Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Optymistyczne prognozy dla powiatu rzeszowskiego. Region coraz mocniej się rozwija

Podziel się
Oceń

Powiat rzeszowski konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako jedno z najprężniej rozwijających się centrów gospodarczych w regionie Podkarpacia. Najnowsze dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie potwierdzają, że zapoczątkowana przez starostę Józefa Jodłowskiego, a kontynuowana przez jego następcę, Krzysztofa Jarosza polityka przynosi wymierne efekty.
Optymistyczne prognozy dla powiatu rzeszowskiego. Region coraz mocniej się rozwija

Autor: Powiat Rzeszowski

Zauważalne jest to zarówno pod względem liczby nowych przedsiębiorstw, jak i stabilności lokalnego rynku biznesowego.

Imponujący wzrost

W ostatnim roku powiat rzeszowski zarejestrował aż 128 nowych firm, co plasuje go na czołowej pozycji w regionie. Ten wynik świadczy nie tylko o atrakcyjności powiatu jako miejsca do inwestowania, ale również o skuteczności działań wspierających przedsiębiorczość. 

Warto podkreślić, że wskaźnik dynamiki przedsiębiorczości w powiecie wyniósł 2,06. Oznacza to, że liczba nowo powstających przedsiębiorstw jest ponad dwukrotnie wyższa niż liczba firm kończących działalność. Taki rezultat jest wyraźnym sygnałem intensywnego napływu nowych podmiotów gospodarczych oraz stabilności lokalnego rynku.

Co więcej, powiat rzeszowski wyróżnia się na tle wielu innych powiatów Podkarpacia pod względem zdolności do zatrzymania przedsiębiorców. W regionie tym firmy chętniej pozostają i rozwijają swoją działalność, co świadczy o sprzyjających warunkach prowadzenia biznesu oraz efektywnym wsparciu oferowanym przez lokalne władze. Najlepszym tego przykładem są inwestycje w okolicach Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów – Dworzysko.

Gdyby nie zabiegi władz Powiatu Rzeszowskiego, by powołać do życia Park Naukowo – Technologiczny nie byłoby szans, by pojawili się strategiczni inwestorzy chcący przeznaczyć grubo ponad pół miliarda złotych na budowę jednej fabryki 

- mówił jeszcze w styczniu tego roku starosta Jarosz.

Czynniki 

Halo Rzeszów postanowiło poddać analizie sukces władz powiatu rzeszowskiego. Wynika z niej, że jest on rezultatem kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim rzadkiej na gruncie polskim polityki kontynuacji strategii sporządzonej wiele lat temu.

Jej pochodną stało się zasygnalizowane wyżej wsparcie, które w ostatnich latach zostało udzielone przedsiębiorcom. Dotyczy to przede wszystkim rozwiniętego systemu usług doradczych, a także programów szkoleniowych i finansowych, które pomagają nowym i istniejącym firmom w rozwoju i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. 

Strefa Rzeszów - Dworzysko w 2020 r. Dziś teren ten jest o wiele bardziej zabudowany. fot. Powiat Rzeszowski

Dużą rolę może także odgrywać kwestia infrastruktury i ulokowania terenów powiatu w pobliżu wojewódzkiej stolicy, którą jest Rzeszów. To właśnie dzięki temu mogła się rozwinąć sieć komunikacyjna, która w tym momencie podlega modernizacji. To w połączeniu z bliskością centrów biznesowych i uczelni wyższych umożliwiło przygotowanie dla inwestorów ciekawej oferty biznesowej. 

Powiat Rzeszowski to miejsce, gdzie biznes ma szansę na rozwój i sukces! Dziękujemy przedsiębiorcom za zaufanie i współpracę na rzecz rozwoju powiatu

- podkreślają z entuzjazmem urzędnicy Powiatu Rzeszowskiego.

Tego typu działania z pewnością sprzyjają zaufaniu ze strony przedsiębiorców, które są fundamentem długofalowego rozwoju gospodarczego. Jeśli obecna ekipa rządząca powiatem rzeszowskim utrzyma dotychczasowy kurs, możliwe, że nie tylko Rzeszów, ale również okoliczne gminy, tworzące tzw. "obwarzanek", staną się ważnym centrum ekonomicznym na mapie Podkarpacia.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama