Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Młodzież OHP upamiętniła ofiary II wojny światowej

Podziel się
Oceń

Młodzież zrzeszona w podkarpackich jednostkach Ochotniczych Hufców Pracy włączyła się na przełomie stycznia i lutego w upamiętnianie tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.
Młodzież OHP upamiętniła ofiary II wojny światowej

Autor: OHP Dębica

Młodym ludziom w Stalowej Woli przypomniano o 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, natomiast uczestnicy dębickiego Hufca oddali hołd Polakom zamordowanym przez niemieckiego okupanta podczas egzekucji przy nasypie kolejowym w Dębicy.

Zobacz też:

Pamięć o ofiarach Auschwitz-Birkenau

W Hufcu Pracy w Stalowej Woli zorganizowano spotkanie, podczas którego młodzież bliżej poznała historię Auschwitz-Birkenau – miejsca, które stało się symbolem największego ludobójstwa w historii XX w. 

fot. OHP Stalowa Wola

Obóz ten, utworzony przez nazistów, funkcjonował w latach 1940–1945, pochłaniając życie ponad miliona osób, głównie Żydów, ale też i Polaków oraz przedstawicieli innych narodowości.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zgłębić historię obozu, zapoznając się z relacjami świadków i dokumentami historycznymi. W ramach dyskusji nt. form upamiętnień ofiar, młodzież poznała znaczenie obchodzonego corocznie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającego na dzień 27 stycznia, czyli na rocznicę wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną.

Znicze pamięci w Dębicy

W Dębicy z kolei członkowie lokalnego Hufca Pracy oddali hołd zamordowanym przez Niemców Polakom, zapalając znicze pamięci pod pomnikiem przy nasypie kolejowym. To miejsce jest jednym z tragicznych świadectw represji wobec polskiej ludności podczas II wojny światowej.

fot. OHP Dębica

Akcja upamiętniająca lokalne ofiary okupacji niemieckiej miała na celu nie tylko oddanie im hołdu, ale również przypomnienie młodemu pokoleniu o trudnej historii regionu i odpowiedzialności za pielęgnowanie pamięci o minionych wydarzeniach.

Edukacja historyczna 

Oba wydarzenia wpisują się w działania Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP, która regularnie angażuje młodzież w inicjatywy m.in. patriotyczne i edukacyjne. Poprzez takie działania młodzi ludzie mają okazję poznawać historię swojego kraju i regionu, a także kształtować postawę szacunku wobec przeszłości i ofiar wojny.

fot. OHP Dębica

Pamięć o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej pozostaje istotnym elementem kształtowania świadomości historycznej wśród młodego pokolenia. Inicjatywy podjęte przez hufce w Stalowej Woli i Dębicy są dowodem na to, że pamięć o przeszłości nie gaśnie, a młodzież z zaangażowaniem włącza się w jej pielęgnowanie.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama