Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Budowa linii kolejowej do lotniska Rzeszów-Jasionka

Podziel się
Oceń

Jesienią stolica Podkarpacia zyska bezpośrednie, szybkie połączenie z lotniskiem. Dojazd koleją ma zająć ok. około 14 minut. Zwiększy się dostępność mieszkańców do kolei i do lotniska, a to ułatwi komunikację i korzystnie wpłynie na komfort życia.

Obecnie, kontynuowana jest inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., obejmująca budowę od podstaw, blisko 5 km linii, stanowiącej połączenie centrum Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce. Nowa linia rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, by połączyć się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko.

W czerwcu 2023 r., zakończyła się budowa wiaduktu kolejowego nad drogą krajową nr 9 Rzeszów – Warszawa. Powstał nowy, stalowy obiekt o długości ponad 50 metrów, który jest ważnym elementem inwestycji PLK S.A. przy realizacji nowej linii. 

O budowie wiaduktu pisaliśmy tutaj:

Wiadukt zapewni bezkolizyjny ruch pociągów na trasie do lotniska. Sprawna i bezpieczna będzie także komunikacja drogowa pod torami.

- Obecnie realizowana jest końcowa faza robót zasadniczych, związanych z budową torów do lotniska, w tym m.in. budową peronów na nowym przystanku osobowym Głogów Małopolski Południowy i stacji końcowej Jasionka Lotnisko - mówi portalowi Halo Rzeszów Dorota Szalacha, z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

- W lipcu zakończono prace na nowym przystanku osobowym Głogów Małopolski Południowy, wykonano konstrukcję i nawierzchnię peronu oraz dojście do peronu. Zamontowano elementy małej architektury oraz ogrodzenie panelowe - dodaje.

Na stacji końcowej Jasionka Lotnisko wykonano również konstrukcję peronu dwukrawędziowego oraz zadaszenia nad peronem. - Obecnie układana jest nawierzchnia peronowa z płyt chodnikowych, montowane są elementy zadaszenia. Na całym odcinku, na zabudowanych konstrukcjach wsporczych wywieszana jest sieć trakcyjna. Ponadto prowadzone są prace na przejazdach kolejowo- drogowych oraz roboty związane z przebudową kolizji z sieciami zewnętrznymi - precyzuje  Szalacha.

 Zakończenie prac inwestycyjnych planowane jest na wrzesień 2023 r.

 Inwestycja PLK SA, realizowana w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej to budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, za  blisko 335 mln zł netto. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama