Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Miesiącami bronili granicy, teraz wrócili. Podhalańczycy znów na Podkarpaciu

Podziel się
Oceń

We wtorek, 4 lutego, w Rzeszowie odbyła się uroczysta ceremonia powitania żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy zakończyli służbę w ramach pierwszej zmiany operacji „Bezpieczne Podlasie”.
Miesiącami bronili granicy, teraz wrócili. Podhalańczycy znów na Podkarpaciu

Autor: Powiat Rzeszowski

Od sierpnia ubiegłego roku Podhalańczycy wzmacniali bezpieczeństwo wschodniej granicy Polski, gdzie mierzyli się z narastającą presją migracyjną oraz zagrożeniami wynikającymi z rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Podziękowania dla żołnierzy i ich rodzin

Podczas apelu, który odbył się na terenie bazy 21. Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie, dowódca brygady, gen. bryg. Tadeusz Nastarowicz, wyraził wdzięczność żołnierzom za ich zaangażowanie w ochronę granicy. 

W swoim przemówieniu podkreślił, że służba ta wymaga nie tylko odwagi i determinacji, ale także ogromnego poświęcenia ze strony rodzin żołnierzy, których przez wiele miesięcy wspierali bliscy podczas pełnienia tej odpowiedzialnej misji. Dowódca wręczył także wyróżnienia zasłużonym żołnierzom, doceniając ich trud i poświęcenie.

gen. bryg. Tadeusz Nastarowicz fot. J. Żygadło/PUW w Rzeszowie

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz wojewódzkich i samorządowych. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul  podkreśliła, że służba, którą pełnili Podhalańczycy była niezwykle trudna i odpowiedzialna.

-To była trudna, wymagająca misja, ale Strzelcy Podhalańscy jak zawsze stanęli na wysokości zadania! Dziękuję Wam za profesjonalizm, determinację i gotowość do działania w każdych warunkach. Polska zawsze może na Was liczyć! - mówiła wojewoda.

W podobnym tonie wypowiedział się też starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, nawiązując przy okazji do chwalebnej historii formacji.

-Podhalańczycy to historia i tradycja pokoleń. Wasza służba to filar bezpieczeństwa i pewność, że dzięki wam czujemy się tutaj w Rzeczypospolitej bezpieczni - podkreślał starosta.

Oprócz Kubas-Hul i Jarosza, w wydarzeniu brali też udział wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg i wiceprezydent Miasta Rzeszowa, Krzysztof Stańko.

Starosta Jarosz w trakcie przemówienia. fot. Powiat Rzeszowski

Zakończenie pierwszej zmiany 

Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przez sześć miesięcy realizowali zadania związane z ochroną granicy państwowej, wspierając Straż Graniczną w regionie szczególnie narażonym na destabilizację. 

Rozpoczęcie operacji „Bezpieczne Podlasie” miało na celu zapewnienie bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski w obliczu narastającej presji migracyjnej ze strony reżimu białoruskiego oraz trwającego konfliktu za wschodnią granicą.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podczas wręczania nagród za służbę żołnierzom fot. J. Żygadło/PUW w Rzeszowie

Z okazji zakończenia misji, pamiątkowe statuetki otrzymali nie tylko żołnierze, ale także przedstawiciele dowództwa i lokalnych władz. Było to symboliczne podkreślenie współpracy między siłami zbrojnymi a administracją państwową i samorządową w działaniach na rzecz bezpieczeństwa kraju.

fot. J. Żygadło/PUW w Rzeszowie

Powrót żołnierzy do macierzystej jednostki to nie tylko zakończenie trudnego dla nich etapu służby, ale również moment refleksji nad znaczeniem ich misji. Podhalańczycy, którzy na co dzień pielęgnują tradycję wojsk górskich, po raz kolejny udowodnili, że są gotowi stawić czoła każdemu wyzwaniu w imię bezpieczeństwa Polski i jej obywateli.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Umcia 05.02.2025 08:42
A ile wódy wychylali to ich :D

wyborca 07.02.2025 12:57
strzelali po pijaku do cywili , fajne to wojsko mamy

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama