Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

PiS w Rzeszowie: Trzaskowski manipuluje wyborcami

Podziel się
Oceń

We wtorek, 4 marca, przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa podkarpackich polityków Prawa i Sprawiedliwości. W jej trakcie odnieśli się oni do niedawnej wizyty Rafała Trzaskowskiego na Podkarpaciu. Ich zdaniem, kandydat KO na prezydenta serwuje wyborcom "odgrzewany kotlet".
PiS w Rzeszowie: Trzaskowski manipuluje wyborcami

Autor: Krystian Propola / Halo Rzeszów

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział parlamentarzyści partii Jarosława Kaczyńskiego: Ewa Leniart i Rafał Weber, a także marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Trzaskowski manipuluje?

Przypomnijmy, że w trakcie swojej weekendowej wizyty na Podkarpaciu, Trzaskowski odwiedził m.in. Mielec oraz Rzeszów, gdzie podkreślał konieczność realizacji dużych inwestycji zbrojeniowych oraz infrastrukturalnych na miarę zainicjowanej w okresie przedwojennym budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. 

Przedstawiciele największej partii opozycyjnej stwierdzili, że retoryka prezydenta Warszawy miała być jedynie próbą manipulacji podkarpackimi wyborcami. Ewa Leniart stwierdziła, że inwestycje, o których mówił Trzaskowski zostały zainicjowane już wcześniej, w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy.

-To wszystko to wygląda jak odgrzewany kotlet. Wizja nowego COP-u zrodziła się już wcześniej. Podobnie kwestie połączeń kolejowych, które były prezentowane w rozwiązaniach, które skutecznie realizował do 2023 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości - stwierdziła liderka okręgowych struktur PiS-u w okręgu rzeszowskim.

Była wojewoda w swoim wystąpieniu atakowała nie tylko kandydata KO na prezydenta, ale również całe środowisko Platformy Obywatelskiej, mówiąc, że postulowanie przez obóz obecnej władzy konieczności rozwoju polskiego przemysłu jest przejawem hipokryzji z ich strony. Zdaniem PiS-u, ich dotychczasowe decyzje miały nie tylko temu przeczyć, ale wręcz przeciwnie, wpływać na jego upadek. Jako przykład Leniart podała m.in. sprawę Autosanu.

-Przypomnę, że tylko wybory w 2015 r. uchroniły tę spółkę przed jej prywatyzacją i dalszymi przekształceniami, które, tak naprawdę, groziły likwidacją prawie dwustuletniego zakładu produkującego autobusy - mówiła.

Bezpieczeństwo

Po byłej wojewodzie, głos zabrał drugi z obecnych na konferencji parlamentarzystów, Rafał Weber. Były wiceminister infrastruktury wypowiadał się w podobnym tonie co jego przedmówczyni. Postanowił on jednak odnieść się do innego prezydenckiego postulatu Rafała Trzaskowskiego, czyli kwestii bezpieczeństwa. Również i w tym przypadku działacze największej partii opozycyjnej dopatrują się bowiem niekonsekwencji ze strony prezydenta Warszawy i jego środowiska.

Rafał Weber. fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

-Kiedy powoływano Wojska Obrony Terytorialnej to Rafał Trzaskowski był przeciwny. Głosował przeciwko powołaniu WOT-u, a akurat w ostatnich dniach mieliśmy dwie przysięgi nowych żołnierzy - jedno w Przeworsku, w sobotę (...), a druga była w Rzeszowie, która była pięćdziesiątą przysięgą WOT w ramach Brygady Podkarpackiej. Kilka tysięcy młodych ludzi zapisało się do WOT-u, aby szerzyć patriotyzm, ale też by budować bezpieczeństwo naszego kraju - mówił Weber.

Zaznaczył on również, że w weekendowych wystąpieniach Trzaskowskiego brakowało konkretów, a jego propozycje miały stanowić zbiór sloganów bez pokrycia. Potwierdzeniem słów Webera miałyby być w tym przypadku np. decyzje o wstrzymaniu przez obecną władzę niektórych, zainicjowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego, inwestycji infrastrukturalnych, takich jak budowa nowych linii kolejowych na Podkarpaciu. Jego zdaniem, środowisko KO ma obiecać coś, czemu sama się sprzeciwia.

–Tylko Karol Nawrocki jako obywatelski kandydat na prezydenta jest tu wiarygodny. Tylko Karol Nawrocki jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej ma w rękach mocną kartę budowania polskiej tożsamości, mówienia o faktach historycznych, ale też i, w pewien sposób, budowania bezpieczeństwa naszego narodu - zapewniał poseł z Podkarpacia.

Dynamika Podkarpacia

Na koniec głos zabrał także marszałek Ortyl jako przedstawiciel wojewódzkiego samorządu. Jego zdaniem, wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego podczas spotkań z wyborcami mają świadczyć o tym, że polityk ten nie orientuje się zbyt dobrze w sprawach Podkarpacia, które w ostatnich latach zaczęto w niektórych środowiskach określać mianem "polskiej Bawarii".

- Nie wiem, czy Rafał Trzaskowski przyleciał samolotem, czy przyjechał samochodem, ale na pewno został źle zbriefowany, albo źle postrzegał co tu widać. Lądując na lotnisku, widzimy strefę ekonomiczną, park naukowo-technologiczny, najbardziej uznane marki światowych innowacji w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym - stwierdził Ortyl.

Władysław Ortyl. fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

Marszałek stwierdził też, że kandydat KO w swoich wystąpieniach nie odniósł się do istotnych dla regionu tematów, takich jak rozwój rzeszowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, którego rozbudowa została wstrzymana po decyzji Ministerstwa Zdrowia o anulowaniu konkursu na finansowanie inwestycji.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama