Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Rzeszów. Ruszył demontaż oświetlenia na stadionie miejskim

Podziel się
Oceń

Po blisko 50 latach rozpoczął się demontaż oświetlenia na Stadionie Miejskim w Rzeszowie. Widziało ono niejedne sukcesy rzeszowskich klubów, zaś nowe ma być ekologiczne.
  • Źródło: RzTŻ Rzeszów/Stal Rzeszów
Rzeszów. Ruszył demontaż oświetlenia na stadionie miejskim
stadion miejski w Rzeszowie - Wymiana oświetlenia na Stadionie Miejskim

Autor: Stal Rzeszów

To kolejny etap w remoncie Stadionu Miejskiego w Rzeszowie, i dostosowania go do wymogów rozgrywek sportowych na najwyższym poziomie. Oprócz wciąż trwającej wymiany murawy, w poniedziałek 11 stycznia ruszyła także wymiana historycznego już oświetlenia. Więcej o tym pierwszym etapie przeczytacie państwo tutaj: Wiemy co zmieni się na Stadionie Miejskim

Cztery 52-metrowe słupy oświetleniowe już niedługo znikną ze stadionowego krajobrazu, a na ich miejsce powstaną dwa 61-metrowe, które dzięki nowoczesnemu sterowaniu lampami, mają w zależności od potrzeb oświetlać, murawę, tor żużlowy, czy scenę podczas koncertów muzycznych.

Trochę historii

Historia czterech słupów oświetleniowych na Stadionie Miejskim STAL w Rzeszowie rozpoczyna się w 1972 r. Według pierwotnych planów pierwsze rozbłyśnięcie jupiterów miało nastąpić już w 1973 r., jednak ostatecznie zabłysły one w lipcu 1974 roku. Przy budowie oświetlenia, społeczną pomocą wykazali się pracownicy pobliskiego zakładu WSK, podobnie jak to było przy budowie samego stadionu niecałe 20 lat wcześniej. W trakcie budowy oświetlenia na koronie stadionu postawiono również wieżyczkę sędziowską oraz wymieniono nagłośnienie na nowe.

Pierwszym meczem, jaki odbył się przy sztucznym oświetleniu, było spotkanie Stali Rzeszów z Siarką Tarnobrzeg, które zakończyło się wygraną gospodarzy 3:2.

Do najważniejszych momentów w historii z udziałem tego historycznego oświetlenia należy m.in. zdobycie Pucharu Polski przez Stal Rzeszów w 1975, 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharu w sezonie 1975/76, oraz liczne występy Stali Rzeszów na żużlu w PGE Ekstralidze (2006, 2007, 2011, 2012, 2013).

Nowe, bardziej ekologiczne

Wymiana starego oświetlenia świetnie wpisuje się także w politykę ekologii, bowiem nowe maszty będą o wiele bardziej energoszczedne.

- Będzie tam zamontowany system, za pomocą którego w pełni będzie można kontrolować dawkowanie zużytej energii, w zależności od istniejących potrzeb. Za jego pomocą będzie może sterować tak zużytą mocą, aby równomiernie naświetlać zarówno tor żużlowy, jak i piłkarski. Przykładowo, kiedy będzie się odbywać trening na torze żużlowym, będzie możliwe doświetlenie tylko tych miejsc, które w danym momencie są niezbędne - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Ferenca.

Tuż przed zakończeniem roku miasto ogłosiło także przetarg na remont dachu nad największą trybuną. Więcej o tej inwestycji przeczytacie państwo tutaj: Miasto wyremontuje dach na stadionie miejskim







Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama