Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Ludowi muzykanci wystąpią na największym w Polsce koncercie kolęd w Bratkowicach

Podziel się
Oceń

Około tysiąca muzykantów z blisko 60 zespołów ludowych z woj. podkarpackiego, lubelskiego i lubuskiego wystąpi podczas Podkarpackiego Kolędowania, które odbędzie się w niedzielę w Bratkowicach k. Rzeszowa. Kolędy i pastorałki zaśpiewają kolędnicy w każdym wieku - najmłodszy ma zaledwie cztery lata.
Ludowi muzykanci wystąpią na największym w Polsce koncercie kolęd w Bratkowicach
Zdjęcie ilustracyjne, przedstawia IV Koncert Pieśni Patriotycznych w Bratkowicach (2018r.)

Źródło: Powiat Rzeszowski

Będzie to czwarta edycja wydarzenia. Jego organizatorem jest fundacja Iskry Tradycji.

Jak zaznaczyła prezeska fundacji Lidia Biały, która jest inicjatorką festiwalu i dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem, będzie to największy w Polsce koncert, w którym zabrzmi muzyka tradycyjna w wykonaniu tak dużej liczby muzykantów ludowych.

„We wspólnym śpiewie połączy się niemal 60 zespołów z Podkarpacia oraz gościnnie także kapele z woj. lubelskiego i lubuskiego. Spodziewam się, że wspólnie zagra i zaśpiewa około tysiąca osób” – poinformowała Lidia Biały.

Dodała, że zaśpiewają dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, a „najmłodszy kolędnik ma zaledwie cztery lata”.

Podczas niedzielnego koncertu, który poprowadzi Paweł Steczkowski, w kościele parafialnym w Bratkowicach zabrzmią zarówno powszechnie znane kolędy, m.in. „Wśród nocnej ciszy”, jak i lokalne warianty pastorałek tradycyjnych z Podkarpacia, w tym „Stała nam się nowina miła” w wariancie melodycznym z Mrowli.

„Zabrzmi także pieśń +W tej kolędzie kto dziś będzie+ w wariancie muzycznym z Bratkowic, który przekazały mi panie z zespołu śpiewaczego, znające ją jeszcze od swoich babć” – wyjawiła organizatorka kolędowania.

Kościoł w Bratkowicach. Fb parafii

Zaznaczyła, że w programie koncertu znalazły się utwory reprezentujące różne rejony Podkarpacia. I tak ze wschodu województwa pochodzi pastorałka „Dwa kapłony” w wariancie melodycznym z Jodłówki, którą udało się odnaleźć dzięki współpracy z Bartoszem Gałązką (folklorysta, badacz i znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski) i Pawłem Iwanem (ze stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu), a z Podkarpacia zachodniego - kolęda „Dziecina mała, Bóg, Stwórca nieba” utrzymana w rytmie polonezowym.

Dodatkową atrakcją koncertu będzie „performatywne malarstwo koncertowe” – jednocześnie ze śpiewem malarz Rafał Zawistowski będzie malował na żywo obraz inspirowany muzyką, a widzowie będą obserwować proces powstawania wielkoformatowego dzieła.

Ponadto tegorocznemu wydarzeniu będzie towarzyszyć charytatywna zbiórka datków na rzecz chorej członkini jednego z zespołów ludowych.

Jak powiedziała Lidia Biały, przybliżając historię powstania Podkarpackiego Kolędowania, wszystko zaczęło się przed czterema laty, gdy wpadła na pomysł, aby stworzyć okazję do wspólnej gry i śpiewu dla muzykantów ludowych w każdym wieku.

„Zadzwoniłam do kilku zaprzyjaźnionych kapel i na pierwszej edycji spotkało się 70 osób, dzieci i dorosłych” - dodała.

W następnym roku zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło już 160 osób, a w kolejnym - 37 kapel i zespołów ludowych, a „wielka kolędnicza kapela liczyła ponad 600 muzykantów”. W tym roku do czwartej edycji Podkarpackiego Kolędowania zgłosiło się niemal 60 kapel, a liczba uczestników sięgnie tysiąca.

Niedzielny koncert odbędzie się pod patronatem wójta gminy Świlcza, marszałka województwa podkarpackiego oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.

„Wszyscy z radością grają i śpiewają kolędy w wielkiej Podkarpackiej Kapeli” – zaznaczyła Biały i zaprosiła wszystkich do udziału.

Koncert rozpocznie się o godz. 17. Będzie transmitowany na platformie YouTube i na antenie Polskiego Radia Rzeszów. (PAP)

api/ miś/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama