Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rzeszowie. Wrzesień 2021

Podziel się
Oceń

Ulicami Rzeszowa i 20 innych polskich miastach przeszedł w piątek 24 września br., Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzież ostrzega przed skutkami zmian klimatycznych i domaga się "sprawiedliwej transformacji energetycznej". Podobne akcje odbywają się dziś także w innych państwach.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rzeszowie. Wrzesień 2021
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rzeszowie

Autor: Łukasz Kotulak

Około 50 osób z rzeszowskich szkół, jak również ich rodzice i przedstawiciele najstarszego pokolenia, zebrali się pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Uczestnicy mieli liczne transparenty, na których wypisali hasła skierowane do polityków i nas wszystkich, zwykłych obywateli. - Ludzie powinni sobie zdać sprawę, że jeśli politycy, których wybieramy nadal będą pozorować działania, to przyjdzie taki czas, że i Polacy mogą stać się uchodźcami klimatycznymi. - mówi nam jeden z uczestników MSK.

- Żądamy, aby rządzące i rządzący podjęli bezprecedensowe działania, które zapewnią wszystkim obywatelom i obywatelkom szansę na bezpieczną przyszłość w świecie bez katastrofy klimatycznej. Redukcje emisji i transformacje sektorów gospodarczych muszą odbyć się w sposób sprawiedliwy – nikt nie może zostać pozostawiony w tyle. - mówił przedstawiciel protestującej młodzieży.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rzeszowie
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rzeszowie


- Jak podaje najnowszy raport IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu), opublikowany 9 sierpnia bieżącego roku, dotychczas klimat ocieplił się o 1.09°C. Już teraz jesteśmy w klimatycznym kryzysie, a wciąż grozi nam katastrofa. Obecne działania, a raczej ich brak, prowadzą do ocieplenia znacznie wykraczającego ponad bezpieczną granicę 1,5°C. Jesteśmy o krok od przekroczenia punktów krytycznych, które sprawiają, że kryzys klimatyczny zacznie napędzać sam siebie, a my będziemy mogły i mogli jedynie patrzeć, jak na naszych oczach tracimy wszystko to, co kochamy. Stoimy tuż nad przepaścią. - Mówią młodzi aktywiści.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rzeszowie
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rzeszowie


- Przez lata w narracjach proklimatycznych dominowały suche statystyki, opisy fizycznych procesów, sprzężeń zwrotnych itd., co odbierało im ludzki wymiar. A przecież kryzys klimatyczny od samego początku ma ludzką twarz: to człowiek (choć nie każdy w równym stopniu) go wywołał i to człowiek poniesie za niego największe konsekwencje. Dlatego tak ważna jest solidarna walka o klimat, dlatego jednoczymy się ponad podziałami dla sprawiedliwości klimatycznej. Mamy jeszcze szansę – ale mamy ją tylko razem, solidarnie.

Uczestnicy strajku spod pomnika przeszli ulicami Piłsudskiego, Grunwaldzką i Kościuszki pod rzeszowski Ratusz, gdzie odbyła się dalsza część spotkania.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama