Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Szef MON: Rzeszów będzie stolicą wszystkich działań zabezpieczających państwo polskie

Podziel się
Oceń

Rzeszów będzie stolicą bezpieczeństwa wojska, wszystkich działań związanych z aktywnością militarną i cywilną zabezpieczających państwo – podkreślił w piątek wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON podpisał list intencyjny ws. relokacji dwóch jednostek wojskowych zlokalizowanych w Rzeszowie.
Szef MON: Rzeszów będzie stolicą wszystkich działań zabezpieczających państwo polskie

Autor: Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

Dziś w rzeszowskim ratuszu podpisano list intencyjny dotyczący relokacji 34. Wojskowego Oddziału Gospodarczego oraz batalionu remontowego 4. Brygady Logistycznej z ul. Krakowskiej na nowe tereny przy granicy Rzeszowa i gminy Świlcza. Pod dokumentem podpisy złożyli wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, w asyście posła Adama Dziedzica i wiceprezydenta miasta Grzegorza Wrony.

„Historyczny moment dla miasta”

Prezydent Rzeszowa nie krył, że to wydarzenie od lat było wyczekiwane. 

To niezwykle ważny i historyczny moment. Wojsko zawsze odgrywało w naszym mieście rolę miastotwórczą, a teraz jeszcze mocniej stanie się czynnikiem rozwoju i bezpieczeństwa

 – mówił Konrad Fijołek, podkreślając, że współpraca z armią wzmacnia zarówno potencjał obronny regionu, jak i lokalną społeczność.

Teren wojskowy przy ul. Krakowskiej ma powierzchnię ponad 7,5 ha. 

- To ogromna przestrzeń, którą zagospodarujemy dla mieszkańców. Będzie tam m.in. centrum bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, lodowisko, wielopoziomowy, podziemny parking z funkcją schronu, który będzie obsługiwał także Bibliotekę Nową i PCLA, a także budynek urzędu miasta, w którym zmieszczą się wszystkie wydziały, a mieszkaniec będzie mógł „załatwić” wszystko w jednym miejscu 

– zapowiedział Prezydent Rzeszowa.

 

Wojsko zostaje w aglomeracji

Minister obrony narodowej zwrócił uwagę, że relokacja nie oznacza oddalenia jednostek od mieszkańców. 

To nie jest przeniesienie 30 czy 50 kilometrów. Wojsko pozostaje w obrębie metropolii rzeszowskiej, co ułatwi życie żołnierzom i pracownikom cywilnym. To wspólna korzyść dla miasta i armii 

– zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz. Wojsko ma zostać przeniesione w północno-zachodnia część Rzeszowa. 

- W obręb dróg krajowych i autostrad pomiędzy autostradą A4, drogą 94, drogą S19 na pograniczu Rzeszowa i gminy Świlcza. Tam kilkadziesiąt hektarów będzie przekazane przez miasto Rzeszów na rzecz rozwoju Wojska Polskiego 

– dodaj Wicepremier i szef MON.

Fot. Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

Czekano 20 lat. Z odsieczą przyszło PSL

Poseł PSL, Adam Dziedzic, przypominał, że na rozwiązanie tej sprawy czekano ponad 20 lat. 

Rzeszów jest strategiczny, trzeba to zapisać złotymi literami. Dajemy wojsku nowe możliwości rozwoju – kilkadziesiąt hektarów na potrzeby armii, a dla mieszkańców będzie to nowoczesne centrum obsługi i zarządzania kryzysowego. To sytuacja, w której wszyscy wygrywają 

– mówił parlamentarzysta.

Na znaczenie porozumienia zwrócił uwagę także wiceprezydent Grzegorz Wrona, który odpowiadał za negocjacje z wojskiem. 

Przez wiele miesięcy razem z dowódcami analizowaliśmy różne propozycje. Naszą intencją nigdy nie było wyprowadzenie wojska z Rzeszowa, ale jego rozwój. Dzisiejszy list intencyjny to nowa umowa społeczna między armią a mieszkańcami 

– podkreślił.

Fot. Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

Horyzont do 2030 r.

Podpisanie dokumentu to pierwszy krok do wieloletniego procesu. Zgodnie z zapowiedziami, horyzont zakończenia prac zaplanowano wstępnie na 2030 rok. W tym czasie powstanie nowy kompleks wojskowy przy głównych ciągach komunikacyjnych regionu – autostradzie A4, drodze S19 i krajowej 94.

Po tym, jak MON przekaże miastu działkę należącą do jednostki wojskowej przy ul. Krakowskiej, planowana jest tam budowa nowej siedziby urzędu miasta. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek powiedział w piątek, że "na pewno powstanie tam centrum usług publicznych i centrum zarządzania kryzysowego dla miasta i całej aglomeracji”.

Na razie wiadomo jedynie, że wojsko ma się przeprowadzić w nowe miejsce do 2030 roku.

 - Ze strony MON będziemy dedykować wszystkie możliwe środki. Ten proces już trwa, bo infrastruktura drogowa jest już tam budowana i te plany są już bardzo precyzyjnie określone 

– powiedział Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier zaznaczył, że to umożliwi zabezpieczenie Rzeszowa i rozwój miasta, a przede wszystkim dogodne warunki dla funkcjonowania jednostki. - Więc wszyscy na tym korzystamy - dodał.

 

Stolica bezpieczeństwa

- Ruszamy od teraz, prace już trwają, decyzje są podjęte. Rzeszów będzie wielką stolicą bezpieczeństwa wojska, wszystkich działań związanych z aktywnością i militarną, i cywilną, zabezpieczających państwo polskie przed niepożądanymi incydentami, które mogą nam zagrażać 

– podkreślił szef MON, przypominając o zapowiedzianym już przyjeździe kolejnej zmiany żołnierzy NATO do Jasionki koło Rzeszowa. 

Szef MON wskazał, że od grudnia dwa holenderskie zestawy systemu Patriot będą rozmieszczone w Polsce, zastępując baterie niemieckie, które obecnie są w okolicy lotniska Jasionka, wicepremier informował już w czwartek. Wraz z nimi przybędzie 300 holenderskich żołnierzy. Kosiniak-Kamysz mówił wówczas, że Holandia zadeklarowała wsparcie systemów zabezpieczających polską przestrzeń powietrzną. 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama