Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy
Wywiad miesięcznika Nasz Dom Rzeszów

Rzeszów w chaosie!? Radni ujawniają, co muszą zmienić, aby mieszkańcy zyskali realny wpływ na inwestycje

Podziel się
Oceń

Rzeszowskim radnym miejskim Mateuszowi Maciejczykowi i Mateuszowi Szpyrce zadaliśmy następujące pytania: 1. Czy widzi Pan istotne różnice w funkcjonowaniu Rady Miasta w nowym składzie? 2. Co by Pan zmienił w funkcjonowaniu struktur miejskich, aby ułatwić życie mieszkańcom Rzeszowa?
Rzeszów w chaosie!? Radni ujawniają, co muszą zmienić, aby mieszkańcy zyskali realny wpływ na inwestycje
Od lewej Mateusz Maciejczyk (PSL), Mateusz Szpyrka (PiS)

Źródło: Archiwum

MATEUSZ MACIEJCZYK, przewodniczący komisji klimatu i ekologii, klub KO

Odpowiedz na pytanie 1. Tak, różnice w funkcjonowaniu rady są wyraźnie zauważalne, niestety nie zawsze w pozytywnym kontekście. 

Jednym z głównych problemów jest chaos, który często towarzyszy obradom. Sesje rady miasta potrafią trwać po kilkanaście godzin, co nie sprzyja efektywnej pracy i podejmowaniu merytorycznych decyzji. 

Dodatkowo brakuje kluczowych struktur, takich jak komisja inwestycji, o której powołanie nasz klub zabiega od dłuższego czasu. Pozwoliłoby to prowadzić rzeczowe dyskusje na temat kontrowersyjnych inwestycji, takich jak budowa przeprawy przy ulicy Hoffmanowej czy placu zabaw przy ul. Iwonickiej. 

Obecna organizacja pracy rady nie sprzyja stabilności. Niepotrzebne dygresje i tematy niewnoszące nic nowego, jak np. dyskusje podczas sesji o psich odchodach jedynie wydłużają proces decyzyjny i mogą wzbudzać rozbawienie wśród mieszkańców. 

Rada Miasta Rzeszowa powinna skupić się na kluczowych kwestiach, takich jak rozwój miasta i rozwiązywanie problemów mieszkańców.

 

Odpowiedz na pytanie 2. Jeśli miałbym decyzyjność w tej kwestii, skupiłbym się na kilku kluczowych zmianach.

          Powołanie komisji inwestycji. Jest to absolutny priorytet, aby zorganizować dialog między mieszkańcami a Radą Miasta Rzeszowa w kwestiach inwestycyjnych. Taka komisja mogłaby dopracować szczegóły wielu projektów i ograniczać niepotrzebne napięcia związane z kontrowersyjnymi inwestycjami, Dodatkowo zakres wsparcia dla rady miasta i komisji głównej byłby olbrzymi, bo przypominam, że w Rzeszowie tworzy się chociażby wieloletni plan inwestycyjny i warto byłoby wziąć pod uwagę wnioski do budżetu, które spływają ze strony mieszkańców i rad osiedli. Kto, jak nie mieszkańcy, powinien decydować o inwestycjach w naszym mieście?

          Wzmocnienie rad osiedli. Należy zwiększyć ich kompetencje, poszerzyć zakres działań oraz zapewnić odpowiednie wsparcie organizacyjne i finansowe. Osoby zaangażowane w działalność rad osiedli powinny otrzymywać wynagrodzenie adekwatne do wkładu pracy, a nie tylko symboliczne diety. Liczę, że w tej kadencji dojdzie do kilku istotnych zmian w tym zakresie in plus. 

          Rozwój cyfrowy i usprawnienie komunikacji z mieszkańcami. Urząd Miasta musi być bardziej otwarty i dostępny. Kluczowe jest rozwijanie narzędzi cyfrowych, takich jak aplikacja „Rzeszów to My”, która umożliwia szybkie zgłaszanie zadań oraz monitorowanie ich realizacji. Ważnym elementem jest także dalsze promowanie „Karty mieszkańca”, która integruje usługi miejskie. W przyszłości dobrze byłoby, gdyby powstało rozwiązanie holistyczne integrujące różne platformy tak, by przez kilka kliknięć umówić się z urzędnikiem, zapłacić za podatek czy złożyć wniosek do urzędu miasta.

          Usprawnienie Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mimo swoich niedoskonałości, budżet obywatelski przyniósł wiele pozytywnych zmian. Powinniśmy go rozwijać, aby lepiej odpowiadał na potrzeby mieszkańców i pozwalał na realizację kluczowych projektów w skali osiedlowej i miejskiej.

          To tylko kilka zmian, które pozwoliłyby nie tylko usprawnić funkcjonowanie miejskich struktur, ale także zwiększyć zaangażowanie i zadowolenie mieszkańców z podejmowanych działań.

 

MATEUSZ SZPYRKA, przewodniczący komisji współpracy lokalnej, przewodniczący Rady Osiedla Mieszka I, klub PiS

Odpowiedz na pytanie 1. Widzę zmiany na lepsze. Po pierwsze dlatego, że klub pana prezydenta i jego koalicjantów nie ma przeważającej większości. Dzięki temu na poziomie rady zafunkcjonowała demokracja i możliwość podejmowania decyzji. Widać to szczególnie w sprawach ważnych i trudnych, a nie zawsze wygodnych dla organu wykonawczego. Nie jest już tak, że przyjmuje się rękami radnych wszystkie uchwały autorstwa pana prezydenta, czy zamyka się dyskusje, która się ledwie rozpoczęły. 

Bardzo dobrym przejawem jest również to, że na poziomie rady jest dużo nowych radnych, którzy chcą pracować, widzą potrzebę zmiany i są w pełni zaangażowani w pracę na rzecz mieszkańców i Rzeszowa. To jest dowód na to, że mimo różnic politycznych można pracować i podejmować decyzje, które są zgodne z interesem miasta. 

 

Odpowiedz na pytanie 2. Przede wszystkim chciałbym, aby ratusz był dostępny dla mieszkańców. Z moich doświadczeń oraz informacji ze strony mieszkańców wynika, że umówienie się z panem prezydentem na spotkanie jest bardzo trudne. 

Ponadto uważam, że na sprawy inwestycyjne w naszym mieście należy patrzeć realnie, tzn. nie marzyć o inwestycjach, które nigdy nie będą realizowane. Należy skupić się na zadaniach niezbędnych do życia – np. rozbudowa szkoły na Budziwoju, budowa żłobków, nowych dróg na osiedlach czy chodników. 

Na pewno robiłbym wszystko, aby rady osiedla miały realny wpływ na to, co się dzieje w ich najbliższym otoczeniu. Jest to możliwe, ale wymaga zmiany, odwagi oraz zachęcenia mieszkańców do aktywności społecznej i współodpowiedzialności za nasze miasto. Radni powinni pokazać mieszkańcom, że aktywność społeczna ma sens i przynosi wymierne efekty.


Rozmawiał Józef AMBROZOWICZ. 

Tytuł oryginalny: MÓWIĄ RADNI RZESZOWA. Mieszkańcy powinni decydować. Wywiad ukazał się w lutowym wydaniu miesięcznika Nasz Dom Rzeszów.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama