Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

WSPiA zacieśnia współpracę z Urzędem Wojewódzkim

Podziel się
Oceń

Wspólne inicjatywy naukowe i edukacyjne, organizacja konferencji, seminariów, praktyk oraz staży studenckich, a także współdziałanie przy wdrażaniu systemu obrony cywilnej – to kluczowe elementy porozumienia zawartego pomiędzy WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą a Wojewodą Podkarpackim, Teresą Kubas-Hul.
WSPiA zacieśnia współpracę z Urzędem Wojewódzkim

Autor: Jerzy Żygadło/Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się we wtorek, 8 kwietnia 2025 roku, w murach WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, która od lat pełni istotną rolę w kształtowaniu administracyjnych i prawniczych kadr regionu. Dokument ze strony Uczelni sygnował prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.

Szeroka współpraca


Otwierając spotkanie, prof. Jerzy Posłuszny, podkreślił, że WSPiA od trzech dekad specjalizuje się w kształceniu w zakresie administracji, posiadając jedną z najsilniejszych kadr dydaktycznych w kraju. – Mamy sędziów NSA, WSA, wybitnych profesorów zajmujących się administracją i znakomitych praktyków. Edukacja w zakresie administracji, prowadzona u nas od trzydziestu lat, jest dostrzegana w Polsce, ale nie tylko. Mam tu na myśli dzielenie się doświadczeniem m.in. z naszymi kolegami z Ukrainy – zwracał uwagę Rektor WSPiA.

fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie



Podpisane porozumienie przewiduje szeroką współpracę w obszarze nauki, edukacji, bezpieczeństwa publicznego i kształtowania postaw obywatelskich. Wśród najważniejszych celów znalazły się m.in.: wspieranie inicjatyw naukowych i edukacyjnych, w tym projektów badawczo-wdrożeniowych; realizacja zadań z zakresu nauki, profilaktyki społecznej i przeciwdziałania przestępczości oraz kształtowania postaw patriotycznych i społecznych, w szczególności w zakresie: ochrony ludności i obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa drogowego.

Bezpieczeństwo


Rektor WSPiA zaznaczył, że Uczelnia chce aktywnie włączyć się w proces wdrażania działań realizowanych w ramach nowej ustawy o obronie cywilnej. – Doskonale wiemy, że w Polsce obrona cywilna praktycznie nie funkcjonowała. Dziś Pani Wojewoda ma zatem niezmiernie trudne zadanie budowania jednostek cywilnych. Pojawiła się ustawa, będą akty wykonawcze i mam nadzieję, że ze wsparciem potencjału szkół wyższych proces wdrażania tej obrony cywilnej będzie łatwiejszy. My chcemy się do tego procesu włączyć – mówił prof. Jerzy Posłuszny.

Podczas spotkania prof. Jerzy Posłuszny zwrócił szczególną uwagę na rolę Uczelni w budowaniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa - nie tylko w kontekście zagrożeń militarnych, ale przede wszystkim codziennego bezpieczeństwa społecznego, zwłaszcza młodzieży. – Pod Patronatem Pani Wojewody, wspólnie z Podkarpacką Kurator Oświaty rozpoczęliśmy wielki program Podkarpacki Model Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa Młodzieży i chcemy w ramach tego programu różne problemy rozwiązywać – podkreślał.

– Od trzydziestu lat żaden Wojewoda nie zwrócił się do Uczelni, aby podjąć współpracę w rozwiązywaniu różnych problemów. Chcę podkreślić, że pierwszą osobą, która to zrobiła jest Pani Wojewoda Teresa Kubas-Hul, która docenia potencjał uczelni. Docenia to, że uczelnie mogą wspomóc organy administracji publicznej, że mogą wspomóc władze w rozwiązywaniu tych problemów – dodał Rektor WSPiA.

Gwarancje i potencjał


Następnie głos zabrała Wojewoda Podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, która wyraziła pełne przekonanie, że zapisy tego porozumienia zostaną zrealizowane. – Porozumienie przyniesie wymierne korzyści dla każdej ze stron, bo WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa jest kuźnią kadr dla administracji publicznej. To studenci tej Uczelni pracują w Urzędzie Wojewódzkim, pracują w jednostkach w ramach administracji zespolonej, czy też niezespolonej. To absolwenci tej Uczelni zasilają służby mundurowe, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Policję czy Państwową Straż Pożarną – mówiła Wojewoda Podkarpacki.

fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie



Podkreśliła również potencjał naukowy płynący z tej współpracy, wskazując, że administracja publiczna dysponuje zasobami danych, które stanowią świetny materiał empiryczny do prowadzenia badań naukowych. – Administracja wymaga nieustannych zmian i dlatego wykorzystanie tego materiału i rzetelnie wykonanych badań spowoduje, że administracja będzie się stawała coraz bardziej przyjazna dla mieszkańców – kontynuowała Teresa Kubas-Hul.

Wojewoda zapewniła również, że drzwi Urzędu Wojewódzkiego oraz podległych mu jednostek i służb mundurowych pozostają szeroko otwarte dla studentów WSPiA. Dzięki organizowanym praktykom i stażom młodzi ludzie będą mogli nie tylko poznać specyfikę pracy administracji publicznej, ale także sprawdzić, czy chcą związać z nią swoją przyszłość zawodową.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama