Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Byli funkcjonariusze MO skazani za represje wobec działacza Solidarności i jego rodziny

Podziel się
Oceń

Kary po dwa lata więzienia w zawieszeniu i grzywny wymierzył Sąd Rejonowy w Krośnie dwóm byłym funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej. Leszek G. i Jerzy Z. z posterunku w Chorkówce represjonowali działacza NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych i jego rodzinę.
Byli funkcjonariusze MO skazani za represje wobec działacza Solidarności i jego rodziny
Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej w 1983 r.

Autor: Archiwum IPN

O wyroku skazującym poinformował w środę naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie prokurator Artur Grabowski.

Sąd Rejonowy w Krośnie uznał Leszka G. i Jerzego Z. – byłych funkcjonariuszy posterunku Milicji Obywatelskiej w Chorkówce – winnych przekroczenia uprawnień. Milicjanci, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, zatrzymali w Chorkówce działacza NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Franciszka T. i bezpodstawnie użyli wobec niego przemocy.

„Po przewróceniu na podłogę mieszkania, ciągnęli za nogi po schodach budynku do wyjścia, a następnie po ziemi, do milicyjnego radiowozu. Pokrzywdzony był w niekompletnym nocnym stroju, bez butów, a przy panujących wówczas zimowych warunkach atmosferycznych, narazili go na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” - przekazał prokurator Grabowski. Dodał, że milicjanci użyli też chemicznych środków do obezwładnienia żony zatrzymanego Zofii oraz ich dwóch nieletnich synów Janusza i Władysława.

Krośnieński sąd skazał Leszka G. i Jerzego Z. na kary po dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery, mężczyźni mają też zapłacić grzywnę po 2 tys. zł.

Sąd tym samym podzielił w pełni stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie, iż przypisane oskarżonym czyny wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznej i stanowiły zbrodnię przeciwko ludzkości. (PAP)

al/ aszw/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama