Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Belfer w szkole i na scenie

Podziel się
Oceń

„Człowiek w teatrze życia codziennego” to nie tylko tytuł dzieła socjologicznego Ervinga Goffmana. W Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu można się przekonać, że rolę pełnioną w życiu zawodowym można odegrać na scenie.
Belfer w szkole i na scenie
Krystyna Leśniak-Moczuk i Janusz Pacholec

Autor: Fot. Zdzisław Nowakowski

Janusz Pacholec, nauczyciel, społecznik, aktor, scalając swoje pasje zawodowe, społeczne i artystyczne, wystąpił w monodramie „Belfer” na swoim benefisie z okazji Jubileuszu 70. urodzin i 50-lecia występów scenicznych. Sztuka belgijskiego dramaturga Jeana Pierre’a Dopagne’a pt. „Belfer” przywołuje refleksje dotyczące relacji nauczyciel-uczeń w mikrokosmosie szkoły. 

Na scenie jak w lustrze odbija się obraz edukacji w ponowoczesnym społeczeństwie. Jubilat mielecki sugestywnie przedstawił w spektaklu brak uznania dla nauczycielskiego fachu, rozterki ambitnego dydaktyka i ambiwalentny stosunek uczniów do zdobywania wiedzy. W obliczu dramatu rozgrywanego na scenie, niejeden nauczyciel siedzący na widowni, w skrytości ducha ukrywał zrozumienie desperacji belfra w spektaklu, rozstrzelającego swoich uczniów w maturalnej klasie. Mógł także znaleźć odniesienie do swoich dylematów współpracy pedagogicznej ze swoimi wychowankami jak na przykład niechęć młodzieży do uczestnictwa w życiu kulturalnym. 

A wszystko to miało miejsce w mieście Mielcu, tętniącym wydarzeniami kulturalnymi. Gdzie prym wiodą seniorzy, ujawniający swoje talenty i może niespełnione w młodości marzenia, studiując w uniwersytecie trzeciego wieku, występując w spektaklach teatralnych, kabarecie, zespołach wokalnych, muzycznych, tanecznych i chórze. A na najbliższe Senioralia zapraszają oni stylowych seniorów na pokaz mody.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama