Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Aplikacja mObywatel 2.0 w praktyce: elektroniczny dowód osobisty

Podziel się
Oceń

Już ponad 10 mln Polaków zainstalowało aplikację mObywatel. Wkrótce w życie wejdzie jej ulepszona wersja. Wiemy, co się zmieni.

Gdy Polacy jeszcze odpoczywają po majówkowym grillowaniu, Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje nowości związane z nadchodzącym projektem mObywatel 2.0, rozbudowanym o mDowód. Wirtualny dokument ma oferować podstawowe funkcje tradycyjnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Nowe rozwiązanie do obiegu ma trafić na przełomie czerwca i lipca tego roku.

Dodatkowe funkcje

Ministerstwo zapowiada, że wkrótce w aplikacji zostanie wprowadzona możliwość zastrzegania numerów PESEL w celu ochrony przed kradzieżą tożsamości. Dodatkowo różne sprawy będzie można załatwiać, korzystając z pełnomocnictwa. Planowane są również zmiany graficzne, dostosowujące aplikację do aktualnych standardów i dzięki temu zwiększające wygodę użytkowania.

Nowości dla kierowców

Aplikacja 2.0 doceni nowych kierowców. Będą oni mieli dostęp do tymczasowego elektronicznego prawa jazdy. Zgodnie z zapowiedziami ma być ono dostępne tuż po zakończeniu egzaminu na prawko.

Płatności za usługi administracyjne

Dodatkowo aplikacja pozwoli na realizowanie płatności za usługi administracyjne błyskawicznie i bez prowizji.  

Nowa wersja aplikacji – mObywatel 2.0. – docelowo to będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktu z urzędami. Aplikacja rządowa będzie przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe i posługiwanie się cyfrowymi dokumentami tak jak tymi tradycyjnymi – podkreśla Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Zaloguj się i sprawdź

Zanim dojdzie do premiery wersji 2.0, użytkownicy mogą zapoznać się z nową funkcją autoryzacji w obecnym serwisie mObywatel. Wykorzystuje ona profil zaufany, umożliwiający składanie podpisów za pomocą powiadomień PUSH, oraz wprowadzanie zmian bez używania kodów sms. Wystarczy zalogować się na swoje konto i włączyć to ustawienie. 

Obiecujące statystyki 

Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że liczba zainstalowanych aplikacji mObywatel 14 kwietnia tego roku przekroczyła 10 mln. Wśród bardzo popularnych funkcji resort wymienia te dla kierowców i rodzin, którym przysługuje Karta Dużej Rodziny. 

Od 2023 roku aplikacja pozwala na korzystanie z mLegitymacji emeryta-rencisty. Pobrało ją ponad 353 tys. użytkowników.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama