Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Tak było na festiwalu „Przystanek Gmina Boguchwała. Kierunek Natchnieni Bieszczadem” w Mogielnicy [REPORTAŻ]

Podziel się
Oceń

W sobotę, 5 lipca, stadion w Mogielnicy stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego – pierwszej edycji festiwalu „Przystanek Gmina Boguchwała. Kierunek Natchnieni Bieszczadem”. Impreza, która wpisuje się w cykl „Bieszczadzkie szczere pory roku”, zgromadziła okolicznych mieszkańców, ale też i lokalnych artystów, rękodzielników oraz miłośników muzyki turystycznej i poezji śpiewanej.

W ramach festiwalu odbył się także I Powiatowy Konkurs Piosenki Turystycznej „Na szlaku”. Młodzi wykonawcy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz pasję do muzyki inspirowanej naturą. Poziom artystyczny konkursu okazał się niezwykle wysoki, co spotkało się z uznaniem zarówno jury, jak i publiczności.

Obejrzyj reportaż Halo Rzeszów:

Promocja regionu

Organizatorzy podkreślali, że celem wydarzenia jest nie tylko promocja piękna Bieszczadów, ale także integracja lokalnej społeczności oraz inspirowanie dzieci i młodzieży do aktywnego udziału w kulturze. Nic więc dziwnego, że w programie wydarzenia znalazły się konkursy piosenki i plastyczne, które miały zachęcić młodsze pokolenie do twórczego działania.

Wiesław Kwaśniak, prezes Stowarzyszenia Natchnieni Bieszczadem Cisna, a zarazem jeden z inicjatorów boguchwalskiego festiwalu, zaznaczył, że wydarzenie ma na celu pokazanie bogactwa regionu – zarówno w sferze przyrody, jak i twórczości lokalnych artystów i rękodzielników. 

- Chcemy, by takich przystanków było więcej, by pokazać piękno Bieszczadów, naszych rękodzielników, poetów i artystów. Zależy nam też na inspirowaniu dzieci i młodzieży, dlatego w programie znalazły się konkursy piosenki i plastyczne 

– mówił Kwaśniak w rozmowie z Halo Rzeszów.

Podobne przystanki festiwalowe odbywają się już w Cisnej, Przemyślu i na Politechnice Rzeszowskiej, a organizatorzy planują kolejne edycje w różnych miejscach Podkarpacia.

Współpraca samorządów i stowarzyszeń

Burmistrz Boguchwały, Wiesław Kąkol, zwrócił uwagę, że pomysł na organizację gminnego konkursu piosenki turystycznej dojrzewał w miejscowym Ratuszu już od kilku lat. 

– Od dawna myśleliśmy o takim konkursie. Dzięki współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami i osobami zaangażowanymi w ochronę Bieszczadów udało się zrealizować to przedsięwzięcie 

– podkreślił burmistrz. Dodał, że wydarzenie jest efektem połączenia sił wielu osób i instytucji.

Justyna Placha-Adamska, zastępca burmistrza Boguchwały, podkreśliła, że festiwal był spełnieniem jej marzeń o organizacji wydarzenia integrującego lokalną społeczność i promującego wartości rodzinne. Wspólne spędzanie czasu przy dobrej muzyce i twórczości artystycznej stało się bowiem okazją do budowania więzi i inspirowania do dalszego rozwoju kulturalnego regionu.

Na wydarzeniu obecny był również starosta rzeszowski, Krzysztof Jarosz, który wyraził zadowolenie z zaangażowania Powiatu w organizację festiwalu. 

– Cieszę się, że takie wydarzenie zostało zorganizowane. To świetna okazja do promowania dobrej muzyki regionalnej i zachęcania mieszkańców do poznawania lokalnych tradycji 

– zaznaczył Jarosz.

Wtórowała mu zresztą także wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. Jej zdaniem, przystanek Natchnionych Bieszczadem to okazja do integracji lokalnej społeczności przy dobrej muzyce. 

Wysoki poziom artystyczny

Festiwal obfitował w występy utalentowanych młodych artystów, zespołów dziecięcych i młodzieżowych, a także w prezentacje lokalnych rękodzielników i degustacje regionalnych potraw.

Marcin Dziedzic, dyrektor Lokalnego Ośrodka Kultury RAZEM w Niechobrzu, podkreślił, że wydarzenie było okazją do zaprezentowania talentów młodego pokolenia oraz integracji mieszkańców gminy.

W podobnym tonie wypowiadał się zresztą też Marcin Iżela z zespołu "Grzane Wino", który na boguchwalskim festiwalu pełnił rolę członka jury oceniającego młode talenty. Szczególne uznanie muzyka zdobył zespół „Cudne mam owce”, którego jeden z członków, młody muzyk, zachwycił publiczność grą na ukulele i harmonijce ustnej. 

„Przystanek Gmina Boguchwała. Kierunek Natchnieni Bieszczadem” w Mogielnicy okazał się sukcesem, który, jak zapowiadają organizatorzy, ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia. My jako Halo Rzeszów z pewnością będziemy trzymać ich za słowo!

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama