Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Nie żyje rzeszowski publicysta i kresowianin Ryszard Lechforowicz

Podziel się
Oceń

W wieku 86 lat zmarł zasłużony działacz społeczno-kulturalny i publicysta Ryszard Lechforowicz. Informacja o jego śmierci wpłynęła do nas przez naszą skrzynkę redakcyjną.
Nie żyje rzeszowski publicysta i kresowianin Ryszard Lechforowicz

Autor: Pixabay/Facebook

Lechforowicz był nie tylko miłośnikiem Rzeszowa, ale także wieloletnim kronikarzem jego historii oraz entuzjastą podkarpackiego kolarstwa.

Życie w cieniu historii

Ryszard Lechforowicz urodził się w 1939 r. we Lwowie. Tam też mieszkał w początkowej fazie życia, w dzielnicy Łyczaków. Po wojnie, w latach 40., wraz z rodziną przeniósł się do Rzeszowa. Początkowo zamieszkali w budynku Poczty Polskiej przy ul. Moniuszki, gdzie jego ojciec pracował jako pocztowiec.

Zawodowo przez wiele lat związany był z Milicją Obywatelską, pełniąc funkcję oficera kryminalnego. W międzyczasie ukończył studia wychowania fizycznego w Warszawie, gdzie zdobył tytuł magistra, a jego praca dyplomowa była poświęcona kolarstwu – jego wielkiej pasji życiowej.

Działalność publicystyczna

Po przejściu na emeryturę Lechforowicz związał się z miesięcznikiem „Echo Rzeszowa”, wydawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa. Na jego łamach publikował wspomnienia związane z historią miasta, ważne wydarzenia i artykuły sportowe. Szczególnie chętnie pisał o kolarstwie i swoich obserwacjach dotyczących podkarpackiego środowiska sportowego. Swoje teksty zamieszczał także w miesięczniku społeczno-kulturalnym "Nasz Dom Rzeszów".

W jednym z niezapomnianych spotkań autorskich w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Osmeckiego w Rzeszowie dzielił się swoją pasją z czytelnikami. W wydarzeniu uczestniczyli wtedy również inni wybitni rzeszowscy literaci - Janina Ataman, Adam Decowski, Celina Depa, Bogusław Kotula, Jerzy Stefan Nawrocki i Marta Świderska-Pelinko.

Miłośnik i przewodnik po Rzeszowie

Lechforowicz był zakochanym w Rzeszowie przewodnikiem, znanym szczególnie z oprowadzania po trasie podziemnej miasta jeszcze przed jej renowacją. Organizował dla młodzieży przejażdżki historyczne po mieście, podczas których dzielił się swoją wiedzą i miłością do Rzeszowa.

Jako aktywny członek Stowarzyszenia „Rzeszów to Moje Miasto” brał udział w organizacji Konkursu Wiedzy o Rzeszowie. Przygotowywał pytania konkursowe i zasiadał w jury, wspólnie z historykami i regionalistami. W Towarzystwie Przyjaciół Rzeszowa pełnił funkcję członka Komisji Rewizyjnej oraz zajmował się kolportażem miesięcznika "Echo Rzeszowa".

Pożegnanie zasłużonego działacza

Ryszard Lechforowicz pozostawił po sobie żonę i dwóch synów. Rodzinie, bliskim i znajomym składamy wyrazy głębokiego współczucia. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 1 lutego 2025 r. o godz. 11:30 na Cmentarzu Komunalnym w Rzeszowie – Wilkowyja.

Jego wkład w życie społeczne i kulturalne Rzeszowa na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców.


Napisz komentarz

Komentarze

Twój stary 30.01.2025 16:07
Ryszard miał dwóch synów nie miał córki 😂

Gall anonim 30.01.2025 15:43
2 synów 🙃

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama