Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

20 września rusza rekrutacja na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego

Podziel się
Oceń

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2021-2022. Zapisy online rozpoczynają się 20 września 2021 o godz. 10.00.
  • Źródło: erzeszow.pl
20 września rusza rekrutacja na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

Autor: Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie

Na zajęcia mogą się rejestrować wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat z całego województwa podkarpackiego. Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza". W semestrze zimowym zajęcia realizowane są w ramach projektu "SPINaj naukę" dofinansowanego z programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" Ministra Edukacji i Nauki. Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Od marca 2018 projekt wspiera także Uniwersytet Rzeszowski.

W semestrze zimowym wykłady oraz warsztaty prowadzone będą nadal w formie online. W minionym semestrze ze względu na epidemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, zajęcia DUT zostały przeniesione do sieci. Wszyscy zarejestrowani studenci mogli korzystać z wykładów online i dodatkowych zajęć dostępnych także dla innych zainteresowanych: Naukowej Niedzieli Online oraz Naukowej Niedzieli na żywo. Organizatorzy mając na uwadze bezpieczeństwo studentów i fakt, że taka formuła zajęć sprawdziła się bardzo dobrze w minionym semestrze, a także z racji na realizację działań DUT w ramach projektu „SPINaj naukę” postanowili utrzymać tę formę jeszcze w semestrze zimowym. Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza ma jednak nadzieję, że jest to ostatni semestr prowadzony w całości w formie zdalnej i już na wiosnę powrócą z zajęciami stacjonarnymi.

Liczba miejsc na wykłady online będzie nieograniczona, natomiast w grupach warsztatowych będzie dostępne 135 miejsc oraz tak jak poprzednio obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń. Zapisy na warsztaty będą dostępne tylko dla dzieci, które wcześniej zapiszą się na wykłady online.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT - wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie


Rejestracja będzie aktywna od 20 września od godz. 10.00 do 27 września 2021 (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy na wykłady online. Tylko osoby zapisane na wykłady mogą zapisywać się na warsztaty online w późniejszym terminie (który zostanie podany do wiadomości osobom zapisanym na wykłady online).

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Osobom biorącym udział w warsztatach organizatorzy zapewniają materiały na każde zajęcia. Zasady rekrutacji i jej poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora https://dolinawiedzy.pl/dut/uczelnia/rejestracja/

W semestrze zimowym uczestnicy wykładów dowiedzą się z czego byli znani Wikingowie i jakim sposobem udało im się dotrzeć do wybrzeży Ameryki Północnej 500 lat przed Kolumbem. Studenci nauczą się również tego jak czerpać inspiracje z natury i otaczającego nas świata dążąc przy tym do stania się inżynierem lub naukowcem. Dzieci będą zastanawiać się również nad tym jakim językiem komunikują się zwierzęta oraz po co w zasadzie potrzebne są olbrzymie wiatraki czy turbiny napędzane strumieniem wody.
Z kolei warsztaty online poprowadzą naukowcy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Odbędzie się pięć spotkań online w terminie od listopada do lutego. Każde spotkanie to 1,5 h wspólnego eksperymentowania. Podczas zajęć uczestnicy zbudują własne urządzenie, dzięki któremu zaobserwują jak w najprostszy sposób wprawić obraz w ruch, dowiedzą się „co w brzuchu burczy” tworząc przy tym model układu pokarmowego, a także zbudują własny samochód. Nie zabraknie również eksperymentów z efektem specjalnym, podczas których może coś zniknąć, zmienić kolor czy nawet wybuchnąć!

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która od 2009 roku prowadziła Politechnikę Dziecięcą. Fundacja chcąc rozszerzać tematykę zajęć podpisała umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim na podstawie, której powstał DUT. Zapisy prowadzone są w Rzeszowie.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady czy pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila [email protected] lub pod nr tel. 17 888 60 03. Zapraszamy również na https://www.facebook.com/DolinaWiedzy

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama