego środowiska sportowego. Swoje teksty zamieszczał także w miesięczniku społeczno-kulturalnym "Nasz Dom Rzeszów".

W jednym z niezapomnianych spotkań autorskich w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Osmeckiego w Rzeszowie dzielił się swoją pasją z czytelnikami. W wydarzeniu uczestniczyli wtedy również inni wybitni rzeszowscy literaci - Janina Ataman, Adam Decowski, Celina Depa, Bogusław Kotula, Jerzy Stefan Nawrocki i Marta Świderska-Pelinko.

Miłośnik i przewodnik po Rzeszowie

Lechforowicz był zakochanym w Rzeszowie przewodnikiem, znanym szczególnie z oprowadzania po trasie podziemnej miasta jeszcze przed jej renowacją. Organizował dla młodzieży przejażdżki historyczne po mieście, podczas których dzielił się swoją wiedzą i miłością do Rzeszowa.

Jako aktywny członek Stowarzyszenia „Rzeszów to Moje Miasto” brał udział w organizacji Konkursu Wiedzy o Rzeszowie. Przygotowywał pytania konkursowe i zasiadał w jury, wspólnie z historykami i regionalistami. W Towarzystwie Przyjaciół Rzeszowa pełnił funkcję członka Komisji Rewizyjnej oraz zajmował się kolportażem miesięcznika "Echo Rzeszowa".

Pożegnanie zasłużonego działacza

Ryszard Lechforowicz pozostawił po sobie żonę i dwóch synów. Rodzinie, bliskim i znajomym składamy wyrazy głębokiego współczucia. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 1 lutego 2025 r. o godz. 11:30 na Cmentarzu Komunalnym w Rzeszowie – Wilkowyja.

Jego wkład w życie społeczne i kulturalne Rzeszowa na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców.


Napisz komentarz

Komentarze

Twój stary 30.01.2025 16:07
Ryszard miał dwóch synów nie miał córki 😂

Gall anonim 30.01.2025 15:43
2 synów 🙃

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama