Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rzeszów: b. prezydent miasta Tadeusz Ferenc został pochowany w Alei Zasłużonych

Podziel się
Oceń

W piątek, 2 września 2023, na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie, w Alei Zasłużonych, odbył się pogrzeb długoletniego prezydenta stolicy Podkarpacia, Tadeusza Ferenca.
Rzeszów: b. prezydent miasta Tadeusz Ferenc został pochowany w Alei Zasłużonych

Autor: Łukasz Kotulak

Po mszy świętej w katedrze rzeszowskiej, kondukt żałobny przejechał ulicami Rzeszowa, aby dotrzeć na cmentarz Wilkowyja, gdzie nastąpiło ostatnie pożegnanie byłego prezydenta miasta.

Wśród mówców był prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, który żegnał zmarłego w imieniu Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich. Przypomniał, że zarówno on, jak i Ferenc, rozpoczęli swoją prezydenturę w 2002 roku. "Równolegle przez 18 lat byliśmy prezydentami miast, współpracując i ucząc się od siebie nawzajem" - powiedział.

 

prezydent Krakowa Jacek Majchrowski
prezydent Krakowa Jacek Majchrowski


Według Majchrowskiego, Ferenc wykorzystał swój czas doskonale, przekształcając Rzeszów, między innymi wielokrotnie zwiększając budżet miasta. "Był osobą konsekwentnie pracującą dla miasta, Rzeszowa i jego mieszkańców. Zawsze podkreślał, że wykonuje zadania zlecone przez rzeszowian, to, czego oczekują od niego" - zauważył prezydent Krakowa.

Majchrowski dodał, że przyszłe pokolenia, pisząc historię Rzeszowa, użyją określenia "czasy ferencowskie". "Ponieważ są to wyjątkowe czasy dla tego miasta" - ocenił.

 

poseł Marek Dyduch
poseł Nowej Lewicy Marek Dyduch



Na cmentarzu przemówił również poseł Marek Dyduch, przyjaciel byłego prezydenta, który wspominał zmarłego w osobistym wystąpieniu. Zaznaczył, że w obecnych czasach społecznych podziałów "bardzo potrzebujemy takich Tadeuszów Ferenców". "Potrzebujemy osób, które szukają kompromisu, chcą rozwijać nasz świat, aby ludzie się kochali, kochają ziemię, na której się urodzili, żyli i rozwijali" - mówił Dyduch.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła z kolei, że prezydent Ferenc był lokalnym patriotą oraz pasjonatem, a jego pasją była praca na rzecz Rzeszowa. "Służba publiczna była dla niego niezwykle ważna, a przejawiała się tym, że przekuwał każdą chwilę na działanie dla Rzeszowa. Można powiedzieć, że żył dla Rzeszowa i żył Rzeszowem" - dodała Leniart. Podkreśliła, że był politykiem, który wyznaczał sobie cel i dążył do jego realizacji.

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart


Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl pożegnał zmarłego w imieniu Związku Województw RP, Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych oraz w imieniu zarządu województwa. Podkreślił, że prezydent Tadeusz Ferenc był przykładem niezwykle skutecznego i zaangażowanego samorządowca, który troszczył się zarówno o dużą miejską inicjatywy, jak i codzienne problemy mieszkańców Rzeszowa.

Obecny prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, wyraził smutek i poczucie ogromnej straty odczuwane przez wszystkich rzeszowian. "Czujemy smutek, ale na szczęście nie pustkę. Wystarczy rozejrzeć się wokół i zachwycić się widokiem z tego wzgórza na wspaniałe miasto. Ten widok łagodzi uczucie straty" - mówił.

 

prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek
prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek



Kierując się do zmarłego prezydenta, Fijołek podziękował za "tak piękne prowadzenie Rzeszowa". "Dziękujemy za modernizację prawie wszystkich rzeszowskich dróg, za determinację. Dziękujemy przede wszystkim za to, że dałeś nam wielką dumę z naszego miasta. Żegna Cię więc drogi prezydencie 200 tysięcy dumnych i wdzięcznych rzeszowian" - zakończył Fijołek.

Tadeusz Ferenc został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydent Duda był obecny osobiście na mszy świętej w rzeszowskiej katedrze.

 

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski



Długoletni prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, zmarł w szpitalu w poprzednią sobotę po długiej chorobie. Miał 82 lata. Pełnił funkcję prezydenta stolicy Podkarpacia od 2002 do 2021 roku, gdy zrezygnował z funkcji po przejściu COVID-19.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama