Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Młodzież OHP upamiętniła ofiary II wojny światowej

Podziel się
Oceń

Młodzież zrzeszona w podkarpackich jednostkach Ochotniczych Hufców Pracy włączyła się na przełomie stycznia i lutego w upamiętnianie tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.
Młodzież OHP upamiętniła ofiary II wojny światowej

Autor: OHP Dębica

Młodym ludziom w Stalowej Woli przypomniano o 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, natomiast uczestnicy dębickiego Hufca oddali hołd Polakom zamordowanym przez niemieckiego okupanta podczas egzekucji przy nasypie kolejowym w Dębicy.

Zobacz też:

Pamięć o ofiarach Auschwitz-Birkenau

W Hufcu Pracy w Stalowej Woli zorganizowano spotkanie, podczas którego młodzież bliżej poznała historię Auschwitz-Birkenau – miejsca, które stało się symbolem największego ludobójstwa w historii XX w. 

fot. OHP Stalowa Wola

Obóz ten, utworzony przez nazistów, funkcjonował w latach 1940–1945, pochłaniając życie ponad miliona osób, głównie Żydów, ale też i Polaków oraz przedstawicieli innych narodowości.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zgłębić historię obozu, zapoznając się z relacjami świadków i dokumentami historycznymi. W ramach dyskusji nt. form upamiętnień ofiar, młodzież poznała znaczenie obchodzonego corocznie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającego na dzień 27 stycznia, czyli na rocznicę wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną.

Znicze pamięci w Dębicy

W Dębicy z kolei członkowie lokalnego Hufca Pracy oddali hołd zamordowanym przez Niemców Polakom, zapalając znicze pamięci pod pomnikiem przy nasypie kolejowym. To miejsce jest jednym z tragicznych świadectw represji wobec polskiej ludności podczas II wojny światowej.

fot. OHP Dębica

Akcja upamiętniająca lokalne ofiary okupacji niemieckiej miała na celu nie tylko oddanie im hołdu, ale również przypomnienie młodemu pokoleniu o trudnej historii regionu i odpowiedzialności za pielęgnowanie pamięci o minionych wydarzeniach.

Edukacja historyczna 

Oba wydarzenia wpisują się w działania Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP, która regularnie angażuje młodzież w inicjatywy m.in. patriotyczne i edukacyjne. Poprzez takie działania młodzi ludzie mają okazję poznawać historię swojego kraju i regionu, a także kształtować postawę szacunku wobec przeszłości i ofiar wojny.

fot. OHP Dębica

Pamięć o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej pozostaje istotnym elementem kształtowania świadomości historycznej wśród młodego pokolenia. Inicjatywy podjęte przez hufce w Stalowej Woli i Dębicy są dowodem na to, że pamięć o przeszłości nie gaśnie, a młodzież z zaangażowaniem włącza się w jej pielęgnowanie.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama