Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Łąki w Rzeszowie już kwitną

Podziel się
Oceń

W Parku Kultury i Wypoczynku oraz w rejonie rezerwatu przyrody Lisia Góra zakwitły przygotowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie łąki kwietne.
  • Źródło: informacje prasowe
Łąki w Rzeszowie już kwitną
Łąka kwietnia przy rezerwacie Lisia Góra w Rzeszowie

Autor: UM Rzeszowa

- Łąki powstały dla zachowania i wzbogacenia bioróżnorodności flory i fauny naszego miasta. Stanowią ostoję dla ponad 30 gatunków roślin jednorocznych i wieloletnich oraz są bazą pokarmową dla owadów, ptaków, gadów i drobnych ssaków - mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Warto podkreślić, że łąki kwietne są bardzo cennym elementem kształtującym lokalny mikroklimat. Zapobiegają tworzeniu tzw. „wysp cieplnych", stanowią rezerwuary wody opadowej w glebie i ograniczają jej parowanie. Stanowią ważny element w walce ze smogiem, dzięki wysokiej absorbcji pyłów zawieszonych.

- Łąka kwietna to możliwość bliższego obcowania z naturą, poznania rzadkich gatunków fauny i flory. Pachnące i kolorowe kwiaty, zioła, kolorowe owady czy śpiewające ptaki, to niezapomniane wrażenia estetyczne, sensoryczne i terapeutyczne - wylicza Aleksandra Wąsowicz-Duch.

Miejskie łąki kwietne powstały nad Wisłokiem. Pierwsza z nich znajduje się w Parku Kultury i Wypoczynku, druga w rejonie rezerwatu przyrody Lisia Góra. Wśród roślin, które tworzą miejskie łąki kwietne są m.in. koniczyna łąkowa, dziurawiec zwyczajny, len trwały, złocień właściwy, lebiodka pospolita, firletka poszarpana, jaskier ostry, mydlnica lekarska, dzwonek rozpierzchły i rzeżucha łąkowa.

W planach jest realizacja kolejnych łąk, których lokalizacje będą niespodzianką dla mieszkańców naszego miasta.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]
Reklama
Reklama
Reklama