Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Konie w służbie Policji - niezastąpieni partnerzy funkcjonariuszy

Podziel się
Oceń

Patrole konne na ulicach polskich miast to nie tylko malowniczy widok, ale przede wszystkim skuteczne narzędzie w utrzymaniu porządku publicznego. Policyjne konie, choć nie noszą mundurów, odgrywają kluczową rolę w działaniach prewencyjnych i zabezpieczaniu imprez masowych.
konie w policji

Źródło: Policja.pl

Zanim koń rozpocznie służbę w Policji, musi przejść rygorystyczne szkolenie trwające minimum cztery miesiące. W tym czasie zwierzęta uczą się ignorować nietypowe bodźce i skupiać się wyłącznie na poleceniach jeźdźca. Szkolenie obejmuje:

  • Oswajanie z hałasem i tłumem
  • Reakcje na race świetlne i inne elementy pirotechniczne
  • Współpracę z oddziałami prewencji

Po ukończeniu szkolenia, konie muszą zdać egzamin i uzyskać odpowiedni atest, który pozwala im na pełnienie służby patrolowej lub udział w zabezpieczaniu imprez masowych.

Zadania policyjnych koni

Główne obszary działań patroli konnych to:

  1. Zabezpieczanie meczów piłkarskich
  2. Nadzór nad demonstracjami i marszami
  3. Patrole w parkach i terenach zielonych
  4. Działania prewencyjne w centrach miast

Doskonalenie umiejętności

Funkcjonariusze Ogniwa Konnego regularnie uczestniczą w szkoleniach, doskonaląc swoje umiejętności. Przykładem może być niedawne ćwiczenie zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie na terenie Oddziału Prewencji Policji w Zaczerniu. Podczas treningu jeźdźcy pracowali nad:

  • Opanowaniem wierzchowca w trudnych warunkach
  • Współdziałaniem z oddziałami prewencji
  • Symulacją zabezpieczania imprez masowych

Policjanci-jeźdźcy podkreślają, że służba w oddziale konnym to dla nich nie tylko praca, ale również realizacja pasji. Ta unikalna kombinacja zapewnia wysoką motywację i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych.

Konie w polskiej Policji

Obecnie w szeregach polskiej Policji służy około 65 koni. Znajdują się one w specjalnych ogniwach konnych w największych miastach Polski, takich jak:

  • Warszawa
  • Kraków
  • Poznań
  • Wrocław
  • Szczecin
  • Katowice
  • Częstochowa

Dodatkowo, kilkanaście koni jest wykorzystywanych przez straże miejskie w Łodzi i Wrocławiu.

Choć liczba policyjnych koni może wydawać się niewielka, ich skuteczność w działaniach prewencyjnych i podczas zabezpieczania imprez masowych jest nieoceniona. Te szlachetne zwierzęta, wspierane przez doświadczonych jeźdźców, stanowią ważny element systemu bezpieczeństwa publicznego w Polsce.

 

Zobacz również:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama