Braki kadrowe
Konferencję prasową otworzyła Agnieszka Itner, członkini Zarządu Okręgowego Razem. Następnie przekazała ona głos krakowskiej posłance.
-Rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci do szkoły w tym roku jasno i głośno mówią o tym, że jednym z ich największych niepokojów jest to, że w szkołach brakuje odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Widzimy bardzo mocny odpływ młodych ludzi z zawodu nauczyciela. - tłumaczyła Gosek-Popiołek.

Politycy Razem podkreślali, że powodem, dla którego młodzi ludzie nie decydują się na karierę w sektorze edukacji, są niskie zarobki.
-Zarobki nie rosną w sposób satysfakcjonujący dla nauczycieli. Centrale związkowe zaczynają mówić o tym, że jesień przyniesie kolejne żądania płacowe i, być może, jakieś formy strajku.
Posłanka odniosła się również do braku w szkołach odpowiedniej opieki psychologicznej. Jak mówi, rozmowę o problemach polskiej szkoły zastępuje się obecnie wojną ideologiczną.
-Mamy podręcznik, który stał się jakąś ideą ministra Czarnka i wydaje mu się, że dyskusją na temat Rolling Stones'ów i muzyki lat 60. przykryje wszystkie problemy polskiej szkoły. - mówiła.
Młodzi o edukacji w Polsce
Do sytuacji w polskich szkołach odnieśli się podczas konferencji młodzi, wciąż uczący się, działacze Razem - Teresa Miedlarowska i Kacper Kowalski.
-Sytuacja na Podkarpaciu, jeśli chodzi o edukację jest wręcz tragiczna. - wyjaśnia Teresa Miedlarowska, działaczka Młodych Razem. -Na Podkarpaciu występuje obecnie 310 ofert pracy dla psychologów i pedagogów w szkołach.

Miedlarowska odniosła się również do podręcznika, która, jak mówiła, uniemożliwia młodym ludziom, możliwość obywatelskiej edukacji.
Młodzi ludzie maja prawo wyrażać swoje poglądy. Tak mówi m.in. Konstytucja. Tymczasem podręcznik nam to prawo zabiera!
Sam HiT to tylko kolejny przedmiot dołożony do i tak już przepakowanego planu lekcji. - wtórował Kowalski, członek Zarządu Okręgowego Razem.
-Nie może być tak, że na profilu biologiczno-chemicznym jest cztery razy historia, a na profilu historycznym biologia! - wyjaśniał.

Napisz komentarz
Komentarze