Młodzieżówka Szymona Hołowni od kilku dni prowadzi kampanię społeczną, która ma na celu informowanie oraz edukowanie na temat chorób i zaburzeń psychicznych. Na ich profilu możemy przeczytać o tym, że depresja, chociaż powszechnie uznawana jest za jedną z najczęściej występujących przypadłości, nie stanowi jedynego zagrożenia. Równie groźne, a niekiedy nawet bardziej niebezpieczne, ponieważ może nie być ich widać na pierwszy rzut oka są dwubiegónówka, boderline oraz szczególnie często występujące u młodych osób - zaburzenia odżywiania.

Jak przekonują przedstawiciele Pokolenia 2050 sytuacja związana z pandemią i słabym dostępem do opieki psychologicznej spotęgowała problem, który od dłuższego czasu wisiał w powietrzu. ” Rząd nie podejmuje żadnych kroków w tym kierunku, dlatego my młodzi zdecydowaliśmy, że chcemy zająć się tym problem”- skomentował jeden z przedstawicieli młodzieżówki Szymona Hołowni.
Najnowsze raporty WHO podają, że depresja jest najczęstszą przyczyną śmierci w każdej grupie wiekowej i drugą co do częstości przyczyną niepełnosprawności na świecie. W Polsce choruje na nią nawet do 1,5 miliona osób, a aż 20% pacjentów rejestrujących się w poradniach do lekarza rodzinnego to osoby identyfikujący się z zaburzeniami depresyjnymi. Szczególnie niepokojący powinien być fakt, że więcej niż co drugi z nich zmaga się z myślami samobójczymi.

Młodzi na Podkarpaciu nie zamierzają jednak przyjmować biernej postawy wobec tego problemu, dlatego od kilku dni możemy obserwować ich transparenty na rondach w centrum Rzeszowa. Niosą oni hasła, które powinny przypominać każdemu z nas jak zachować się w sytuacji, gdy osoba w potrzebie zwróci się z prośbą o pomoc oraz jak z taką osobą w ogóle rozmawiać.
Od tego tygodnia na miejskich punktach informacyjnych zawisły także plakaty promujące prowadzoną przez nich kampanie, a więcej o zaburzeniach psychicznych i całej akcji można przeczytać na facebokoowym fanpegu Polska 2050 Podkarpacie.
Napisz komentarz
Komentarze