Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rzeszów uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Podziel się
Oceń

W czwartek, 8 maja, w Parku Jedności Polonii z Macierzą, przy pomniku generała Władysława Sikorskiego, w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Rzeszów uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Autor: Jerzy Żygadło/Podkarpacki Urząd Wojewódzki

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, członkini Zarządu Województwa Podkarpackiego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, senator Józef Jodłowski, starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz, zastępczyni prezydenta Miasta Rzeszowa Krystyna Stachowska, a także radni, w tym m.in. przewodniczący RM Rzeszowa Waldemar Szumny, Mirosław Kwaśniak oraz Mateusz Maciejczyk (reprezentujący jednocześnie posła na Sejm RP, Adama Dziedzica). 

fot. Klaudia Krupa/Powiat Rzeszowski

Nie zabrakło również innych osób - kombatantów, żołnierzy oraz innych osób, które postanowiły oddać hołd tym, dzięki którym zwycięstwo nad nazizmem mogło się dokonać.

– Dziś, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, każdy z nas pragnie powiedzieć: nigdy więcej wojny – mówiła wojewoda Kubas-Hul. – Niestety, od 8 maja 1945 roku świat niemal nieustannie mierzy się z konfliktami zbrojnymi. Także pokój w Europie okazał się nietrwały – wojna za naszą wschodnią granicą ponownie uświadamia nam, jak cenna jest wolność, która nigdy nie jest dana raz na zawsze.

fot. Jerzy Żygadło/PUW w  Rzeszowie

Oficjalna część obchodów objęła Apel Pamięci, Salwę Honorową, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Niewątpliwie czas ten stanowił okazję do chwili zadumy i refleksji nad losem milionów ofiar wojny oraz hołd oddany wszystkim, którzy walczyli o wolność Polski i Europy.

fot. Fanpage Mateusza Maciejczyka

Rzeszowskie obchody rocznicowe były nie tylko przypomnieniem o tragicznej przeszłości, ale również silnym głosem sprzeciwu wobec współczesnych konfliktów zbrojnych i wyrazem pragnienia pokoju.

Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami znajdującymi się w naszej fotogalerii. Wykonali je: Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie, Klaudia Krupa/Powiat Rzeszowski oraz Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama