Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Poradnik wakacyjny – jak przygotować się do podróży zagranicznej

Podziel się
Oceń

Okres wakacyjny i liczne wyjazdy za granicę są tuż za rogiem. Aby zapewnić płynność podróży i bezproblemowe przekraczanie granic, warto zorganizować się i dobrze przygotować do wyjazdu.
Poradnik wakacyjny – jak przygotować się do podróży zagranicznej

W ramach wcześniejszych przygotowań do podróży, należy sprawdzić ważność naszych dokumentów. Warto pamiętać, że wszyscy podróżujący, włącznie z dziećmi, powinni posiadać ważne dokumenty tożsamości. Głównym dokumentem podczas podróży poza obszar Schengen jest paszport. Natomiast dla podróży do krajów w strefie Schengen, wystarczy dowód osobisty. Te dokumenty służą do potwierdzenia naszej tożsamości oraz obywatelstwa.

Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybieramy, wymagana jest wiza. Szczegółowe informacje na temat wymagań w różnych krajach są dostępne w aplikacji „Polak za granicą" oraz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, w sekcji „Informacje dla podróżujących".

Pamiętajmy, że kontrola graniczna nie jest prowadzona wyłącznie przez Straż Graniczną. Przewożone przedmioty są również kontrolowane przez Służbę Celno-Skarbową. Jeśli planujemy przewozić towary lub pamiątki z wakacji, powinniśmy upewnić się, czy są one dozwolone i czy nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej granica.gov, gdzie dostępne są również przewidywane czasy oczekiwania na przekroczenie granicy na trasie wyjazdowej z Polski. Dzięki tym informacjom możemy wybrać najkorzystniejsze przejście graniczne i miejsce, gdzie najszybciej przekroczymy granicę.

Podczas podróży lotniczej, powinniśmy stawić się na lotnisku z odpowiednim wyprzedzeniem. Zalecany czas to około 2 godziny przed planowanym odlotem. Na lotnisku musimy przejść nie tylko kontrolę graniczną (jeśli nasz lot jest poza strefą Schengen), ale również kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętajmy o odpowiednim zarządzaniu bagażem. Pozostawienie bagażu bez nadzoru może uruchomić procedurę bezpieczeństwa, która nie tylko może spowodować opóźnienie naszego lotu, ale również może skutkować nałożeniem na nas mandatu.

Jeżeli nasza podróż prowadzi do strefy przygranicznej, pamiętajmy o zakazie wstępu na pas drogi granicznej. Wzdłuż całego odcinka granicy podkarpackiej z Ukrainą, z wyjątkiem oznakowanych szlaków turystycznych w Bieszczadach, obowiązuje zakaz wstępu na ten 15-metrowy pas mierzony od linii granicy. Tablice ostrzegawcze rozmieszczone wzdłuż granicy jasno wskazują: „Pas drogi granicznej wejście zabronione" oraz „Granica państwa przekraczanie zabronione". Czasami zdarza się, że turyści, w poszukiwaniu pamiątkowego zdjęcia ze słupem granicznym, nieprzemyślanie wkraczają na pas graniczny lub przekraczają granicę. Niestety, taka „selfie-atrakcja" może skutkować nałożeniem mandatu do 500 złotych.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące zasad podróży, odwiedź stronę strazgraniczna.pl/niezbędnik podróżnego. Znajdziesz tam więcej szczegółów na temat przekraczania granicy przez dzieci oraz innych istotnych aspektów podróży.

Życzymy bezpiecznego i udanego odpoczynku!


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiemAutor komentarza: SomalTreść komentarza: Podoba mi sieData dodania komentarza: 20.02.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowy system wyświetlaczy i komunikatów głosowych na stacji Rzeszów GłównyAutor komentarza: kacperB4Treść komentarza: Namalujcie/domalujcie wreszcie łacznik sciezki rowerowej na ul. Kopisto na przejsciu dla pieszych pomiedzy salon merca a milhall - chyba ze to ma byc miejsce do czerpania zysków z....Data dodania komentarza: 20.02.2024, 13:02Źródło komentarza: Rzeszowskie ścieżki rowerowe pod lupą. MZD rusza z inwentaryzacjąAutor komentarza: KrzychuTreść komentarza: Co ci ludzie mają w głowach? Kupować mięso z samochodu na targowisku? Mięso powinno być przechowywane w określonych warunkach w lodówce. Na targowisku to można kupić jabłka, ziemniaki i marchewkę. Mięso tylko w sklepie. Zaoszczędzili 2 zł na galarecie...Data dodania komentarza: 18.02.2024, 14:33Źródło komentarza: Śmiertelne zatrucie mięsem z targowiska w Nowej Dębie. Zatrzymano dwie osobyAutor komentarza: JanTreść komentarza: Usunie progi na ścieżkach przy wyjazdach z posesji!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 16.02.2024, 20:49Źródło komentarza: Rzeszowskie ścieżki rowerowe pod lupą. MZD rusza z inwentaryzacjąAutor komentarza: AldonaTreść komentarza: Dla mnnie catering to wybawienie bo nie mam czasu na gotowanie, pudełka zamawiam z Cud i Miód . Jedzenie jest smaczne, zdrowe i różnorodne wiec posiłki mi się nie przejadają.Data dodania komentarza: 16.02.2024, 13:18Źródło komentarza: Przetestuj catering dietetyczny w Rzeszowie i rozpocznij przygodę ze zdrowym odżywianiem
Reklama
Reklama
Reklama