Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

106. Rocznica Śmierci Płk. Leopolda Lisa-Kuli - Uroczyste Obchody w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

7 marca 2025 r. mieszkańcy Rzeszowa oraz przedstawiciele władz i służb mundurowych zgromadzili się na Placu Farnym, aby uczcić pamięć jednego z najwybitniejszych bohaterów walki o niepodległość Polski. Minęło już 106 lat od dnia, gdy płk Leopold "Lis" Kula oddał życie za ojczyznę, jednak pamięć o jego bohaterstwie pozostaje żywa w sercach Polaków.
106. Rocznica Śmierci Płk. Leopolda Lisa-Kuli - Uroczyste Obchody w Rzeszowie

Źródło: Powiat Rzeszowski

Leopold Kula pseudonim "Lis" zapisał się w historii Polski jako symbol niezłomności i patriotyzmu. Zginął 7 marca 1919 roku w wieku zaledwie 23 lat, walcząc w wojnie polsko-ukraińskiej o granice odrodzonej Polski. Ciężko ranny w bitwie pod Torczynem na Wołyniu, zmarł następnego dnia. Jego krótkie, lecz intensywne życie stanowi świadectwo najwyższego poświęcenia dla ojczyzny i przypomina, że wolność wymaga nieustannej troski i przekazywania jej wartości kolejnym pokoleniom.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Krzyża, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Po nabożeństwie uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem płk. Lisa-Kuli na Placu Farnym.

Odczytano apel pamięci, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową na cześć poległych oraz odbyła się defilada wszystkich zgromadzonych pododdziałów.

Podczas uroczystego apelu przyrzeczenie złożyła młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli ZS „Strzelec”.

Zobacz zdjęcia:

W trakcie ceremonii:

  • Odczytano Apel Pamięci
  • Oddano salwę honorową
  • Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów
  • Na zakończenie odbyła się defilada pododdziałów

W uroczystości wzięli udział:

  • Parlamentarzyści z województwa podkarpackiego
  • Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych
  • Służby mundurowe, w tym Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Andrzej Patrzałek oraz mł. insp. Rafał Dryś, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie
  • „Orlęta" i młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. L. Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego „Strzelec" Józefa Piłsudskiego
  • Kombatanci
  • Mieszkańcy województwa

Uroczystość była wyrazem szacunku i hołdu dla człowieka, który mimo młodego wieku, stał się symbolem odwagi i poświęcenia dla Polski. Płk Leopold Lis-Kula pozostaje wzorem dla współczesnych Polaków, przypominając, że wolność wymaga nieustannej pielęgnacji i gotowości do poświęceń.

Cześć Jego Pamięci!


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama