Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

70% Polaków woli płatności bezgotówkowe – dlaczego tak się dzieje?

Podziel się
Oceń

Jak wynika z badania wykonanego na zlecenie Fiserv Polska, płatności bezgotówkowe – kartą, telefonem albo zegarkiem – wybiera regularnie już ponad 70% Polaków*. Nie powinno to dziwić, jeśli wziąć pod uwagę ich zalety, do których zalicza się m.in. szybkość, wygoda oraz bezpieczeństwo.

Badanie Fiserv Polska dało jeszcze kilka innych interesujących danych statystycznych. Dla 41% respondentów płatność bezgotówkowa jest pierwszym wyborem – opłacają w ten sposób zakupy zawsze, gdy mają taką możliwość. 19% wybiera płatności bezgotówkowe kilka razy w tygodniu, a kolejne 10% – raz w tygodniu. Nie jest zaskakujące, że najczęściej przy użyciu karty, telefonu albo zegarka płacą ludzie młodzi, między 18. a 39. rokiem życia, ale – co ważne – do tego typu transakcji przekonują się również osoby starsze. W badaniu 40% respondentów powyżej 70. roku życia zadeklarowało, że co najmniej raz w tygodniu korzysta z płatności bezgotówkowych. I choć nadal częściej po kartę lub telefon z funkcją NFC sięgają mieszkańcy dużych i średnich miast (75%), to jednak są one już powszechne także na wsiach i w mniejszych miasteczkach – przynajmniej raz w tygodniu w ten sposób rozlicza się 60% ich mieszkańców*.

Dlaczego klienci chcą płacić bezgotówkowo?

Statystyki pokazują więc, że popularność obrotu bezgotówkowego rośnie – i nie może to dziwić, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie zalety tego typu transakcji:

  • Oszczędność czasu – dla wielu zabieganych i zapracowanych Polaków bardzo ważna jest szybkość obsługi klienta w sklepach, restauracjach, punktach usługowych. Płatność z użyciem karty, zegarka albo telefonu trwa krócej niż tradycyjna transakcja – nie trzeba szukać pieniędzy w portfelu, czekać aż sprzedawca wyda resztę itp. Wystarczy przyłożyć kartę do terminala. Trwa to kilkanaście sekund.
  • Komfort – transakcje bezgotówkowe są dla wielu klientów o wiele wygodniejsze niż tradycyjne formy płatności. Mogą dzięki nim rezygnować z noszenia w kieszeniach czy torebkach portfeli z gotówką, a także czują się lepiej obsługiwani, np. w restauracjach albo kawiarniach – jeśli są wyposażone w terminale przenośne, to kelner podchodzi do stolika, a nie klient przemieszcza się do baru czy kasy.
  • Większe bezpieczeństwo – płatności bezgotówkowe są dla klientów bezpieczniejsze niż posiadanie przy sobie gotówki – niestety można ją łatwo zgubić albo paść ofiarą kieszonkowców. Pod tym względem karta jest lepszym rozwiązaniem, bo np. w przypadku kradzieży albo zgubienia można ją błyskawicznie zastrzec w banku i pieniądze są dzięki temu chronione.
  • Kontrola nad codziennymi wydatkami – posiadana w portfelu gotówka kusi, by ją wydawać – i to nie zawsze na to, co jest naprawdę potrzebne. W przypadku płatności bezgotówkowych można ustalić sobie dzienne czy miesięczne limity wydatków, zarówno w formie płatności zbliżeniowych, jak i zatwierdzanych kodem PIN. Pozwala to lepiej zarządzać pieniędzmi i planować rodzinny budżet.

Dlaczego rośnie popularność płatności bezgotówkowych?

Ważnym momentem dla popularyzacji płatności bezgotówkowych w naszym kraju było uruchomienie kilka lat temu Programu Polska Bezgotówkowa, skierowanego do małych i średnich firm, które w ciągu poprzednich 12 miesięcy nie obsługiwały transakcji bezgotówkowych. W ramach Programu jego beneficjent może otrzymać za darmo terminal do płatności kartą, telefonem lub zegarkiem i korzystać z niego bez opłat przez rok lub do momentu osiągnięcia obrotu w wysokości 100 tys. zł. Urządzenie jest oczywiście dopasowane do potrzeb firmy – może to być terminal stacjonarny, mobilny, PIN pad kasowy albo aplikacja mobilna typu softpos, pozwalająca wykorzystywać telefon jako terminal.

Program Polska Bezgotówkowa sprawił, że terminale płatnicze zaczęły pojawiać się w mniejszych firmach działających lokalnie, w działalnościach jednoosobowych i rodzinnych – a dzięki temu płatności bezgotówkowe stały się dostępne dla zdecydowanie większego grona klientów. Można zakładać, że obrót bezgotówkowy będzie nadal wypierał gotówkę – przekonuje się do niego coraz więcej Polaków, ze wszystkich grup wiekowych. A zalety takich transakcji tylko przyspieszają ten trend.

* Ponad 70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo. Źródło: https://www.polcard.pl/blog/ponad-70-proc-polakow-regularnie-placi-bezgotowkowo/ Dostęp: 27.07.2023.


 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama