Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Ponad 2000 świec z Podkarpacia na Ukrainie

Podziel się
Oceń

Od początku 2023 w całym kraju wolontariusze stowarzyszenia Polska 2050 przygotowują świece okopowe dla okupowanej Ukrainy. Do dziś na samym tylko Podkarpaciu członkowie tego ruchu przygotowali 2000 świec, a łącznie z innymi regionami, w których działa stowarzyszenie ponad 15 tysięcy świec.
Świece okopowe dla Ukrainy

Autor: Biuro prasowe Polski 2050

Świece okopowe to proste źródło światła i ciepła, które wobec częstych przerw w dostawach prądu ze względu na działania wojenne stały się bardzo cennym wsparciem tak dla wojska jak i ludności cywilnej Ukrainy. Ich wykonanie jest stosunkowo proste - skręcony karton wkłada się do metalowej puszki, którą następnie zalewa się parafiną i pozostawia do ostygnięcia. Każda świeca, w zależności od wielkości wystarcza na co najmniej 4 godziny. 

Karton, puszki oraz parafinę wolontariusze pozyskali ze zbiórek od mieszkańców. Dodatkowo do świecy dołączona jest bajka autorstwa Alicji Safarzyńskiej-Płatos oraz poemat Tarasa Szewczenki. Ukończone świece do potrzebujących docierają za pośrednictwem transportów m. in.  Fundacji Folkowisko oraz prawosławną cerkiew parafialna w Sanoku.

Stowarzyszenie Polska 2050 czynnie wspiera potrzebujących w Polsce i Ukrainie. Organizuje zbiórki pomocy, warsztaty, spotkania z ekspertami. Aktywnie działa też w sferze ekologii prowadząc nasadzenia, organizując ekospacery połączone ze sprzątaniem otoczenia, warsztaty, ucząc stylu życia w zgodzie z naturą. Ich działalność można obserwować na profilu facebook.com/Polska2050Podkarpackie/.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama