Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Modernizacja lotniska w Jasionce: 113 milionów zł na kluczowe inwestycje infrastrukturalne

Podziel się
Oceń

W podrzeszowskiej Jasionce rozpoczyna się strategiczna inwestycja warta ponad 113 milionów złotych, obejmująca drugi etap budowy równoległej drogi kołowania oraz przebudowę drogi startowej. We wtorek podpisano umowę z wykonawcą - firmą Strabag, która zrealizuje to ambitne przedsięwzięcie.
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów

Źródło: Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów

Prezes lotniska Adam Hamryszczak podkreślił podwójne znaczenie inwestycji: "Po wykonaniu tych zadań zwiększy się przepustowość pasa startowego. Dzięki tym działaniom inwestycyjnym będzie możliwe także realizowanie zaawansowanych operacji zarówno cywilnych, jak i wojskowych przy użyciu największych samolotów, w tym szerokokadłubowych, przez najbliższe 20 lat."

Zakres prac i harmonogram

Inwestycja obejmuje:

  • Budowę drugiego etapu równoległej drogi kołowania
  • Budowę dwóch prostopadłych łączników drogi kołowania z drogą startową
  • Rozbudowę płyty do zawracania samolotów przy wschodnim progu lotniska
  • Rozbiórkę istniejącej nawierzchni na odcinku 700 m drogi startowej
  • Częściową rozbiórkę poboczy oraz wykonanie nowej nawierzchni

Przebudowa drogi startowej ma zakończyć się w czwartym kwartale bieżącego roku, natomiast budowa drogi kołowania potrwa do przyszłego roku.

Wyzwania realizacyjne

Janusz Bucior z firmy Strabag zwrócił uwagę na złożoność projektu: "To jest ambitne wyzwanie z wymagającym harmonogramem, przede wszystkim odnośnie do drogi startowej, ponieważ będziemy pracować przy czynnym lotnisku. Dlatego prace w tym zakresie będą trwały tylko w godzinach nocnych od 00.30 do 4.30, czy tylko 3,5 godziny, więc tu nasze zadanie będzie bardzo trudne i ambitne."

Zarówno prezes Hamryszczak, jak i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zapewnili, że prace nie wpłyną na funkcjonowanie portu, który pozostanie otwarty przez cały okres realizacji inwestycji.

Finansowanie

Projekt o wartości ponad 113 milionów złotych otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu "Łącząc Europę" 2021-2027 (CEF Military Mobility) w wysokości 11 milionów euro. Pozostała kwota pochodzi z wkładu własnego spółki zarządzającej lotniskiem oraz dotacji właścicieli - samorządu województwa (20 milionów złotych) i Polskich Portów Lotniczych (15 milionów złotych).

Marszałek Ortyl podsumował znaczenie inwestycji: "Infrastruktura lotniska w Jasionce, dzięki realizacji inwestycji będzie jeszcze lepsza. Będzie jeszcze bardziej przystosowana do tych potrzeb i wymagań, które są stawiane przed tym lotniskiem. A oczy całego świata są skierowane na Jasionkę."

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama