Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]

Podziel się
Oceń

W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]

Źródło: Policja Podkarpacka

Na terenie przejścia granicznego w Korczowej przeprowadzono wczoraj kompleksowe ćwiczenia symulujące zdarzenie radiacyjne. Epizod praktyczny, który odbył się 11 kwietnia 2025 roku, stanowił część ogólnopolskich ćwiczeń Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania pod kryptonimem „Wspólny Patrol-25".

Scenariusz ćwiczeń i przebieg akcji

Scenariusz epizodu zakładał próbę nielegalnego wywozu materiału promieniotwórczego z terytorium Polski przez osobę cywilną, wykorzystującą do tego celu samochód osobowy. Podczas rutynowej kontroli granicznej funkcjonariusze Straży Granicznej, przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń do detekcji promieniowania, wykryli obecność niebezpiecznego ładunku – kamiennego radu.

Po potwierdzeniu zagrożenia uruchomiono procedury alarmowe zgodnie z wytycznymi Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowano odpowiednie służby: Straż Pożarną, Straż Graniczną, Ratownictwo Medyczne oraz policjantów ze Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie i zespoły interwencyjne Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.

Cel i organizatorzy ćwiczeń

Ćwiczenia „Wspólny Patrol-25" zostały zorganizowane przez Centralny Ośrodek Analizy Skażeń oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Głównym celem przedsięwzięcia była weryfikacja skuteczności funkcjonujących procedur reagowania i likwidacji zagrożeń radiacyjnych, jakie mogą dotknąć Podkarpacie.

„Zadaniem ćwiczenia było sprawdzenie zdolności do działania i współdziałania elementów Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, a także podmiotów spoza systemu ważnych z perspektywy bezpieczeństwa kraju i ludności" 

– podkreślano podczas ćwiczeń.

Ćwiczenia „Wspólny Patrol-25" to efekt trzyletnich przygotowań i szkoleń jednostek organizacyjnych wchodzących w skład Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania2. Stanowiły one doskonałą okazję do sprawdzenia możliwości współdziałania oraz stanu przygotowań służb i organów ochrony ludności do realizacji zadań związanych z zagrożeniami CBRN (chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi, nuklearnymi).

Zobacz zdjęcia:

Struktura ćwiczeń

Przedsięwzięcie składało się z dwóch części:

  1. Teoretycznej – prowadzonej w formule warsztatów szkoleniowych
  2. Praktycznej – symulującej rzeczywiste działania służb w terenie

W epizodzie praktycznym kluczową rolę pełniły:

  • Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarosławiu
  • Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie
  • Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie
  • Podkarpacka Policja

Znaczenie ćwiczeń dla bezpieczeństwa regionu

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, który odgrywa kluczową rolę w zabezpieczeniu granicy polsko-ukraińskiej, współpracuje z wieloma służbami, w tym z Policją, Służbą Celną, Inspekcją Transportu Drogowego, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurem Śledczym, Żandarmerią Wojskową i Strażą Ochrony Kolei6. Ta współpraca jest niezbędna dla skutecznego reagowania na potencjalne zagrożenia, w tym te związane z materiałami promieniotwórczymi.

Zgodnie z ustawą Prawo atomowe, w przypadku zdarzenia radiacyjnego o zasięgu wojewódzkim, za kierowanie akcją likwidacji zagrożenia i usuwania skutków odpowiedzialny jest wojewoda we współpracy z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym1. Dlatego tak istotne jest, aby wszystkie służby podległe wojewodzie były odpowiednio przygotowane do współdziałania w sytuacji kryzysowej.

Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania

Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) jest nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej przy pomocy Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń Sił Zbrojnych3. System ten ma na celu wykrywanie, analizowanie i prognozowanie skażeń, które mogą wystąpić w środowisku naturalnym, w tym w gruncie, wodzie, powietrzu, a także na powierzchni ciała ludzi lub zwierząt.

Prognozowanie skażeń definiowane jest jako „dokonywanie oceny rozwoju sytuacji będącej następstwem skażenia z jednoczesnym przewidywaniem i przedstawianiem możliwych skutków skażenia środowiska naturalnego, w szczególności gruntu, wody, powietrza, powierzchni ciała ludzi lub zwierząt, a także określanie wynikających z tego skutków dla funkcjonowania sfery publicznej i obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa"3.

Ćwiczenia „Wspólny Patrol-25" przeprowadzono również w innych miejscach Polski, m.in. na terenie Zakładu ORLEN Południe S.A. w Trzebini, gdzie symulowano atak terrorystyczny z użyciem tzw. „brudnej bomby"27, oraz na terenie Publicznego Terminalu Promowego w Gdyni8.

Podsumowanie

Przeprowadzone ćwiczenia pokazały, jak ważna jest koordynacja działań różnych służb w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Mimo że prawdopodobieństwo wystąpienia takich zagrożeń w Polsce jest znikome1, to jednak służby muszą być przygotowane na każdą ewentualność.

Jak podkreślają eksperci, tego typu ćwiczenia są niezbędne dla utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w regionie i w całym kraju. Pozwalają one na praktyczne sprawdzenie procedur, które w sytuacji rzeczywistego zagrożenia mogą uratować życie wielu osób.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Marek 18.04.2025 09:52
Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjach

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama