Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

WSPiA zacieśnia współpracę z Urzędem Wojewódzkim

Podziel się
Oceń

Wspólne inicjatywy naukowe i edukacyjne, organizacja konferencji, seminariów, praktyk oraz staży studenckich, a także współdziałanie przy wdrażaniu systemu obrony cywilnej – to kluczowe elementy porozumienia zawartego pomiędzy WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą a Wojewodą Podkarpackim, Teresą Kubas-Hul.
WSPiA zacieśnia współpracę z Urzędem Wojewódzkim

Autor: Jerzy Żygadło/Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się we wtorek, 8 kwietnia 2025 roku, w murach WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, która od lat pełni istotną rolę w kształtowaniu administracyjnych i prawniczych kadr regionu. Dokument ze strony Uczelni sygnował prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.

Szeroka współpraca


Otwierając spotkanie, prof. Jerzy Posłuszny, podkreślił, że WSPiA od trzech dekad specjalizuje się w kształceniu w zakresie administracji, posiadając jedną z najsilniejszych kadr dydaktycznych w kraju. – Mamy sędziów NSA, WSA, wybitnych profesorów zajmujących się administracją i znakomitych praktyków. Edukacja w zakresie administracji, prowadzona u nas od trzydziestu lat, jest dostrzegana w Polsce, ale nie tylko. Mam tu na myśli dzielenie się doświadczeniem m.in. z naszymi kolegami z Ukrainy – zwracał uwagę Rektor WSPiA.

fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie



Podpisane porozumienie przewiduje szeroką współpracę w obszarze nauki, edukacji, bezpieczeństwa publicznego i kształtowania postaw obywatelskich. Wśród najważniejszych celów znalazły się m.in.: wspieranie inicjatyw naukowych i edukacyjnych, w tym projektów badawczo-wdrożeniowych; realizacja zadań z zakresu nauki, profilaktyki społecznej i przeciwdziałania przestępczości oraz kształtowania postaw patriotycznych i społecznych, w szczególności w zakresie: ochrony ludności i obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa drogowego.

Bezpieczeństwo


Rektor WSPiA zaznaczył, że Uczelnia chce aktywnie włączyć się w proces wdrażania działań realizowanych w ramach nowej ustawy o obronie cywilnej. – Doskonale wiemy, że w Polsce obrona cywilna praktycznie nie funkcjonowała. Dziś Pani Wojewoda ma zatem niezmiernie trudne zadanie budowania jednostek cywilnych. Pojawiła się ustawa, będą akty wykonawcze i mam nadzieję, że ze wsparciem potencjału szkół wyższych proces wdrażania tej obrony cywilnej będzie łatwiejszy. My chcemy się do tego procesu włączyć – mówił prof. Jerzy Posłuszny.

Podczas spotkania prof. Jerzy Posłuszny zwrócił szczególną uwagę na rolę Uczelni w budowaniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa - nie tylko w kontekście zagrożeń militarnych, ale przede wszystkim codziennego bezpieczeństwa społecznego, zwłaszcza młodzieży. – Pod Patronatem Pani Wojewody, wspólnie z Podkarpacką Kurator Oświaty rozpoczęliśmy wielki program Podkarpacki Model Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa Młodzieży i chcemy w ramach tego programu różne problemy rozwiązywać – podkreślał.

– Od trzydziestu lat żaden Wojewoda nie zwrócił się do Uczelni, aby podjąć współpracę w rozwiązywaniu różnych problemów. Chcę podkreślić, że pierwszą osobą, która to zrobiła jest Pani Wojewoda Teresa Kubas-Hul, która docenia potencjał uczelni. Docenia to, że uczelnie mogą wspomóc organy administracji publicznej, że mogą wspomóc władze w rozwiązywaniu tych problemów – dodał Rektor WSPiA.

Gwarancje i potencjał


Następnie głos zabrała Wojewoda Podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, która wyraziła pełne przekonanie, że zapisy tego porozumienia zostaną zrealizowane. – Porozumienie przyniesie wymierne korzyści dla każdej ze stron, bo WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa jest kuźnią kadr dla administracji publicznej. To studenci tej Uczelni pracują w Urzędzie Wojewódzkim, pracują w jednostkach w ramach administracji zespolonej, czy też niezespolonej. To absolwenci tej Uczelni zasilają służby mundurowe, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Policję czy Państwową Straż Pożarną – mówiła Wojewoda Podkarpacki.

fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie



Podkreśliła również potencjał naukowy płynący z tej współpracy, wskazując, że administracja publiczna dysponuje zasobami danych, które stanowią świetny materiał empiryczny do prowadzenia badań naukowych. – Administracja wymaga nieustannych zmian i dlatego wykorzystanie tego materiału i rzetelnie wykonanych badań spowoduje, że administracja będzie się stawała coraz bardziej przyjazna dla mieszkańców – kontynuowała Teresa Kubas-Hul.

Wojewoda zapewniła również, że drzwi Urzędu Wojewódzkiego oraz podległych mu jednostek i służb mundurowych pozostają szeroko otwarte dla studentów WSPiA. Dzięki organizowanym praktykom i stażom młodzi ludzie będą mogli nie tylko poznać specyfikę pracy administracji publicznej, ale także sprawdzić, czy chcą związać z nią swoją przyszłość zawodową.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Ł Autor komentarza: red Treść komentarza: Wystarczy wejść do artykułu, żeby się przekonać, że autor był na miejscu. Wystarczy mieć odrobine wyobraźni, aby zrozumieć, że gdy masa ludzi wejdzie do wody, to przestanie ona być lazurowa... niestety ktoś tu jest uprzedzony do Pismaka, pozdro dla Dominika Data dodania komentarza: 28.06.2026, 14:40 Źródło komentarza: Lazurowe Wybrzeże w Czarnej Sędziszowskiej. Podkarpacka plaża, która zachwyca błękitem wody Autor komentarza: Pisak do wymiany Treść komentarza: Czy autor postu był tam na miejscu ? Bo mam wrażenie że ten wysryw powstał na podstawie wyobraźni, woda była piękna ale może w tamtym roku. Obecnie bagno i muł. Zapraszam autora do kontaktu z okulista, a najlepiej wybrać się i zobaczyć coś o czym się pisze Data dodania komentarza: 28.06.2026, 14:00 Źródło komentarza: Lazurowe Wybrzeże w Czarnej Sędziszowskiej. Podkarpacka plaża, która zachwyca błękitem wody Autor komentarza: Oldboy Treść komentarza: I powstanie sanatorium miłości, Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:11 Źródło komentarza: W gminie Trzebownisko powstanie pierwsza tężnia solankowa Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama