Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

106. Rocznica Śmierci Płk. Leopolda Lisa-Kuli - Uroczyste Obchody w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

7 marca 2025 r. mieszkańcy Rzeszowa oraz przedstawiciele władz i służb mundurowych zgromadzili się na Placu Farnym, aby uczcić pamięć jednego z najwybitniejszych bohaterów walki o niepodległość Polski. Minęło już 106 lat od dnia, gdy płk Leopold "Lis" Kula oddał życie za ojczyznę, jednak pamięć o jego bohaterstwie pozostaje żywa w sercach Polaków.
106. Rocznica Śmierci Płk. Leopolda Lisa-Kuli - Uroczyste Obchody w Rzeszowie

Źródło: Powiat Rzeszowski

Leopold Kula pseudonim "Lis" zapisał się w historii Polski jako symbol niezłomności i patriotyzmu. Zginął 7 marca 1919 roku w wieku zaledwie 23 lat, walcząc w wojnie polsko-ukraińskiej o granice odrodzonej Polski. Ciężko ranny w bitwie pod Torczynem na Wołyniu, zmarł następnego dnia. Jego krótkie, lecz intensywne życie stanowi świadectwo najwyższego poświęcenia dla ojczyzny i przypomina, że wolność wymaga nieustannej troski i przekazywania jej wartości kolejnym pokoleniom.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Krzyża, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Po nabożeństwie uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem płk. Lisa-Kuli na Placu Farnym.

Odczytano apel pamięci, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową na cześć poległych oraz odbyła się defilada wszystkich zgromadzonych pododdziałów.

Podczas uroczystego apelu przyrzeczenie złożyła młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli ZS „Strzelec”.

Zobacz zdjęcia:

W trakcie ceremonii:

  • Odczytano Apel Pamięci
  • Oddano salwę honorową
  • Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów
  • Na zakończenie odbyła się defilada pododdziałów

W uroczystości wzięli udział:

  • Parlamentarzyści z województwa podkarpackiego
  • Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych
  • Służby mundurowe, w tym Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Andrzej Patrzałek oraz mł. insp. Rafał Dryś, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie
  • „Orlęta" i młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. L. Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego „Strzelec" Józefa Piłsudskiego
  • Kombatanci
  • Mieszkańcy województwa

Uroczystość była wyrazem szacunku i hołdu dla człowieka, który mimo młodego wieku, stał się symbolem odwagi i poświęcenia dla Polski. Płk Leopold Lis-Kula pozostaje wzorem dla współczesnych Polaków, przypominając, że wolność wymaga nieustannej pielęgnacji i gotowości do poświęceń.

Cześć Jego Pamięci!


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama