Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

SOK i Policja w akcji "Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj" na Podkarpaciu

Podziel się
Oceń

W ramach intensyfikacji działań na rzecz bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, na Podkarpaciu zainicjowano akcję "Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj".
Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj
Akcja "Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj"

Źródło: Policja Podkarpacka

Kampania jest częścią szerszych wysiłków mających na celu edukację społeczeństwa i zapobieganie tragicznym zdarzeniom na styku ruchu drogowego i kolejowego.

Briefing na przejeździe kolejowym w Rzeszowie

11 kwietnia 2025 roku na strzeżonym przejeździe kolejowym przy ulicy Wincentego Pola w Rzeszowie odbył się briefing poświęcony akcji "Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj". W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Policji oraz Straży Ochrony Kolei (SOK), którzy wspólnie podkreślali znaczenie przestrzegania przepisów ruchu drogowego na przejazdach kolejowych.

Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj

Nadkomisarz Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, wraz z funkcjonariuszami SOK z terenu Podkarpacia, przedstawili cele podejmowanych działań oraz omówili kluczowe aspekty bezpieczeństwa na przejazdach.

Geneza i cele akcji

Inicjatywa "Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj" została zaplanowana podczas posiedzenia Podkarpackiego Regionalnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa na obszarach kolejowych i w pociągach, które odbyło się w siedzibie Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu pod koniec marca 2025 roku. Podczas spotkania omówiono stan bezpieczeństwa na obszarach kolejowych za miniony rok oraz zaplanowano wspólne działania instytucji i służb wchodzących w skład zespołu.

Głównym celem akcji jest:

  1. Przypominanie o obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego na przejazdach kolejowych.
  2. Uświadamianie kierowców, że większości wypadków można uniknąć poprzez stosowanie się do zasad bezpieczeństwa.
  3. Promowanie odpowiedzialnych zachowań wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego.

    Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj

Statystyki i skuteczność działań

Dane przedstawione podczas briefingu wskazują na poprawę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w województwie podkarpackim:

  • W 2025 roku (do 11 kwietnia) nie odnotowano wypadków drogowych na przejazdach kolejowych, a jedynie 8 kolizji.
  • W 2024 roku doszło do 2 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 1 została ranna. Odnotowano również 34 kolizje.

Poprawa statystyk może świadczyć o skuteczności prowadzonych działań edukacyjnych i prewencyjnych.

Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj

Zasady bezpieczeństwa na przejazdach

W ramach akcji "Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj" przypominane są kluczowe zasady bezpieczeństwa, w tym:

  1. Zwolnienie lub zatrzymanie się przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, i upewnienie się, że nie nadjeżdża pociąg.
  2. Bezwzględne przestrzeganie sygnalizacji świetlnej - migające czerwone światła zakazują wjazdu na przejazd.
  3. Niewjeżdżanie na przejazd, jeśli nie ma możliwości kontynuowania jazdy.
  4. W przypadku utknięcia na przejeździe - wyłamanie rogatki.
  5. Oczekiwanie, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość przed kontynuowaniem jazdy.
Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj

Szerszy kontekst działań na rzecz bezpieczeństwa

Akcja "Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj" wpisuje się w szerszy kontekst działań prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii "Bezpieczny Przejazd", która działa nieprzerwanie od 18 lat. Kampania ta obejmuje różnorodne inicjatywy, takie jak:

  1. Edukacja dzieci i młodzieży poprzez prelekcje w szkołach i przedszkolach3.
  2. Akcje "Bezpieczny piątek" - wzmożone kontrole na przejazdach kolejowo-drogowych w okresie wakacyjnym.
  3. Projekt #ŻółtaNaklejkaPLK, ułatwiający precyzyjną identyfikację lokalizacji przejazdu w sytuacjach awaryjnych.

Działania te, wraz z modernizacją infrastruktury i wymianą urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przyczyniają się do systematycznej poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Podsumowując, akcja "Bezpieczne TORY - zatrzymaj się i żyj" stanowi istotny element w kompleksowym podejściu do kwestii bezpieczeństwa na styku ruchu drogowego i kolejowego. Poprzez edukację, prewencję i modernizację infrastruktury, służby i instytucje dążą do minimalizacji ryzyka wypadków i ochrony życia uczestników ruchu.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama