Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Wojewoda: Rzeszów stoi przed historyczną szansą

Podziel się
Oceń

- Musimy zintensyfikować wspólne działania w zakresie rozwoju Rzeszowa oraz gmin ościennych. Przed nami historyczna szansa sięgnięcia po środki z Krajowego Programu Odbudowy - podkreśliła wojewoda Ewa Leniart.
  • Źródło: PUW
Wojewoda: Rzeszów stoi przed historyczną szansą
Wojewoda: Rzeszów stoi przed historyczną szansą

Autor: Łukasz Kotulak

Kluczem są zielone inwestycje

Dyskusja dotyczyła kierunków rozwoju i najpilniejszych potrzeb dla obszaru, który obejmuje stowarzyszenie. Wojewoda podkreśliła konieczność realizacji „zielonych” inwestycji, które zgodnie z priorytetami rządu, mają dużą szansę finansowania ze środków centralnych.

- Na pewno kluczowe są dla nas kwestie ochrony środowiska. Realizacja projektów takich jak wymiana starych kotłów, tzw. kopciuchów, czy wsparcie rozwoju transportu niskoemisyjnego - to absolutne priorytety. To są cele ważne także z perspektywy polityki prowadzonej polski rząd. Dlatego widzę dużą szansę ich realizacji także na Rzeszowszczyźnie - mówiła wojewoda.

Konieczny jest sprawny transport i komunikacja

Kluczową dla rozwoju ROF jest komunikacja i transport. Według Ewy Leniart bilet zintegrowany jest koniecznym elementem sprawnego funkcjonowania transportu autobusowego i kolejowego.

- To jest także ten moment, aby zintensyfikować działania w kierunku wprowadzenia biletu zintegrowanego. Wiem, że Państwo takie działania już przedsięwzięli. Natomiast w przeciągu najbliższych dwóch lat uruchomiona zostanie Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Chciałbym bardzo, aby wraz z nią zafunkcjonował bilet zintegrowany, który będzie ułatwieniem dla mieszkańców naszych gmin, ale także tych, którzy jako turyści chcieliby odwiedzić Rzeszów oraz sąsiednie miejscowości - dodała.

Wojewoda zwróciła także uwagę na konieczność realizacji kluczowych infrastrukturalnych projektów.

- Istotną dla mnie kwestią pozostaje sprawa obwodnicy południowej miasta Rzeszowa. Jest to projekt, który jest ważny nie tylko dla samej stolicy regionu, ale także dla gmin ościennych. To przedsięwzięcie na co najmniej kilka lat. Tak naprawdę uda się to przeprowadzić tylko w porozumieniu z gminami południowymi, bo Państwo najlepiej znacie swoje tereny i wiecie, jak skutecznie poprowadzić rozwiązania komunikacyjne, aby osiągnąć cel, czyli ułatwić mieszkańcom regionu z części południowo-wschodniej przejazd do A4 i S19, a mieszkańcom Rzeszowa oddać przynajmniej cześć centrum na komunikację wewnątrz miejską - mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda zwróciła uwagę, że realizacja dodatkowej inwestycji drogowej powinna być uzupełnieniem dotychczasowych planów, w które jest wpisana droga południowa w Rzeszowie.

- Droga południowa to nie jest faktyczna obwodnica miasta - to trakt bardzo potrzebny z przeprawą przez Wisłok, ale wewnątrz miasta. Niestety nie będzie spełniać warunków, które powinna gwarantować obwodnica poprowadzona poza granicą, albo na granicy miasta. Trzeba realizować oba projekty, bo ta część miasta też potrzebuje dobrego skomunikowania i ta kolejna przeprawa mostowa jest nam bardzo potrzebna - dodała Ewa Leniart.

Wojewoda: Namawiam wszystkich do współpracy

Na koniec wojewoda raz jeszcze zaapelowała o współpracę, także w realizacji projektów miękkich, takich jak tereny rekreacyjne oraz inicjatywy kulturalne.

- Jeśli chcemy rozwijać funkcje metropolitarne, jeśli chcemy rozwijać i tworzyć tereny rekreacyjne, rozwijać turystykę i kulturę – to możemy to robić tylko w porozumieniu. Tego się nie da robić w pojedynkę - zakończyła wojewoda.

Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego obejmuje obszar gmin: Gmina Miasto Rzeszów, Gmina Boguchwała, Gmina Chmielnik, Gmina Czarna, Gmina Czudec, Gmina Głogów Małopolski, Gmina Krasne, Gmina Lubenia, Gmina Łańcut, Miasto Łańcut, Gmina Świlcza, Gmina Trzebownisko oraz Gmina Tyczyn. Rzeszowski Obszar Funkcjonalny obejmuje swoim zasięgiem tereny o łącznej powierzchni wynoszącej 1 047 km².

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: ja 2Treść komentarza: Celowo ją ktoś przyniósł w celowym celu...?Data dodania komentarza: 20.06.2025, 00:40Źródło komentarza: Pożar w bloku na Popiełuszki w Rzeszowie. Pięć osób walczy o życie! [FOTO i WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama