Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Dr Marcin Jurzysta: Dokąd zmierza Polska? Odpowiedź - na Wschód… [Felieton]

Podziel się
Oceń

Dokąd zmierzasz Polsko. Tak wypadałoby zapytać obserwując sytuację wewnętrzną, oraz międzynarodową, w jakiej znalazł się nasz kraj. Nie chodzi tu tylko o budzącą wiele niepewności i trwogi epidemię koronawirusa. Na globalne rozprzestrzenianie się zarazy nie mamy wpływu, albo jest on dość nikły. Przerażenie budzi natomiast to, na co wpływ już mamy…
Dr Marcin Jurzysta
Dr Marcin Jurzysta

Autor: Archiwum prywatne dr Marcina Jurzysty

Ostatnie dni niejednego zapewne napawały przerażeniem. Strajki, protesty, demonstracje z jednej strony, z drugiej – hordy nieuzbrojonych funkcjonariuszy, bijących ludzi pałkami teleskopowymi. Represje wobec niezłomnego sędziego Igora Tulei i wobec ludzi solidaryzujących się z nim. Przetrzymywanie na komisariacie policji nieuzbrojonego, nikomu niezagrażającego nastolatka, bez powiadomienia o tym fakcie jego rodziców. Pogarda wobec immunitetu poselskiego… No i to, co najważniejsze, a co w natłoku tych innych karygodnych zdarzeń nie może umknąć uwadze – przygotowanie nas do opuszczenia Unii Europejskiej. 

Czy ktoś, kiedykolwiek zastanawiał się to się stało, że jesteśmy dziś tu gdzie jesteśmy? Jak to się stało, że Polska z kraju spokoju, stabilizacji i wzajemnego szacunku, stała się na naszych oczach państwem bezprawia i chaosu. Jak doszło do tego, że z istotnego gracza na arenie europejskiej zmieniliśmy się w pośmiewisko Europy. Jak to możliwe, że tak szybko zeszliśmy ze świetnej, prozachodniej ścieżki i obraliśmy radykalnie inny kurs – kurs na wschód. 

Chociaż może pytanie o to jak to się stało nie jest aż tak istotne. Wszak to chyba wszyscy wiemy. O wiele bardziej frapujące jest, to kiedy do tego doszło. Wszak zjawiska, o których mowa kiełkowały w naszym społeczeństwie już przez lata. Rolnicy doskonale wiedzą, że aby nasionko dało dorodny plon, muszą zaistnieć ku temu sprzyjające warunki. 

A warunki, by odwrócić się od humanistycznych wartości, by otwarcie nie respektować praw człowieka i odciągać nas od europejskiej rodziny mieliśmy wprost idealne. Należą do nich oportunizm, ignorancja, egoizm, partykularyzm i strach. Nie warto czynników tych analizować odrębnie, zwłaszcza, że są ze sobą ściśle powiązane. Wystarczy spojrzeć na praktykę. 

Długoletnie tolerowanie, albo wręcz milczące przyzwolenie wobec „przedsiębiorczych” działań Tadeusza Rydzyka, sprawiło, że ów redemptorysta stworzył w łonie kościoła katolickiego prawdziwe imperium biznesowe, które na dodatek ma osobliwe (dziś już absolutnie nieskrywane) związki z opcją obecnie sprawującą w Polsce władzę. 

To ochrona partykularnych interesów (a może i przestępstw) niektórych biskupów sprawiła, że dziś podważany jest autorytet nieżyjącego Papieża Polaka. To chęć przypodobania się nacjonalistom i ignorowanie ich ksenofobicznych wybryków zaskutkowały tym, że 11 listopada na ulicach Warszawy obserwowaliśmy pokaz chuligaństwa i królowanie bezprawia. Również przez lata bez emocji obserwowaliśmy, jak politycy z państwowych samolotów robili prywatne taksówki dla swych znajomych oraz rodzin. Nie bardzo raziło też gdy na ważne stanowiska państwowe wybierano kryształowych przyjaciół mafii. W efekcie czego bez cienia wątpliwości przyjęliśmy fakt, że ministerstwo zdrowia kupuje respiratory od handlarza bronią.

Wreszcie, niczym w jakimś transie, bez słowa sprzeciwu, patrzyliśmy na wyprowadzenie z Kancelarii Premiera unijnych flag i słuchaliśmy, jak obecna członkini TK nazywała ową flagę szmatą. Bez szemrania obserwowaliśmy gdy polski rząd (niestety skutecznie) podkopywał autorytet najważniejszych instytucji UE i ustami ministra Ziobry sugerował, że w sprawie praworządności to Unia - mówiąc po młodzieżowemu – może nam naskoczyć. No i stało się. Dziś oto przy milczeniu wielu , tak niewielu szykuje nam opuszczenie UE. 

Dokąd dziś zmierzasz Polsko? Warto powtórzyć to pytanie i na koniec niniejszego wywodu. Oto bowiem zmierzamy tam, gdzie prawo pisane jest w zależności od zachcianek jednego człowieka, a wolności obywatelskie są fasadą. Zmierzamy tam, gdzie Konstytucja nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Już natomiast jesteśmy tam, gdzie za cenę zdrowia i życia obywateli łatwo podsyca się społeczne emocje, aby przykryć tym własną nieudolność. Zatem zagadka: Jaki to kraj? Podpowiedź: Na pewno nie żaden demokratyczny, nie żaden leżący na zachodzie Europy. 

---
Dr Marcin Jurzysta - politolog, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i nauczyciel w III LO w Rzeszowie. Obecnie koordynator polityczny Ruchu Polska 2050 na Podkarpaciu.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama