Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Poradnik wakacyjny – jak przygotować się do podróży zagranicznej

Podziel się
Oceń

Okres wakacyjny i liczne wyjazdy za granicę są tuż za rogiem. Aby zapewnić płynność podróży i bezproblemowe przekraczanie granic, warto zorganizować się i dobrze przygotować do wyjazdu.

W ramach wcześniejszych przygotowań do podróży, należy sprawdzić ważność naszych dokumentów. Warto pamiętać, że wszyscy podróżujący, włącznie z dziećmi, powinni posiadać ważne dokumenty tożsamości. Głównym dokumentem podczas podróży poza obszar Schengen jest paszport. Natomiast dla podróży do krajów w strefie Schengen, wystarczy dowód osobisty. Te dokumenty służą do potwierdzenia naszej tożsamości oraz obywatelstwa.

Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybieramy, wymagana jest wiza. Szczegółowe informacje na temat wymagań w różnych krajach są dostępne w aplikacji „Polak za granicą" oraz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, w sekcji „Informacje dla podróżujących".

Pamiętajmy, że kontrola graniczna nie jest prowadzona wyłącznie przez Straż Graniczną. Przewożone przedmioty są również kontrolowane przez Służbę Celno-Skarbową. Jeśli planujemy przewozić towary lub pamiątki z wakacji, powinniśmy upewnić się, czy są one dozwolone i czy nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej granica.gov, gdzie dostępne są również przewidywane czasy oczekiwania na przekroczenie granicy na trasie wyjazdowej z Polski. Dzięki tym informacjom możemy wybrać najkorzystniejsze przejście graniczne i miejsce, gdzie najszybciej przekroczymy granicę.

Podczas podróży lotniczej, powinniśmy stawić się na lotnisku z odpowiednim wyprzedzeniem. Zalecany czas to około 2 godziny przed planowanym odlotem. Na lotnisku musimy przejść nie tylko kontrolę graniczną (jeśli nasz lot jest poza strefą Schengen), ale również kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętajmy o odpowiednim zarządzaniu bagażem. Pozostawienie bagażu bez nadzoru może uruchomić procedurę bezpieczeństwa, która nie tylko może spowodować opóźnienie naszego lotu, ale również może skutkować nałożeniem na nas mandatu.

Jeżeli nasza podróż prowadzi do strefy przygranicznej, pamiętajmy o zakazie wstępu na pas drogi granicznej. Wzdłuż całego odcinka granicy podkarpackiej z Ukrainą, z wyjątkiem oznakowanych szlaków turystycznych w Bieszczadach, obowiązuje zakaz wstępu na ten 15-metrowy pas mierzony od linii granicy. Tablice ostrzegawcze rozmieszczone wzdłuż granicy jasno wskazują: „Pas drogi granicznej wejście zabronione" oraz „Granica państwa przekraczanie zabronione". Czasami zdarza się, że turyści, w poszukiwaniu pamiątkowego zdjęcia ze słupem granicznym, nieprzemyślanie wkraczają na pas graniczny lub przekraczają granicę. Niestety, taka „selfie-atrakcja" może skutkować nałożeniem mandatu do 500 złotych.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące zasad podróży, odwiedź stronę strazgraniczna.pl/niezbędnik podróżnego. Znajdziesz tam więcej szczegółów na temat przekraczania granicy przez dzieci oraz innych istotnych aspektów podróży.

Życzymy bezpiecznego i udanego odpoczynku!


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama