Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Sześć pracowni w finale konkursu architektonicznego na projekt Biblioteki Nowej w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Sześć spośród 27 pracowni zostało wybranych do finału międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną Biblioteki Nowej w Rzeszowie. Zwycięzca zostanie ogłoszony w listopadzie.
Sześć pracowni w finale konkursu architektonicznego na projekt Biblioteki Nowej w Rzeszowie
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: WOKANDAPIX/pixabay.com

- Chcemy zbudować najlepszą bibliotekę w Europie. Będzie to obiekt wykraczający poza tradycyjną funkcję wypożyczalni, oferujący nowoczesne technologie i przestrzeń do aktywności kulturalnej i społecznej. Zależy nam w równym stopniu na funkcjonalności i na atrakcyjnej architekturze. Budynek biblioteki ma się stać charakterystycznym i wyróżniającym się obiektem na terenie Rzeszowa – powiedział PAP Dariusz Urbanik, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa odpowiedzialny m.in. za inwestycje. Stąd decyzja o przeprowadzeniu konkursu architektonicznego. Od zwykłego przetargu różni się on tym, że o wyborze decydują sędziowie, głównie architekci, którzy oceniają prace pod względem architektonicznym, atrakcyjności i oryginalności rozwiązań przestrzenno-funkcjonalnych czy energooszczędnych.

 

Chęć uczestnictwa w konkursie zgłosiło 65 pracowni z Polski, Stanów Zjednoczonych, Azji i Europy. Ostatecznie, 27 przesłało prace koncepcyjne, i to spośród nich sędziowie wybrali finałową szóstkę. Podstawową zasadą konkursu jest zasada anonimowości, dlatego do momentu jego rozstrzygnięcia sędziowie nie mogą udostępniać szczegółów prac.

 

- Są różne, a jednocześnie tak samo ciekawe. Bryły budynku - jedne bardziej w poziomie, drugie w pionie, inne zaś przenikające się. Ogrody na dachu lub dachy zielone, różne elewacje: szklane, kamienne, metalowe, drewniane. Wnętrza wykończone drewnem, żelbetem i innymi materiałami. Powiem szczerze, fantazja architektów zaskoczyła nas pozytywnie. Z dużym żalem odrzuciliśmy 21 prac, jury obradowało dwa dni – dodał Urbanik, który jest też jednym z sędziów konkursowych. Tworzą go architekci ze Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, przedstawiciele inwestorów, czyli Urzędu Miasta oraz Urzędu Marszałkowskiego, oraz dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, dla której projektowany jest nowy budynek biblioteki.

 

Dariusz Urbanik podkreślił, że temat konkursu jest trudny nie tylko dlatego, że dotyczy zarówno

 samego budynku, który ma być nowoczesny i wielofunkcyjny, ale też dlatego, że wybrana działka w centrum miasta, pomiędzy gmachem Urzędu Marszałkowskiego a budynkiem Zespołu Szkół nr 1 i w sąsiedztwie galerii handlowej, sama w sobie stanowi duże wyzwanie planistyczne.

 

To będzie budynek składający się z dwóch części w jednej bryle - części bibliotecznej ze strefą ciszy do pracy oraz części eventowej.

 

- Pisząc program funkcjonalno-użytkowy, wzorowaliśmy się na najlepszych tego typu obiektach na świecie, jak Biblioteka OOdi w Helsinkach czy Biblioteka Deichmana Bjorvika w Oslo – podkreślił Urbanik.

 

Druga część to centrum eventowe składające się z sali wielofunkcyjnej, gdzie będą mogły odbywać się wystawy, koncerty, sympozja, warsztaty, spotkania autorskie, dyskusje, oraz sali muzycznej w układzie amfiteatralnym na 550 miejsc, z dużą sceną i pełnym zapleczem scenicznym przystosowaną do organizacji takich wydarzeń jak spektakle operowe czy występy teatru muzycznego.

 

- To jest wyjątkowy projekt, co podkreślali też sędziowie konkursu. W Polsce nie ma drugiego takiego obiektu, który łączy te dwie funkcje: biblioteczną z eventową, które przenikają się, gdzie ludzie mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy tymi dwoma obiektami. Chcemy, żeby to miejsce było na atrakcyjne, żeby przyciągało młodych ludzi, którzy zamiast w galerii handlowej będą chcieli tam spędzać wolny czas – komentuje Urbanik.

 

Pracownie architektoniczne wybrane w pierwszym etapie konkursu będą musiały teraz opracować szczegółową dokumentację zawierającą m.in. rzuty wszystkich kondygnacji z pokazaniem podstawowego wyposażenia, elewacje, wizualizacje wnętrza, schematy projektowe, w tym akustyczne, funkcjonalne, konstrukcyjne oraz makietę projektowanego obiektu. Jury czeka na te opracowania do końca października. W listopadzie zbierze się ponownie i wybierze zwycięską pracę. W puli nagród jest 400 tys. zł. Po rozstrzygnięciu konkursu wszystkie nagrodzone prace będą odtajnione i zostanie zorganizowana wystawa pokonkursowa.

 

Pracownia, która wygra konkurs, zostanie zaproszona do udziału w negocjacjach, których finałem będzie umowa na przygotowanie kompleksowej dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu publicznego na realizację robót budowlanych.

 

- Opracowanie tak potężnej dokumentacji to jest żmudny, trudny i czasochłonny proces, zajmuje do dwóch lat. Zakładamy, że najwcześniej w połowie przyszłego roku moglibyśmy rozstrzygnąć to postępowanie i podpisać umowę z autorem zwycięskiej pracy – powiedział Urbanik.

 

Koszt wybudowania obiektu szacowany jest na 450 mln zł. Część biblioteczną miasto ma sfinansować wspólnie z urzędem marszałkowskim, część eventowa to już inwestycja miasta. (PAP)

 

al/ miś/


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama