Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

W szpitalu uniwersyteckim kobiety mogą już rodzić w znieczuleniu

Podziel się
Oceń

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie dołączył do placówek, gdzie pacjentki rodzą w znieczuleniu. Jeszcze nie wszystkie, bo brakuje anestezjologów, ale od czerwca ma się to zmienić.
W szpitalu uniwersyteckim kobiety mogą już rodzić w znieczuleniu

Autor: Michał Święcicki/Uniwersytet Rzeszowski

O dwóch pierwszych porodach wspomaganych znieczuleniem zewnątrzoponowym poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej p.o. dyrektora szpitala uniwersyteckiego Wojciech Zawalski.

„Wkroczyliśmy w XXI wiek, jeżeli chodzi o porody. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy jako lekarze, ginekolodzy, położnicy, nie proponowali pacjentkom znieczulenia. Jest to jedna z metod uśmierzania bólu, która pozwala na przejście trudnych momentów porodu” – powiedział dyrektor.

Zawalski trzy miesiące temu objął obowiązki dyrektora szpitala przy ul. Szopena. Ogłaszając swoje pierwsze decyzje, zapowiedział wprowadzenie możliwości korzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Szkolenia w tej procedurze rozpoczęły położne, w przyszłym miesiącu będzie się szkolić także dwóch ginekologów.

I choć szpital proponuje już swoim pacjentkom znieczulenie do porodu, to tylko w wybrane dni. Powodem jest niewystarczająca liczba anestezjologów. „Chcemy wszystkim pacjentkom, które przychodzą do porodu, proponować znieczulenie zewnątrzoponowe, o ile nie ma przeciwskazań do jego zastosowania. W tej chwili mamy trzech anestezjologów przypisanych do bloku porodowego (…) ale myślę, że jeśli pozyskamy jeszcze dwóch, trzech, to będziemy gotowi proponować porody ze znieczuleniem siedem dni w tygodniu. (…) Pracujemy, żeby od czerwca wszystkie porody mogły być znieczulane i już niewiele nam brakuje” – dodał dyrektor Zawalski.

Narodowy Fundusz Zdrowia od kilku miesięcy proponuje szpitalom premie za wykonywanie znieczuleń. Dyrektor Zawalski zapewnia jednak, że nie chodzi o gratyfikacje finansowe. „Nam nie zależy na wskaźnikach, ale na bezpieczeństwie i uśmiechu rodziców i radosnym krzyku dzieci. (…) To nie jest ważne dla nas, ile płaci NFZ, czy płaci dosyć czy za mało. Dla mnie jako lekarza i dyrektora, najważniejsze jest to, żeby znieczulenia były. Dopóki jestem dyrektorem tego szpitala, nikt nie będzie tutaj patrzył na finansowanie” – zapewnił dyrektor Zawalski.

Prof. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w szpitalu uniwersyteckim uważa, że znieczulenie zewnątrzoponowe, nazywane fachowo analgezją zewnątrzoponową, jest najlepszym sposobem na złagodzenie bólu towarzyszącego porodowi. „Analgezja zewnątrzoponowa, jeżeli jest podana w sposób prawidłowy, praktycznie likwiduje ból. Pacjentka normalnie funkcjonuje, może chodzić, nie jest przykuta do łóżka. Natomiast leki przeciwbólowe podawane dożylnie, nie działają w takim stopniu, nie są w stanie tak uśmierzyć bólu jak robi to znieczulenie zewnątrzoponowe” – powiedział prof. Kluz.

W rzeszowskim szpitalu uniwersyteckim od początku roku urodziło się 102 dzieci. Zdaniem Wojciecha Zawalskiego, klinika ginekologii i położnictwa ma możliwości, żeby rocznie przyjmować do 2 tys. porodów. „Demografia wszędzie spada, ale my zadbamy o to, żeby liczba urodzeń urosła” – powiedział dyrektor.

USK w Rzeszowie ma trzeci stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami. (PAP)

al/ agz/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama